Muszki owocówki w domu. Jak je skutecznie zwalczyć?

Opinii 0

Muszki owocówki to uciążliwi towarzysze, których latem przyciągają do kuchni aromaty dojrzałych owoców, nadpsutych warzyw czy przetworów. Wystarczy przynieść do domu owoce lub pozostawić na blacie otwarty dżem, sok lub wino, a pojawiają się nad nimi chmary malutkich muszek. Nie tylko denerwują, mogą także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlaczego warto się ich szybko pozbyć i jak to zrobić?

Muszka owocówka na cytrynie

Muszki owocówki — charakterystyka

Muszki owocówki na starej cytrynie

Muszka owocówka to potoczna nazwa muchówki wywilżny karłowatej (inaczej zwanej: drozofilą karłówką, wywilżnią, wywilżanką i octówką). Tę najbardziej znaną nazwę zyskały, ponieważ najczęściej można spotkać je w pobliżu drzew owocowych oraz owoców (zwłaszcza tych psujących się czy odgniecionych). Tak naprawdę odżywiają się drożdżami z procesu fermentacji, dlatego zwabia je także zapach wina, piwa oraz octu. Nie żerują więc na roślinach uprawnych i kwiatach.

 

 • Wielkość: 2-3 mm.

 • Ubarwienie: od żółtego do brązowego, z czerwonymi oczami.

 • Krótkie i szerokie skrzydła.

Muszki owocówki — szkodliwość

Chociaż muszki owocówki nie są szkodliwe dla roślin, pojawiają się nawet na świeżych owocach, których skórka pokryta jest już drożdżami. W przetworach lub rozkrojonych owocachczęsto żerują także ich larwy. W ten sposób mogą przenosić różnego rodzaju choroby groźne dla człowieka, szczególnie dla zdrowia małych dzieci.

Skąd biorą się muszki owocówki?

Często można odnieść wrażenie, że muszki owocówki pojawiają się znikąd. Zaczynają latać nad owocami, kiedy zakupy tylko trafią do domu ze sklepu. Może się okazać, że właśnie stamtąd przybyły, aby dostać się do źródła pożywienia. Szkodniki te zwabia także niewłaściwe przechowywanie owoców i przetworów — np. w zbyt wysokiej temperaturze czy poza lodówką.

Jak zwalczyć muszki owocówki?

Muszka owocówka w przybliżeniu

Do domowych sposobów na muszki owocówki należą:

 

 • pułapka z owoców: wystarczy wykorzystać to, co wabi muszki do mieszkania, czyli zapach dojrzałych lub fermentujących owoców i alkoholu. Należy umieścić wabik w miseczce i przykryć ją szczelnie (najlepiej przy pomocy gumki recepturki lub taśmy klejącej) nakłutą folią. Otwory powinny być wielkości od 2 do 3 mm, aby muszki mogły w nie swobodnie wejść;

 • bazylia, lawenda lub mięta: muszki owocówki nie lubią ich zapachu, dlatego warto mieć w kuchni świeże krzaczki tych ziół lub spryskać, np. zasłonki wonnym olejkiem;

 • temperatura: jeśli muszki żerują w konkretnym miejscu, można skierować na nie strumień gorącego powietrza z suszarki lub użyć zapalonej świecy postawionej przy owocach (najlepiej wtedy zgasić światło);

 • ocet i płyn do naczyń: pierwszy przyciągnie szkodniki, drugi nie pozwoli im wydostać się z pułapki. Roztwór wystarczy wlać do szklanki lub miseczki i ustawić na oknie lub w pobliżu owoców.

 


Innym sposobem na muszki owocówki jest zastosowanie gotowych środków zwalczających owady oraz nietoksycznych pułapek na muszki owocówki. Sprawdzą się również żółte tabliczki z lepem.

Jak nie dopuścić do pojawienia się muszek owocówek?

Aby muszki owocówki ponownie nie zagościły w domu, należy:

 

 • owoce (świeże i rozkrojone), otwarte wino, dżem, miód lub piwo przechowywać w lodówce;

 • szybko usuwać nadgniłe owoce i stosować śmietniki z pokrywami;

 • dokładnie myć deski, na których były krojone owoce i szybko wycierać sok, który puściły;

 • nie dopuszczać do przepełnienia kosza na odpady;

 • szybko zmywać nawarstwione w zlewie naczynia;

 • nie trzymać otwartego alkoholu poza lodówką;

 • myć warzywa i owoce zaraz po przyniesieniu ich ze sklepu.

Dodano: 26-03-2021
Uaktualniono: 31-03-2021