Prace ogrodnicze na przełomie września i października

Opinii 0

Koniec lata i początek jesieni to w ogrodzie czas intensywnej pracy. To idealny moment na sadzenie roślin iglastych i liściastych oraz cebulek roślin cebulowych. Przed nastaniem zimy powinno się też uporządkować rabaty roślin jednorocznych i bylinowych.

ZAKŁADANIE TRAWNIKA

Wrzesień to oprócz przełomu kwietnia i maja najlepsza pora na zakładanie trawnika. Podłoże pod jesienny trawnik należy przygotować w taki sam sposób jak na wiosnę. Teren należy oczyścić z chwastów, martwych części roślin i śmieci. W tym celu można zastosować oprysk herbicydem totalnym (np. Roundup), a po ok. trzech tygodniach najlepiej przekopać ziemię glebogryzarką i wygrabić korzenie i resztki roślin. Następnie glebę wyrównujemy i walcujemy walcem. Przed wysianiem nasion trzeba delikatnie wzruszyć podłoże grabiami, a po wysianiu glebę powinno się jeszcze raz zwałować i podlać. Na trawniki dywanowe i rekreacyjne najlepiej nadają się mieszanki traw złożone z kostrzewy czerwonej, mietlicy pospolitej, wiechliny łąkowej i życicy trwałej. Nasiona należy wysiewać w bezwietrzną i pochmurną pogodę (aby silne słońce nie wysuszyło nadmiernie podłoża). Po ok. dwóch tygodniach nasiona traw powinny wykiełkować.

TRAWA Z ROLKI

Dużo szybszym sposobem na piękny trawnik jest rozłożenie trawy z rolki. Teren pod trawę z rolki także powinien być oczyszczony i wyrównany. Po świeżo ułożonym trawniku nie należy chodzić przez ok. tydzień. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, by trawa dobrze się ukorzeniła. Trawnik z rolki można zakładać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, jednak w czasie upalnych, letnich miesięcy trawa słabiej się ukorzenia i istniej ryzyko przesuszenia darni.

SADZENIE ROŚLIN CEBULOWYCH

Koniec września i początek października to najlepszy moment na sadzenie roślin cebulowych: hiacyntów, krokusów, narcyzów, tulipanów. Cebulki należy posadzić w dobrze spulchnionej glebie bogatej w składniki odżywcze. Przed posadzeniem podłoże powinno się nawieźć nawozami mineralnymi lub naturalnym (np. obornikiem).

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW IGLASTYCH

Początek października to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów iglastych. Trzeba to zrobić teraz , by rośliny zdążyły ukorzenić się przed nastaniem mroźnej zimy. Iglaki sadzimy w dołku, który jest dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Nie możemy zapomnieć o zapewnieniu roślinom iglastym odpowiednio kwaśnego podłoża. W tym celu warto przy sadzeniu zastosować torf kwaśny i dodatkowo wyściółkować rośliny korą dekoracyjną. W warunkach miejskich najlepiej rosną sosny, jałowce i modrzewie. Sosny mają bardzo małe wymagania glebowe i są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Jałowce świetnie znoszą upały i suszę. Decydując się na posadzenie modrzewia, musimy pamiętać, że jest to jedyne drzewo iglaste, które gubi igły na zimę. Posiadanie w ogrodzie modrzewia wiążę się więc z koniecznością sprzątania opadłych, żółto brązowych igieł.

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW LIŚCIASTYCH

Jesień to także dobry moment na sadzenie drzew i krzewów liściastych. Wprawdzie rośliny pojemnikowe można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale jeśli mamy zamiar wzbogacić nasz ogród o naprawdę duże okazy, warto kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, czyli wykopane bezpośrednio z ziemi. Najlepszą porą na sadzenie roślin z gołym korzeniem jest wczesna wiosna bądź jesień, kiedy nie ma upałów i jest małe prawdopodobieństwo, że bryła korzeniowa będzie narażona na przesuszenie. Posadzone drzewa i krzewy należy obficie podlać.

PRACE PIELĘGNACYJNE

Przełom września i października to czas, kiedy przekwitają ostatnie rośliny kwitnące. Powinno się oczyścić rabaty z resztek roślin jednorocznych i uporządkować rabaty z roślinami wieloletnimi. Byliny odchwaszczamy oraz usuwamy chore i uschnięte pędy. Te rośliny, które są bardziej wrażliwe na mróz, przykrywamy np. gałązkami krzewów iglastych. Przez cały październik należy regularnie i systematycznie zgrabiać i niszczyć (np. palić) opadłe z drzew liście, które pozostawione na trawniku mogą przyczynić się do rozwoju chorób. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na opadłe liście kasztanowców, w których gnieździ się groźny szkodnik – szrotówek kasztanowcowiaczek.