Zakładanie oczka wodnego

Opinii 8

Oczka wodne (stawy ogrodowe) porośnięte roślinami są to ekologiczne, aktywne biologicznie systemy. Dają schronienie przedstawicielom fauny i flory, których zwyczaje zmieniają się w zależności od pory roku.

Wstęp

 

W porównaniu do naturalnych akwenów, oczka ogrodowe są w stanie regulować swą równowagę biologiczną jedynie w ograniczonym stopniu. Jeżeli sztuczny zbiornik wodny pozostawi się bez opieki, jedne gatunki zaczynają dominować nad innymi (na przykład dochodzi do nadmiernego rozmnażania glonów: zielenic i sinic), gromadzi się szlam, a jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Planując kształt oczka starajmy się unikać prostych krawędzi, bo wyglądają nienaturalnie. Pamiętajmy też, że małe stawy o pojemności do 4 m³ powinny mieć głębokość minimum 60 cm, a stawy większe o pojemności 5-8 m³ powinny mieć w najgłębszej części około 80 cm głębokości (100-120 cm jeśli chcemy by żyły i zimowały w nim ryby).


 


 

To się przyda

  1. Projekt oczka wodnego.

  2. Folia PCW lub EPDM w pasach lub płatach o powierzchni obliczonej wg wzoru: przybliżona długość boku zbiornika + 2 x największa głębokość zbiornika + 50-100 cm na zakładki pomnożona przez przybliżona szerokość zbiornika + 2 x największa głębokość zbiornika + 50-100 cm na zakładki.

  3. Drobnoziarnisty piasek w ilości, która pozwoli pokryć dno wykopu warstwą 2-3 cm.

  4. Geowłóknina o powierzchni zbliżonej do powierzchni folii.

  5. Kosze lub kieszenie jutowe do posadzenia roślin.

  6. Kamienie, żwir i otoczaki do umocnienia brzegów i przykrycia dna.

  7. Narzędzia: grabie, łopaty, kilof, zagęszczarkę (można wypożyczyć), a także wiadro, taczki, sznurek do odmierzania, klej do łączenia folii, ewent. farba w sprayu.

 

Budujemy oczko wodne

Oczko wodne możemy wykonać samodzielnie. Do wyboru jest kilka sposobów umocnienia dna: gotowa niecka z tworzywa sztucznego, zbrojony beton lub wreszcie folia PCW czy EPDM. W pierwszym przypadku mamy narzucony kształt i głębokość, w dwóch pozostałych możemy nadać oczku wybrany przez nas kształt, z tym że budowa niecki betonowej wymaga więcej wysiłku i umiejętności. Najprościej jest umocnić dno zbiornika folią, której grubość jest dostosowana do jego wielkości (można to sprawdzić w opisie produktu lub zapytać sprzedawcę).

 

                           

WYBIERZ MIEJSCE


Oczko wodne powinno być położone tak, by słońce oświetlało taflę wody przez 4-6 godzin. Jeśli znajdzie się w pełnym słońcu, nadmierne nagrzewanie wody spowoduje jej szybkie parowanie oraz przyspieszy rozwój glonów. Z kolei zlokalizowanie zbiornika pod koroną drzewa sprawi, że trzeba będzie stale usuwać z powierzchni wody opadające liście, inaczej będą się rozkładać i zamulać dno. Ważne jest też zapewnienie sobie wygodnego dojścia do brzegu oczka oraz dostęp do źródła energii elektrycznej.

 

ZAZNACZ KONTUR


W wyznaczonym miejscu usuń starannie istniejącą roślinność. Zgodnie z projektem - piaskiem lub farbą w sprayu - zaznacz zarys stawu oraz poszczególnych stref głębokości.

  

ZRÓB WYKOP


Zacznij od zewnętrznej krawędzi (obrys) i posuwaj się do środka, pogłębiając wykop zgodnie z projektem. Dno i boki powstałej niecki oczyść z korzeni, patyków, kamieni, a następnie po wyrównaniu i ubiciu, przykryj równomiernie rozłożoną warstwą piasku.

WYŁÓŻ FOLIĄ

 

Wykop wyłóż przygotowaną wcześniej geowłókniną, a następnie starannie rozłóż folię. Dno przykryj żwirem i drobnymi otoczakami, ułóż też większe kamienie, by stworzyć wrażenie naturalności.

 

                         

OBSADŹ ROŚLINAMI

 

Dobrze jeśli w oczku wodnym rosną rośliny strefy głębokiej i średnio głębokiej, przy brzegu zostanie uformowane wgłębienie, w którym powstanie strefa bagienna, a na brzegu posadzimy gatunki preferujące bliskość wody. Rośliny możesz umieścić w koszach lub specjalnych kieszeniach jutowych, które najpierw obciąż dużymi kamieniami.

 

NAPEŁNIJ WODĄ


Staw ostrożnie wypełnij wodą do połowy. Gdy folia osiądzie na wymodelowanym podłożu i nie stwierdzisz nieszczelności, powoli uzupełnij wodę aż do pełna.

                             

WYKOŃCZ BRZEGI

 

Aby oczko wodne wyglądało naturalnie zamaskuj folię żwirem, kamieniami i pędami roślin porastających brzeg. Kompozycja przygotowana według własnego pomysłu stanie się efektowną dekoracją.

I GOTOWE!

 

Jeżeli chcesz, by staw wyglądał efektownie zainstaluj w nim filtr, który pomoże utrzymać czystą wodę. Fontanna albo kaskada wprawią wodę w ruch co ją natleni, a pływający po powierzchni skimer usunie z niej liście i inne zanieczyszczenia. Efekty specjalne zapewnia reflektory i pływające lampy.