Prace ogrodnicze we wrześniu

Opinii 0

We wrześniu czeka nas sporo pracy w ogrodzie. To bardzo dobry moment na sadzenie roślin iglastych i liściastych oraz cebulek roślin cebulowych. Jesienią możemy także założyć trawnik lub wrzosowisko. Nie zapominajmy o porządkach na rabatach i klombach.

 

SADZIMY ROŚLINY CEBULOWE

Wrzesień to dobry moment na sadzenie roślin cebulowych: hiacyntów, krokusów, narcyzów, tulipanów, przebiśniegów, szafirków, zawilców, lilii. Cebulki należy posadzić w dobrze spulchnionej glebie bogatej w składniki odżywcze. Przed posadzeniem podłoże powinno się nawieźć nawozami mineralnymi lub naturalnymi (np. obornikiem). Cebule przed nastaniem mrozów muszą się dobrze ukorzenić. Najlepiej umieścić cebulki w specjalnych koszykach, warto też oznaczyć miejsce posadzenia, by na wiosnę przez przypadek nie przekopać terenu, gdzie mają pojawić się rośliny.

 

WYKOPUJEMY ROŚLINY BULWIASTE, KTÓRE NIE ZIMUJĄ W GRUNCIE

Przed nastaniem mrozów należy wykopać bulwy i cebule roślin, które nie zimują w gruncie w naszym klimacie. Należą do nich np. mieczyki: ich nadziemną część przycinamy, pozostawiając około 5-10 cm łodygi, a następnie wykopujemy bulwy i przez około 3-4 tygodnie suszymy je w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Następnie bulwy przebieramy i oczyszczamy (usuwamy resztki suchych pędów) i oddzielamy bulwy przybyszowe. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5-10 °C. Pod koniec września wykopujemy accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny, tygrysówki, a po pierwszych przymrozkach – bulwy dalii, begonii bulwiastych i pacioreczników.

 

SADZIMY DRZEWA I KRZEWY IGLASTE

Koniec września i początek października to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów iglastych. Trzeba to zrobić teraz , by rośliny zdążyły ukorzenić się przed nastaniem mroźnej zimy. Iglaki sadzimy w dołku, który jest dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Nie możemy zapomnieć o zapewnieniu roślinom iglastym odpowiednio kwaśnego podłoża. W tym celu warto przy sadzeniu zastosować torf kwaśny i dodatkowo wyściółkować rośliny korą dekoracyjną. W warunkach miejskich najlepiej rosną sosny, jałowce i modrzewie. Sosny mają bardzo małe wymagania glebowe i są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Jałowce świetnie znoszą upały i suszę. Decydując się na posadzenie modrzewia, musimy pamiętać, że jest to jedyne drzewo iglaste, które gubi igły na zimę. Posiadanie w ogrodzie modrzewia wiążę się więc z koniecznością sprzątania opadłych, żółto-brązowych igieł.

 

SADZIMY DRZEWA I KRZEWY LIŚCIASTE

Jesień to także dobry moment na sadzenie drzew i krzewów liściastych. Wprawdzie rośliny pojemnikowe można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale jeśli mamy zamiar wzbogacić nasz ogród o naprawdę duże okazy, warto kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, czyli wykopane bezpośrednio z ziemi. Najlepszą porą na sadzenie roślin z gołym korzeniem jest wczesna wiosna bądź jesień, kiedy nie ma upałów i jest małe prawdopodobieństwo, że bryła korzeniowa będzie narażona na przesuszenie. Posadzone drzewa i krzewy należy obficie podlać.

 

PORZĄDKI NA RABATACH I NIE TYLKO

Rośliny na rabatach i klombach nadal podlewamy i odchwaszczamy, a także usuwamy przekwitłe kwiatostany (np. u róży). Koniec września oraz przełom września i października to czas, kiedy przekwitają ostatnie rośliny kwitnące. Powinno się oczyścić rabaty z resztek roślin jednorocznych i uporządkować rabaty z roślinami wieloletnimi. Byliny odchwaszczamy oraz usuwamy chore i uschnięte pędy. Warto też regularnie grabić i palić pierwsze opadłe liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych i pleśni. Zbieramy też opadłe i zgniłe owoce, które mogą być źródłem groźnych chorób i bakterii.W pierwszej połowie września po raz ostatni przycinamy żywopłoty oraz drzewa i krzewy liściaste i iglaste. Ich pędy muszą bowiem zdrewnieć przed zimą.

 

NAWOŻENIE I NAWOZY JESIENNE

We wrześniu nie nawozimy już roślin nawozami bogatymi w azot, stosujemy za to nawozy zasobne w potas i fosfor. Jeśli mamy zbyt kwaśną glebę, należy wykonać wapnowanie, co podniesie odczyn gleby. Jesienią warto również zastosować nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost. Nawożenie organiczne stosujemy w momencie jesiennego przekopywania gleby – dzięki temu składniki nawozów umieścimy odpowiednio głęboko w glebie

 

WRZOSOWA RABATA

Wrzesień to czas, kiedy kwitną wrzosy, więc warto zaprosić je do swojego ogrodu. Na wrzosową rabatę należy wybrać ciepłe i słoneczne miejsce, a także wzbogacić glebę o torf kwaśny. Wrzosy to rośliny kwasolubne i najlepiej rosną w podłożu o pH od 3,5 do 5,0. Gleba powinna być też lekka, przepuszczalna i próchnicza.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKŁADAMY TRAWNIK Z SIEWU...

Wrzesień to oprócz przełomu kwietnia i maja najlepsza pora na zakładanie trawnika. Podłoże pod jesienny trawnik należy przygotować w taki sam sposób jak na wiosnę. Teren należy oczyścić z chwastów, martwych części roślin i śmieci. W tym celu można zastosować oprysk herbicydem totalnym (np. Roundup), a po ok. trzech tygodniach najlepiej przekopać ziemię glebogryzarką i wygrabić korzenie i resztki roślin. Następnie glebę wyrównujemy i walcujemy walcem. Przed wysianiem nasion trzeba delikatnie wzruszyć podłoże grabiami, a po wysianiu glebę powinno się jeszcze raz zwałować i podlać. Na trawniki dywanowe i rekreacyjne najlepiej nadają się mieszanki traw złożone z kostrzewy czerwonej, mietlicy pospolitej, wiechliny łąkowej i życicy trwałej. Nasiona należy wysiewać w bezwietrzną i pochmurną pogodę (aby silne słońce nie wysuszyło nadmiernie podłoża). Po ok. dwóch tygodniach nasiona traw powinny wykiełkować.Jeśli mamy już trawnik, trzeba pamiętać, aby go podlewać (w miarę potrzeb) oraz regularnie kosić, ponieważ we wrześniu trawa nadal rośnie dość intensywnie (szczególnie kiedy jest ciepło i wilgotno).

 

...LUB Z ROLKI

Dużo szybszym sposobem na piękny trawnik jest rozłożenie trawy z rolki. Teren pod trawę z rolki także powinien być oczyszczony i wyrównany. Po świeżo ułożonym trawniku nie należy chodzić przez ok. tydzień. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, by trawa dobrze się ukorzeniła. Trawnik z rolki można zakładać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, jednak w czasie upalnych, letnich miesięcy trawa słabiej się ukorzenia i istniej ryzyko przesuszenia darni.