Renowacja drewnianego tarasu

Opinii 15

Taras drewniany wymaga regularnej konserwacji. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do niszczenia drewnianych elementów i wpływać negatywnie na wygląd przydomowego tarasu. Aby zaniedbany odzyskał swój dawny blask, wymaga przeprowadzenia odpowiedniej renowacji. Regularne czyszczenie i impregnacja tarasu są niezbędne w utrzymaniu drewnianych powierzchni w należytym stanie. Jeśli zabiegi te zostaną zaniedbane już po 2-3 latach drewno pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych będzie szarzało i niszczało. Wówczas odnowienie tarasu może się wiązać się z dużym nakładem prac oraz kosztami, których można uniknąć.

RĘCZNE CZYSZCZENIE TARASU

Prace mające na celu odświeżenie wyglądu drewnianego tarasu należy rozpocząć od starannego czyszczenia desek. Trzeba usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, takie jak piach czy pył oraz usunąć wystające z desek drzazgi.

 

Deski tarasowe można czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem, szlauchem oraz wodą. Wstępnie oczyszczony taras warto umyć specjalnym środkiem do czyszczenia tarasów drewnianych. Usunie on szare przebarwienia drewna, plamy i tłuszcze, a także rozjaśni deski, przywracając im naturalną barwę. Taki preparat rozcieńcza się zazwyczaj z odpowiednią, wskazaną przez producenta ilością wody i nanosi na drewno.

 

W przypadku uporczywych plam lub mocno zabrudzonej powierzchni zaleca się nakładanie niewielkiej ilość nierozcieńczonego preparatu. Jeśli do czyszczenia tarasu wykorzystujemy myjkę ciśnieniową, przygotowany płyn należy przelać do zbiornika myjki, nanieść na czyszczoną powierzchnię, a następnie po upływie około 5 minut zmyć taras czystą wodą.

 

Myjąc taras bez użycia myjki rozcieńczony płyn nanosi się na powierzchnie desek np. za pomocą konewki czy spryskiwacza ogrodowego. Należy pozostawić go na drewnie przez 5-10, a następnie wszystkie deski intensywnie wyczyścić szczotką z twardym, sztywnym włosiem. Na koniec czyszczone powierzchnie należy spłukać obficie wodą. Szczególnej uwagi podczas czyszczenia tarasu drewnianego wymagają deski ryflowane – w ich zagłębieniach zbiera się najwięcej brudu.

MECHANICZNE CZYSZCZENIE TARASU

Niekiedy okazuje się, że z zebranymi w ryflach desek zanieczyszczeniami nie poradzi obie nawet myjka ciśnieniowa. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do jednej z firm, zajmującej się maszynową renowacją tarasów.

 

Posługują się one specjalnymi maszynami, które dokładnie czyszczą deski zarówno z drobnymi, jak i grubymi ryflami. Ponadto z mocno zniszczonych mogą one desek skutecznie usunąć patynę (srebrzysto-szary nalot), przywracając im dawny blask. Tak przygotowany taras nadaje się do ponownego zabezpieczenia np. olejem.

USUWANIE STARYCH POWŁOK

W przypadku starych tarasów, których deski zostały pokryte powłoką lakierniczą konieczne będzie przeszlifowanie ich powierzchni. W tym celu warto użyć szlifierki, którą najpierw wyposaża się w papier ścierny o większej ziarnistości np. 40. Po usunięciu starej powłoki można przystąpić do szlifowania wygładzającego – w tym przypadku lepiej sprawdzi się papier o ziarnistości 60-80.

 

Po przeszlifowaniu desek tarasowych należy dokładnie oczyścić je z resztek pyłu. Przed przystąpieniem do olejowania szlifowanych desek trzeba je zabezpieczyć impregnatem bezbarwnym do drewna. Jego zadaniem jest ochrona drewna przed degradację biologiczną.

OLEJOWANIE TARASU

Gdy oczyszczone deski tarasowe dobrze przeschną można przystąpić do olejowania drewna. W tym celu należy stosować oleje do drewna tarasowego.

 

Służą one do zabezpieczania zarówno desek z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Zachowują naturalny wygląd materiału, wzmacniają jego kolor i uwidaczniają usłojenie. Ponadto wnikają w głąb drewna, nie zatykając jego porów. Olej należy nanosić szerokim pędzlem z twardym włosiem, który umożliwia skuteczne zabezpieczenie powierzchni ryflowanych.

 

Najlepiej, jeśli będzie on dostosowany do szerokości deski tarasowej. Do zabezpieczania trudniej dostępnych powierzchni użyj małego pędzla. Po około 15 minutach od nałożenia pierwszej warstwy oleju należy zetrzeć jego nadmiar, który nie wniknął w drewno.

 

Po upływie 12 godzin przystępuje się do nakładania drugiej warstwy oleju. Użytkowanie tarasu można rozpocząć po dwóch dniach od jego zabezpieczenia. Olejowanie należy przeprowadzać co najmniej raz w roku - prace te najlepiej zaplanować na wiosnę.

 

Dodano: 15-10-2013