Przygotowanie ogrodu do zimy

Opinii 0

Rośliny wymagają szczególnej ochrony przed niekorzystnymi, zimowymi warunkami. Należy je zabezpieczyć przed mrozem, silnym wiatrem i obfitymi opadami śniegu. Najlepiej zrobić to na przełomie listopada i grudnia, czyli przed nadejściem prawdziwej zimy.

OKRYWAMY GATUNKI WRAŻLIWE NA MRÓZ

Gatunki wrażliwe oraz rośliny młode należy okryć na zimę materiałem przepuszczającym powietrze np. włókniną, gałązkami drzew iglastych (świerk, sosna) lub słomianymi matami. Okrycie roślin przed zimą zabezpieczy je przed utratą wody i ochroni przed mrozem. Aby zapobiec niekorzystnemu działaniu silnych wiatrów, wokół rośliny możemy zamontować trzcinowy lub wiklinowy parawan. Najbardziej wrażliwe na mroźne wiatry gatunki warto sadzić blisko budynków, żywopłotów lub w pobliżu innych, większych i bardziej odpornych roślin. Róże, powojniki i hortensje najlepiej okryć chochołem ze słomy, a także usypać wokół nich kopczyki z ziemi wysokie na ok. 30cm.

OCHRONA ROŚLIN ZIMOZIELONYCH

Trzeba pamiętać, aby nieodpornym na mróz roślinom zimozielonym (np. różanecznikom, laurowiśniom, pierisom) zapewnić także dostęp światła. W tym celu okrywamy krzewy białą agrowłókniną. Okrycie zimozielonych roślin zabezpiecza je także przed silnymi promieniami słońca, dodatkowo odbitymi od śniegu. Rośliny, które gubią liście, nie wymagają dostępu do światła w czasie zimy, więc można je przykryć np. gałązkami iglaków.

RABATY BYLINOWE

Nie możemy zapomnieć również o bylinach oraz roślinach jednorocznych i dwuletnich. Bardziej wrażliwe na mróz byliny, a także te, które zostały posadzone w tym roku, należy okryć świerkowymi lub sosnowymi gałązkami albo agrowłókniną. Suche i zwiędnięte łodygi i resztki liści powinno się usunąć dopiero na wiosnę – zimą będą stanowić dodatkową ochronę przed mrozem. Usuwamy za to obumarłe części roślin jednorocznych i dwuletnich. Resztki roślin powinniśmy spalić, nie nadają się one na kompost. Gatunki dwuletnie przed nastaniem mrozów obficie podlewamy i okrywamy włókniną lub gałązkami iglaków.

ŚCIÓŁKOWANIE ROŚLIN

Przed zimą trzeba zadbać także o korzenie roślin. Ściółkowanie zabezpiecza je przed przemarznięciem i wysuszającym działaniem wiatru, który powoduje utratę wilgoci. Podłoże najlepiej podsypać korą dekoracyjną, trocinami lub wiórami. Trzeba tylko pamiętać, że materiały organiczne pochodzące od drzew i krzewów iglastych zakwaszają podłoże i nie nadają się do ściółkowania roślin preferujących gleby zasadowe (czyli wapienne) o pH 7,0-8,0. Do okrywania tych roślin można użyć słomy, kory drzew liściastych lub przekompostowanej kory sosnowej, która nie zakwasza podłoża w takim stopniu, jak kora świeża. Ziemię wokół rośliny można okryć także obornikiem lub kompostem. Dzięki zastosowaniu naturalnych nawozów dodatkowo dostarczymy roślinie cennych składników odżywczych.

 

 

WYKOPUJEMY CEBULKI WRAŻLIWYCH NA MRÓZ ROŚLIN

Niektóre rośliny są tak wrażliwe na mróz, że nie wystarczy im ochrona w postaci okrywania na zimę czy ściółkowania. Mowa tu o gatunkach, które posiadają kłącza, bulwy lub cebulki. Trzeba je po prostu wykopać, ponieważ nie przetrwają w gruncie. Podziemne części dalii, begonii bulwiastej, mieczyków czy kanny należy delikatnie wykopać przed nastaniem mrozów i umieścić w suchym i ciemnym miejscu.

PIELĘGNACJA TRAWNIKA PRZED ZIMĄ

Odpowiedniej, przedzimowej pielęgnacji wymaga także trawnik. Kiedy jesień jest ciepła i wilgotna, trawa rośnie i wymaga koszenia. Niekiedy ostatnie koszenie wykonuje się pod koniec listopada albo nawet na początku grudnia! Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków można nawieźć darń nawozem bogatym w potas. Pierwiastek ten zwiększa odporność roślin na niskie temperatury oraz choroby. Trzeba również pamiętać, aby dokładnie i systematycznie usuwać z trawnika opadłe liście. Martwe resztki organiczne mogą zgnić pod warstwą śniegu i uszkodzić trawnik. Opadłe liście (a także igły drzew i krzewów iglastych) najlepiej spalić, gdyż mogą być one siedliskiem chorób i szkodników.

CHOWAMY DONICE I POJEMNIKI

Donice z tarasu lub balkonu najlepiej na zimę przenieść w suche i chłodne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jednak kiedy pojemniki są zbyt duże lub przymocowane na stałe, trzeba je okryć np. słomą lub iglastymi gałązkami. Okrycie donic jest konieczne, ponieważ uchroni to korzenie roślin w nich posadzonych przed wysuszeniem i przemarznięciem.

USUWAMY NADMIAR ŚNIEGU

Obfite opady śniegu mogą uszkodzić drzewa i krzewy iglaste. Ciężaru mokrego śniegu nie wytrzymują szczególnie iglaki o pokroju kolumnowym. Aby uchronić je przed połamaniem, należy obwiązać roślinę sznurkiem lub specjalną żyłką ogrodniczą. Śnieg należy strząsać także z roślin okrytych na zimę agrowłóniną.

 

 

 

 

NARZĘDZIA ELEKTRYCZNE

Przed zimą trzeba zadbać także o sprzęt ogrodniczy. Sekatory, nożyce, grabie i łopaty powinny zostać wyczyszczone i posmarowane środkiem konserwującym. Przedzimowej konserwacji wymagają również kosiarki, system automatycznego nawadniania i węże ogrodowe.

Prawidłowe zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego przed zimą da nam gwarancję, że na wiosnę będzie on w pełni sprawny i gotowy pracy. Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne to przede wszystkim należy oczyścić je z trawy, błota i resztek roślinnych. Dokładnie oczyszczamy także noże, zabezpieczamy je środkiem konserwującym i ostrzymy. Elektryczne nożyce i piły również dokładnie oczyszczamy i konserwujemy olejem prowadnice i łańcuchy. Trzeba pamiętać, aby sprzęt elektryczny przechowywać w suchym miejscu, ponieważ wilgoć może uszkodzić silnik.

KOSIARKI SPALINOWE

Kosiarki spalinowe wymagają nieco więcej zachodu. Na zimę nie wolno zostawiać w kosiarce paliwa, najlepiej włączyć silnik i poczekać, aż paliwo samo się wypali. Nie można go wylewać, bo gwałtowne przechylanie kosiarki doprowadzi do zalania gaźnika albo filtra. Należy także odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej. Powinno się również wymienić filtr powietrza i olej. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielne zabezpieczyć kosiarkę spalinową przed zimą, powinien oddać ją do serwisu. Kosiarki spalinowe to urządzenia na tyle skomplikowane i drogie, że nie warto ryzykować ich uszkodzenia przez nieprawidłową konserwację. Warto pamiętać, że maszyny różnych producentów różnią się między sobą. W związku z tym trzeba zawsze postępować według instrukcji obsługi, która odnosi się do konkretnego modelu i typu. Na przykład w niektórych modelach olej powinno uzupełnić się na wiosnę, bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy, a w innych modelach olej wymienia się jesienią. Niezastosowanie się do wskazówek producenta może doprowadzić do awarii urządzenia.

NARZĘDZIA DO PRZYCINANIA ROŚLIN

Narzędzia służące do przycinania roślin, takie jak sekatory czy nożyce, należy dokładnie oczyścić, umyć i wysuszyć. Ruchome mechanizmy (np. sprężyny, dźwignie) powinno się dodatkowo zabezpieczyć środkiem konserwującym do metalu. Łopaty, grabie i motyki także bardzo dokładnie czyścimy, myjemy i suszymy. Aby pozbyć się z narzędzi bakterii i grzybów, możemy polać je wrzątkiem lub denaturatem. Fragmenty metalowe powinny zostać posmarowane olejem.

SYSTEM AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA

Przed pojawieniem się pierwszych przymrozków warto zadbać o system automatycznego nawadniania. Jeśli instalacja nie posiada odwadniaczy, czyli małych membran umożliwiających swobodny odpływ wody z rur, należy przedmuchać system powietrzem za pomocą kompresora. Pod wpływem silnego strumienia powietrza woda zgromadzona w rurach wypłynie przez zraszacze. Trzeba pamiętać, by każdą sekcję automatycznego nawadniania przedmuchać osobno. Jeśli tego nie zrobimy, to w trakcie silnych mrozów woda może zamarznąć i rozsadzić rury. Najlepiej zlecić to zadanie firmie ogrodniczej.

 

 

 

KRANY I WĘŻE OGRODOWE

Rury doprowadzające wodę do ogrodowych kranów także należy opróżnić z wody. Ogrodowe węże powinniśmy zwinąć w taki sposób, by nie powodować załamań i zgięć. Aby gumowy wąż nie popękał, trzeba go przechowywać w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C.

Dodano: 07-03-2013