Opryskiwacze ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie

Opinii 0

Opryskiwacze ogrodowe powinny znajdować się w wyposażeniu każdego ogrodnika. Przydadzą się nie tylko do wykonywania oprysków w ogrodzie, sadzie i małej plantacji, ale też zraszania roślin doniczkowych w domu i na balkonie. Podpowiadamy, jaki rodzaj opryskiwacza ogrodniczego będzie pasował do wielkości i charakterystyki upraw.

Mężczyzna opryskujący rośliny w ogrodzie

Opryskiwacze ogrodowe – do czego służą?

Opryskiwacz ogrodowy stojący na ziemi

Opryskiwacze ogrodowe to urządzenia wykorzystywane podczas uprawy roślin w ogrodzie lub w domu. Służą one do:

 

 • zraszania roślin doniczkowych w domu i na balkonie — większość roślin reaguje na taki zabieg pozytywnie. Zaleca się nawet codzienne zraszanie liści (najlepiej przegotowaną wodą). Warto robić to wieczorem, kiedy rośliny nie stoją w słońcu. Tego zabiegu należy unikać w przypadku liści z wyraźnym meszkiem;

 • rozpylania środków ochronnych, owadobójczych, przeciwko chorobom i chwastom;

 • nawadniania roślin ogrodowych;

 • ochrony sadów i plantacji.

Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych

Kobieta używająca ręcznego opryskiwacza ogrodowego

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów opryskiwaczy ogrodowych, które różnią się sposobem obsługi, wydajnością i wielkością:

Opryskiwacze ogrodowe ręczne


Mają najmniejszą pojemność i prosty mechanizm działania. W przypadku opryskiwaczy pulsacyjnych, woda w postaci kropel ulatnia się po naciśnięciu dźwigni. Drugim typem są bardziej wydajne opryskiwacze ciśnieniowe, które działają również wtedy, kiedy dźwignia się opuszcza. Te proste urządzenia przydają się najczęściej do pielęgnacji roślin w domu lub na balkonie. Można nimi jednak rozpylać nawozy, które powinno kierować się na liście roślin w ogrodzie. Nie znajdują zastosowania przy opryskach w sadach i na dużych powierzchniach.


Ważne parametry ręcznych opryskiwaczy ogrodniczych to:

 

 • pojemność;

 • wymienne dysze lub takie, które będą pasowały do przeznaczenia urządzenia;

 • materiał, z którego wykonana jest dysza (najbardziej wytrzymała będzie ta z mosiądzu);

 • widoczna podziałka pojemności.

Mężczyzna korzystający z opryskiwacza ogrodowego

Opryskiwacze ogrodowe naramienne


Mają zdecydowanie większą pojemność od urządzeń ręcznych. Zbiornik na płyn trzyma się na ramieniu, a długą dyszę można skierować bezpośrednio na opryskiwane rośliny. Nadaje się do pielęgnacji średniej wielkości ogrodów i małych sadów. Długotrwałe noszenie opryskiwacza na ramieniu może być jednak uciążliwe przy większych powierzchniach.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę:

 

 • pojemność (ok. 3-12 l);

 • możliwość regulowania dyszy;

 • obsługa dyszy bez konieczności zdejmowania opryskiwacza;

 • wbudowany nanometr do kontroli ciśnienia;

 • długa lanca do oprysku drzew.

Opryskiwacze ogrodowe plecakowe

Największe z opryskiwaczy ogrodniczych, a tym samym najbardziej wydajne. Ich zaletą jest też wygoda użytkowania, ponieważ ciężar rozkłada się równomiernie na oba ramiona. Służą do opryskiwania sadów, dużych ogrodów i małych plantacji.

Opryskiwacze ogrodowe elektryczne

W ofercie znaleźć można także opryskiwacze elektryczne akumulatorowe lub spalinowe, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Są jednak głośniejsze od podstawowego typu opryskiwaczy.


Na co warto zwrócić uwagę:

 

 • pojemność dopasowaną do powierzchni upraw;

 • przy opryskiwaczach akumulatorowych na czas, jaki urządzenie może działać bez zasilania;

 • ciężar;

 • wymienne dysze i ich zastosowanie.

Jak bezpiecznie korzystać z opryskiwaczy ogrodowych?

Mężczyzna w skafandrze ochronnym z opryskiwaczem ogrodowym

Przed użyciem opryskiwacza, zawsze dobrze jest sprawdzić jego stan techniczny. Zaleca się kontrolę końcówek, które niewłaściwie przechowywane lub użytkowane, mogą się zapchać. Zraszanie wodą nie wymaga stosowania dodatkowej odzieży ochronnej. Podczas stosowania oprysków chemicznych należy jednak zachować ostrożność. Konieczna jest maseczka, okulary, a często nawet strój ochronny. Po skończonej pracy całe urządzenie i wszystkie jego elementy należy wyczyścić z pozostałości środków chemicznych.

Jak korzystać z opryskiwaczy ogrodowych?

Opryskiwacze ogrodowe ręczne


Ich końcówkę należy po prostu skierować w wybrany punkt (zazwyczaj na liście rośliny) i nacisnąć dźwignię, która zadziała pod ciśnieniem i uruchomi tłok. Rośliny doniczkowe w domu i na balkonie warto zraszać przegotowaną wodą, kiedy nie stoją na słońcu. Lepiej też wcześniej usunąć z nich kurz, aby po zraszaniu nie osiadł na roślinie jeszcze mocniej.


Opryskiwacze ogrodowe naramienne

Opryskiwacz naramienny składa się ze zbiornika, który nosi się na pasku (szelkach) na jednym ramieniu, oraz długiej lancy z końcówką służącą do oprysków. Aby uruchomić zraszanie, należy nacisnąć dźwignię. Dzięki regulatorom ciśnienia i teleskopowej końcówce można tak ustawić strumień, aby trafił dokładnie tam, gdzie chcemy. Aby zwiększyć komfort użytkowania, zaleca się co jakiś czas przełożyć ciężar na drugie ramię.


Opryskiwacze ogrodowe plecakowe


Najwygodniejsze do noszenia są opryskiwacze ogrodnicze plecakowe, które – jak sama nazwa wskazuje – nosi się na specjalnych szelkach, rozkładając ciężar na oba ramiona. Większość urządzeń ma regulowaną lancę, którą można obsługiwać bez konieczności zdejmowania sprzętu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym jest opryskiwacz deflektorowy?

- Opryskiwacze ogrodnicze deflektorowe najczęściej znajdują zastosowanie w pielęgnacji sadów, ponieważ ich konstrukcja pozwala na dokładniejsze dotarcie między korony drzew. Kierują one strumień płynu poziomo lub pod kątem do góry, są też bardziej precyzyjne. Należą do grupy opryskiwaczy plecakowych.

 

Czym konserwować opryskiwacz ogrodowy?

- Dla zachowania bezpieczeństwa i przedłużenia żywotności urządzenia zaleca się jego konserwację. Nigdy nie należy pozostawiać cieczy – zwłaszcza ze środkami chemicznymi – wewnątrz zbiornika oraz na elementach konstrukcji. Mogłaby ona nie tylko uszkodzić mechanizm, ale też trafić na niewłaściwe uprawy. Pojemnik oraz cały opryskiwacz należy dokładnie przepłukać czystą wodą (unikać agresywnych środków, benzyny i rozpuszczalników), a następnie uruchomić, aby zostały wyczyszczone wszystkie elementy. Jeśli przechowujemy opryskiwacz na zimę, warto wlać do niego środek zapobiegający zamarzaniu.

 

Jak dobrać rodzaj opryskiwacza do wielkości ogrodu?

- Do małych ogrodów: opryskiwacz ciśnieniowy ręczny ok. 2 l lub opryskiwacz ogrodniczy ręczny naramienny z długą lancą. Do średniej wielkości ogrodów – opryskiwacz ogrodowy naramienny. Do dużych ogrodów i sadów – opryskiwacz ogrodniczy plecakowy (12-20 l). Do bardzo dużych ogrodów, sadów, małych plantacji – opryskiwacz ogrodowy akumulatorowy lub spalinowy.

 

Dodano: 06-04-2021
Uaktualniono: 13-04-2021