Sadzimy rośliny balkonowe

Opinii 15

Ukwiecone balkony to alternatywa dla tych, którzy nie posiadają własnego ogrodu. Obsadzone kwitnącymi roślinami skrzynki i donice mogą stworzyć niepowtarzalny klimat na naszym tarasie i balkonie. Jednak aby cieszyć się pięknem kwiatów balkonowych, musimy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju: zadbać o odpowiednie stanowisko, podłoże, starannie dobrać pojemniki, prawidłowo podlewać i nawozić.

STANOWISKO

Większość roślin balkonowych to gatunki światłolubne. Dzięki dużemu nasłonecznieniu rośliny kwitną bardzo obficie, a te o kolorowych liściach pięknie się wybarwiają. Jednak kiedy słońce grzeje zbyt mocno, rośliny narażone są na poparzenia i usychanie. Dlatego w trakcie upalnego lata niekiedy trzeba zastosować cieniowanie. Natomiast rośliny, które posadzimy na tarasie od strony północnej, będą miały ograniczony dostęp do światła. Słońce pojawi się tam tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem. W ciągu dnia rośliny będą miały równomiernie rozproszone światło.  Balkony tego typu to idealne miejsce do uprawy roślin cieniolubnych i cienioznośnych, które w pełnym słońcu mogą być narażone na poparzenia i uschnięcie. Wystawa północna zapewnia im wyrównaną temperaturę i ogranicza niebezpieczeństwo przegrzania i uszkodzenia korzeni. Kolejną zaletą jest to, że ziemia w skrzynkach wolniej traci wilgoć. W związku z tym kwiaty należy podlewać rzadziej.

PODŁOŻE

Do sadzenia roślin na balkonie czy tarasie najlepiej użyć specjalnego podłoża do roślin balkonowych. Mieszanki takie są żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i bogate w próchnicę. Ziemia do roślin balkonowych jest pulchna i lekka, można ją dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Pakowana jest w wygodne worki o różnej pojemności: od 5 do 50 litrów. Oprócz ziemi uniwersalnej możemy także kupić podłoże wzbogacone o nawóz lub hydrożel, który pozwala zatrzymać wilgoć w glebie w trakcie upalnych dni. Rośliny balkonowe sadzimy dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie już groźba przymrozków.

PODLEWANIE, NAWOŻENIE, OCHRONA CHEMICZNA

Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu roślin, należy je obficie i regularnie podlewać, najlepiej wczesnym rankiem i po południu. Wody musi być tyle, aby przelała się przez drenaż. Ma to szczególne znaczenie przy zastosowaniu podłoży torfowych, gdyż mają one dużą absorpcję wody, ale zbyt przesuszone przyjmują ją z trudem. Nie wolno zapominać o nawożeniu i o ochronie przed szkodnikami i chorobami. Opryski chemiczne należy wykonywać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, by silne słońce w połączeniu ze środkami ochrony roślin nie poparzyło kwiatów. Trzeba także zwrócić uwagę, by rośliny nie były narażone na deszcz przynajmniej przez 3 godziny po oprysku, bo woda zmyje substancje chemiczne i zabieg trzeba będzie powtarzać. Nawóz do roślin balkonowym warto zastosować raz w tygodniu. Do nawożenia należy używać mieszanek uniwersalnych lub nawozów przeznaczonych dla konkretnych gatunków (np. dla pelargonii, surfinii, fuksji).

POJEMNIKI

Rośliny balkonowe należy sadzić w odpowiednio dużych donicach i korytkach. Najlepiej aby pojemniki były białe lub jasne, ponieważ ciemne barwy dodatkowo absorbują promienie słoneczne, co może spowodować przegrzanie i wysuszenie korzeni. Wielkość i kształt pojemników należy też dostosować do konkretnych gatunków: np. dla pelargonii najbardziej odpowiednie będą stabilne korytka, natomiast fuksje najpiękniej wyglądają w podwieszanych donicach. W dnie donicy należy zrobić kilka dziurek, co pozwoli na swobodny odpływ nadmiaru wody.

Od połowy maja do pierwszych przymrozków możemy cieszyć pięknie kwitnącymi kwiatami na naszym balkonie czy tarasie. Jednak w zależności od tego, czy mamy balkon o wystawie północnej czy południowej, musimy dobrać odpowiednie gatunki roślin i zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

ROŚLINY NA BALKON O WYSTAWIE POŁUDNIOWEJ

Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Do ozdoby balkonów najbardziej nadają się pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Rabatowe mają kwiaty wzniesione na sztywnej łodyżce (25-50 cm), mogą kwitnąć na czerwono, różowo, purpurowo, fioletowo i biało. Natomiast pelargonie bluszczolistne mają zwisające pędy, które mogą dorastać nawet do 80 cm długości. Ich kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze. W zależności od odmiany występują w wielu barwach: białej, różowej, czerwonej, fioletowej, purpurowej, łososiowej, są także odmiany dwubarwne. Możemy także posadzić pelargonie angielskie (wielokwiatowe), które  prezentują się bardzo okazale ze względu na duże kwiaty (o średnicy 6-8 cm) w kolorze różowym lub purpurowym.  

Petunia przetrzyma największą suszę, ale jest bardzo wrażliwa na wiatr i deszcz. Nie toleruje także przymrozków. Petunie mają lekko owłosione liście i łodygi. Kwitną od czerwca do pierwszych mrozów. Białe, różowe, czerwone, niebieskie lub fioletowe kwiaty w kształcie kielicha często są dwubarwne i wydzielają specyficzny, słodkawy zapach. Przekwitłe kwiaty należy usuwać. 

Surfinia to jedna z odmian petunii ogrodowej, równie popularna jak pelargonia. Fioletowe, różowe lub białe kwiaty rosną na długich łodygach, tworząc barwne kaskady o pięknym zapachu. Pędy surfinii mogą osiągać nawet 2 m długości. Prawidłowo pielęgnowane surfinie rosną bardzo szybko i obficie kwitną. Trzeba im zapewnić żyzne podłoże o kwaśnym pH, często podlewać i zasilać nawozem, a także usuwać suche kwiaty.

Begonia wiecznie kwitnąca: niektóre jej odmianykwitną tak obficie, że zupełnie zasłaniają liście. Kwiaty (w różnych odcieniach czerwieni, różu i bieli, a także żółte) pojawiają się w maju i giną wraz z pierwszymi przymrozkami. Begonia wiecznie kwitnąca ma także ozdobne liście: oprócz zielonych mogą mieć one kolor czerwonawy i purpurowy, a także barwne plamy i ciemniejsze lub jaśniejsze obrzeża.

Lantana pospolita najpiękniej kwitnie w upalne i słoneczne lato, nieco gorzej prezentuje się, kiedy jest chłodno i deszczowo. Ma bardzo ciekawe kwiaty, które zmieniają barwę w miarę starzenia: od żółtej, przez pomarańczową, aż do czerwono-fioletowej. Kolor zmieniają także owoce: na początku są zielone, potem purpurowe, a na końcu granatowoczarne. Lantana ma tendencję do drewnienia, a na zdrewniałych pędach nie tworzą się kwiaty. Dlatego trzeba ją często przycinać, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów. Wszystkie części rośliny są trujące, a liście po roztarciu w dłoni wydzielają nieprzyjemny zapach.

Gazania to roślina, którejkwiaty możemy podziwiać tylko w ciepłe i słoneczne dni. Roślina zamyka się kiedy jest zimno i pada, a także na noc. Gazanie uwielbiają słońce i są niezwykle odporne na wiatr, dlatego nadają się na wietrzne balkony i tarasy. Kwitną długo i obficie, a kwiaty przypominają kształtem gerbery i mają ciepłe słoneczne barwy: różne odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, zdarzają się także płatki brązowe. Niektóre odmiany mają kwiaty w paski.

ROŚLINY NA BALKON O WYSTAWIE PÓŁNOCNEJ

Begonia bulwiasta to pochodząca z Ameryki Południowej roślina jednoroczna. Jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę, dlatego na balkonie można ją posadzić dopiero na przełomie maja i czerwca. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Begonia ma mięsiste liście i piękne, okazałe kwiaty, które występują w wielu kolorach: białe, kremowe, pomarańczowe, czerwone, karminowe, różowe (w wielu odcieniach). Kwiaty begonii przypominają róże.

Fuksja przybyła do nas z Chile, występuje także na Nowej Zelandii. Ma piękne, dekoracyjne kwiaty, które mogą być jednobarwne lub wielokolorowe. Najczęściej spotyka się różne kombinacje bieli, różu, czerwieni, fioletu i purpury. Fuksje kwitną od kwietnia do października. Lubią obfite podlewanie i dużą wilgotność powietrza. Na zimę rośliny chowamy przed mrozem w chłodne miejsce (5-8ºC) np. do piwnicy. Fuksja to inaczej ułanka, ponieważ ma kwiaty w kolorach ułańskiego munduru – niebieskofioletowe i purpurowe.

Lobelia przylądkowa pochodzi z południa Afryki, dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei. W naturze występuje na terenach bagiennych, dlatego powinniśmy pamiętać, by lobelia zawsze miała wilgotne podłoże. Ta jednoroczna roślina kwitnie od końca czerwca do późnej jesieni. Podstawowym kolorem kwiatów lobelii przylądkowej jest ciemnoniebieski, ale obecnie można już spotkać odmiany kwitnące na biało, różowo, fioletowo, a nawet purpurowo. Inna nazwa lobelii to stroiczka.

Niecierpki w warunkach naturalnych występują niemal na całym świecie: w Europie, obu Amerykach, a także w tropikach Azji. Mają silnie uwodnione łodygi i liście, dlatego są bardzo wrażliwe na mróz. Niecierpki źle się czują nawet w temperaturze kilku stopni powyżej zera, więc na zewnątrz można je wystawiać tylko w naprawdę ciepłe dni. Na balkony północne polecam szczególnie niecierpek Walleriana i niecierpek nowogwinejski. Ten pierwszy pochodzi w Afryki, kwitnie na biało, różowo lub czerwono od końca maja do pierwszych przymrozków. Niektóre odmiany kwitną tak obficie, że niemal zupełnie zasłaniają liście. Niecierpek nowogwinejski to roślina jednoroczna pochodząca z Australii. Lubi obfite podlewanie. Kwitnie na biało, różowo, pomarańczowo, czerwono lub purpurowo.

Tytoń oskrzydlony jest rośliną jednoroczną i pochodzi z Brazylii. Stanowi ozdobę balkonu głównie dzięki kwiatom, które mogą być białe, zielonkawe, kremowe, żółte, różowe, czerwone i purpurowe. Spotyka się także kwiaty dwubarwne. Tytoń ozdobny kwitnie od lipca do pierwszego mrozu. Niektóre jego odmiany charakteryzują się silnym zapachem, który najintensywniejszy jest wieczorem i nocą. Występują też odmiany, których kwiaty zamykają się w ciągu dnia.

Dodano: 30-06-2013