Krety w ogrodzie

Opinii 3

Krety są naszymi sprzymierzeńcami w walce z niektórymi ogrodowymi szkodnikami, niestety w trakcie kopania podziemnych tuneli uszkadzają korzenie roślin w naszych ogrodach oraz dewastują wypielęgnowane trawniki. Jest wiele metod, które mają na celu wypłoszenie nieproszonego gościa z naszej posesji (np. siatka pod trawnikiem, elektroakustyczne odstraszacze, wiatraczki, silnie pachnące rośliny i inne). Jednak jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów – należy sięgnąć po preparaty chemiczne.

METODY ODSTRASZAJĄCE KRETY

Siatka przeciw kretom

Na etapie planowania ogrodu warto pomyśleć o założeniu siatki przeciw kretom pod trawnikiem. Siatkę o drobnych oczkach układa się na głębokości około 10 cm, a następnie zasypuje się ją ziemią. Potem obsiewamy teren trawą. Siatka uniemożliwia kretom drążenie podziemnych korytarzy i tworzenie kopców. Ważne aby umieścić ją na takiej głębokości, żeby nie utrudniała zabiegów pielęgnacyjnych np. aeracji, która polega na nacinaniu i napowietrzaniu darni. Siatka nie może też być położona zbyt głęboko, żeby kret nie drążył tuneli nad nią.

 

Murek i rów

Niestety siatka nie sprawdzi się na rabatach i klombach z roślinami ozdobnymi ani na grządkach warzywnych. Glebę wokół nich przeważnie przekopujemy dość głęboko, więc siatki nie można położyć za płytko. A jeśli położymy siatkę głębiej – kret zadomowi się nad nią. Aby nie „wpuścić” kreta do naszego ogrodu, warto wokół posesji wylać betonową podmurówkę (na głębokości minimum 60-70 cm). Można też wokół ogrodu wykopać dość głęboki rów i wypełnić go gruzem, drobnym żwirem, kamieniami itp. Krety nie tolerują kamienistego, chropowatego podłoża, więc powinny omijać nasz ogród z daleka.

 

Elektroakustyczny odstraszacz

Krety mają bardzo dobry słuch i są wrażliwe na hałas, dlatego zamontowanie w ogrodzie elektroakustycznych odstraszaczy powinno skutecznie zniechęcić je do przebywania na naszej posesji. Odstraszacz taki emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka) oraz wysyła w głąb ziemi wibracje. Najlepsze są urządzenia emitujące dźwięki o zmiennej częstotliwości, aby kret nie przyzwyczaił się do jednostajnego hałasu.

Odstraszacze wyposażone są w trzonek, który należy umieścić w ziemi (np. na trawniku). Przeważnie działają na zwykłe baterie, a niektóre modele wyposażone są w baterie solarne. Urządzenia te powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ należy używać ich także jesienią i zimą – krety nie zapadają w sen zimowy i żerują przez cały rok.

 

Wiatraczki i butelki

Wiatraczki, które powiewają na wietrze, wydają specyficzny dźwięk, która odstrasza krety. Ponadto jeśli wkopiemy ich trzonki dość głęboko, pod powierzchnią gruntu będą rozchodzić się drgania. W krecie kopce można też wkopać puste szklane butelki skierowane szyjkami do góry. Butelki powinny wystawać około 10 cm nad poziomem gruntu. Wiatr wpadający do butelek wydaje charakterystyczne dźwięki, które drażnią wrażliwy słuch kreta. Wiatraczki i butelki warto od czasu czasu przenosić w inne miejsce, aby kret nie przyzwyczaił się do jednostajnego hałasu.

 

Pułapki na krety

Pułapki na krety mają postać walcowatych rurek z otwartymi zapadkami na obu końcach. Umieszcza się je w tunelach wykopanych przez kreta, tuż pod powierzchnią ziemi. Kiedy kret, drążąc swoje korytarze, wpada w pułapkę, zapadki się zamykają uniemożliwiając mu ucieczkę. Niektóre „kretołapki” wyposażone są w sygnalizator, który zawiadamia nas, że zwierzę zostało złapane. Jeśli pułapki nie mają takiego sygnalizatora, należy co kilka godzin je sprawdzać: bez pożywienia krety nie przeżyją zbyt długo. Zwierzę schwytane w pułapkę wynosimy jak najdalej od naszego ogrodu i wypuszczamy np. na łąkę.

 

Odstraszające rośliny

Krety nie tolerują zapachów wydzielanych przez niektóre rośliny. Należą do nich np. aksamitka, czosnek, bazylia, komosa, wilczomlecz. Warto posadzić te „aromatyczne” gatunki między roślinami na grządkach i rabatach. Krety nie przepadają także za żywotnikami (popularne thuje) oraz nie lubią czarnego bzu. Aby odstraszające działanie tych roślin było jeszcze skuteczniejsze, warto sporządzić z nich napar lub gnojówkę (np. z czosnku i czarnego bzu). Można też umieszczać w krecich kopcach łodygi, liście (lub gałązki) tych specyficznie pachnących roślin albo wrzucać tam roztarte ząbki czosnku.

 

Preparaty chemiczne

Generalnie krety są pod ochroną i jeśli chcemy pozbyć się ich z ogrodu, należy zrobić wszystko, aby odbyło się to w sposób bezkrwawy. Jednak jeśli zwierzęta te stają się bardzo uciążliwe, niszczą trawnik, ozdobne rabaty i grządki z warzywami, można sięgnąć po preparaty chemiczne, które zawierają trujące dla kretów substancje. Środki takie mają postać proszku lub granulatu, który wsypuje się w krecie kopce. Preparaty wabią krety swoim zapachem i smakiem, a po ich zjedzeniu – zwierzęta giną. Można też stosować specjalne świece dymne, które umieszcza się w kopcach, a następnie odpala. Niektóre z nich mają jedynie działanie odstraszające, inne zawierają substancje trujące dla kreta. W kretowiska można też wrzucać kawałki karbidu.

Preparaty chemiczne przeciw kretom to np. Kretol 5G, Kretol 45 EC, Krecik, Kretonor, Kres Kreta.

KRET EUROPEJSKI

W naszych ogrodach mamy do czynienia z kretem europejskim czyli niewielkim ssakiem z rodziny kretowatych, który występuje w niemal całej Europie oraz w Azji Środkowej. Krety mają aksamitne, czarne futerko i wydłużony ryjek. Ich przednie łapki mają łopatowaty kształt, są bardzo silne, wyposażone w pazury i idealnie przystosowane do kopania. Krety mają prawie całkowicie zredukowane oczy i bardzo słabo widzą. Mają natomiast bardzo dobry słuch. Ponadto zwierzątka te wyposażone są we włoski czuciowe umieszczone na pysku i na ogonie, dzięki którym wyczuwają najdrobniejsze drgania. Krety bardzo dobrze radzą sobie w ciemnościach.

Warto pamiętać, że krety znajdują się w Polsce pod częściową ochroną. Ochrona ta nie obejmuje zwierząt, które żerują w ogrodach, gospodarstwach ogrodniczych oraz szkółkach roślin ozdobnych, a także na lotniskach i boiskach sportowych. Są za to całkowicie chronione w lasach i na łąkach.

ZWYCZAJE KRETA

Krety żyją głównie pod ziemią, rzadko wychodzą na powierzchnię. Drążą podziemne tunele na głębokości około 20-50 cm, a zimują poniżej punktu przemarzania gruntu (czyli głębiej niż pół metra pod powierzchnią). Są to zwierzęta owadożerne, żywią się głównie dżdżownicami, ale zjadają także drobne ssaki, ślimaki i żaby. Krety nie zapadają w sen zimowy i magazynują zapasy na całą zimę (głównie są to żywe dżdżownice, które krety unieruchamiają poprzez uszkodzenie ich układu nerwowego). Krety to samotnicy – łączą się w pary tylko na okres godowy. Młode rodzą się w specjalnie wybudowanych gniazdach złożonych z mchu i innych roślin (resztki liści, traw itp.). Krety żyją od dwóch do czterech lat. Funkcjonują według ciekawego cyklu dobowego: 4 godziny aktywności i 4 godziny snu. Zwierzęta te najbardziej aktywne są rano – dlatego najwięcej kretowisk powstaje w godzinach porannych. Krety najlepiej się czują w przepuszczalnej, żyznej, wilgotnej i dobrze uprawionej glebie – dlatego tak chętnie zamieszkują nasze ogrody i działki. Nie tolerują natomiast gleb zbitych, kamienistych i suchych.

KRETY – POŻYTECZNE CZY SZKODNIKI?

Krety są mięsożerne i żywią się głównie dżdżownicami i owadami. Zjadają larwy ogrodowych szkodników, więc są naszymi sprzymierzeńcami w walce z nimi. Ich pożywieniem są również drutowce, pędraki, poczwarki, ślimaki, a także drobne gryzonie oraz żaby. Swoje ofiary namierzają słuchem i drążą korytarze w ich poszukiwaniu. Niestety w trakcie kopania podziemnych tuneli krety uszkadzają korzenie roślin w naszych ogrodach oraz dewastują wypielęgnowane trawniki. W konsekwencji prowadzi to do usychania i zamierania roślin, a charakterystyczne kopce bardzo utrudniają wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku (koszenie, aerację, wertykulację). Co ciekawe łączna długość krecich korytarzy może przekraczać nawet 200 m. Ponadto krety potrafią zdziesiątkować populację dżdżownic w naszym ogrodzie, a dżdżownice pełnią bardzo ważną rolę w glebie – napowietrzają i spulchniają podłoże oraz użyźniają je, dostarczając cennej próchnicy.

Dodano: 12-08-2014