Kosiarka po zimie

Opinii 0

Przed pierwszym koszeniem należy odpowiednio przygotować kosiarkę do kolejnego sezonu. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie kosiarki, wymiana filtra i oleju, sprawdzenie lub wymiana świecy zapłonowej oraz prawidłowe naostrzenie noży. Warto pamiętać, że maszyny różnych producentów różnią się między sobą. W związku z tym trzeba zawsze postępować według instrukcji obsługi, która odnosi się do konkretnego modelu i typu. Niezastosowanie się do wskazówek producenta może doprowadzić do awarii urządzenia.

Dlaczego nie wolno zostawiać na zimę paliwa w zbiorniku kosiarki?

kosiarka po zimiePaliwo z czasem traci swoje właściwości, jego jakość spada. Część cieczy wyparowuje, pozostawiając na dnie osad, który może uszkodzić silnik.

 

Jeżeli nie zamierzamy używać kosiarki przez dłuższy czas (3-4 tygodnie), paliwo należy usunąć ze zbiornika. Najlepiej włączyć silnik i poczekać, aż paliwo samo się wypali. Nie można go wylewać, bo gwałtowne przechylanie kosiarki doprowadzi do zalania gaźnika albo filtra.

 

 

Jak prawidłowo oczyścić kosiarkę spalinową?

czyszczenie kosiarki spalinowejKosiarka spalinowa powinna zostać dokładnie oczyszczona pod koniec sezonu, czyli na jesieni. Jednak jeśli wtedy tego nie zrobiliśmy, trzeba oczyścić ją przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Z maszyny usuwamy pozostałości skoszonej trawy, zaschnięte błoto i inne zanieczyszczenia. Trzeba robić to dokładnie, ale delikatnie, żeby nie uszkodzić kosiarki.

 

Urządzenia nie czyścimy pod bieżąca wodą (waż ogrodowy) i nie używamy też myjek ciśnieniowych, bo mogłyby zostać uszkodzone elementy takie jak silnik, filtr, gaźnik i inne. Nie stosujemy też intensywnych środków czyszczących – mogą uszkodzić tworzywa sztuczne i metale. Po oczyszczeniu kosiarki warto sprawdzić stan kosza i obudowy oraz dokręcić poluzowane śruby (stan śrub trzeba sprawdzać regularnie w czasie sezonu). Jeśli kosz jest uszkodzony, trzeba wymienić go na nowy.

 

 

Jak czyścić filtr powietrza w kosiarce spalinowej?

filtr powietrza w kosiarce spalinowejFiltr powietrza w kosiarce spalinowej powinien być wymieniany przynajmniej raz na rok. Najlepiej zrobić to wiosną, na początku sezonu, przed pierwszym koszeniem. Można robić to częściej, szczególnie jeśli filtr powietrza ma zdeformowany kształt, stał się nieprzepuszczalny lub jest bardzo zanieczyszczony.

 

Lekkie zanieczyszczenia usuwamy na bieżąco w ciągu sezonu. Aby pozbyć się brudu, trzeba delikatnie uderzyć filtrem w twardą powierzchnię, a resztę zanieczyszczeń należy usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki. Oczyścić filtr możemy też przy użyciu kompresora czyli sprężonym powietrzem.

 

 

Kiedy trzeba wymienić świecę zapłonową?

świeca zapłonowa w kosiarceŚwiecę zapłonową wymieniamy wtedy, kiedy jest na niej duża warstwa nalotu albo kiedy uszkodzeniu uległ izolator. Przed rozpoczęciem pierwszego po zimie koszenia w przypadku niewielkiego nalotu, należy świece oczyścić przy użyciu szczotki drucianej oraz sprawdzić odstęp elektrod na świecy za pomocą szczelinomierza.

 

Niektórzy producenci silników do kosiarek zalecają wymianę świec zapłonowych raz do roku.

 

 

UWAGA

 

Pracujący silnik wytwarza ciepło i części silnika takie jak tłumik nagrzewają się do wysokich temperatur. Kontakt z nimi może prowadzić do oparzeń, a wyciek paliwa i oleju może doprowadzić do pożaru.

 

 

Kiedy należy wymienić olej?

wymiana oleju w kosiarce spalinowejW zależności od modelu kosiarki producenci zalecają wymianę oleju na jesieni albo na wiosnę. Jeżeli olej został wymieniony na koniec sezonu, to przed pierwszym koszeniem należy sprawdzić jego poziom i dolać w razie konieczności. Jeżeli olej nie został wymieniony przed zimą, to trzeba to zrobić na wiosnę.

 

Olej wymieniamy przy ciepłym silniku i wypalonym paliwie (pustym baku). Wylewamy go przez górną rurę wlewu lub korek spustowy (według zaleceń producenta) po zalaniu silnika nowym olejem po około 1 minucie należy jeszcze raz sprawdzić jego poziom i w razie potrzeby uzupełnić (sprawdzając poziom na miarce).

 

 

WAŻNE

 

Zużyty olej stanowi zagrożenie dla środowiska i należy go właściwie utylizować (nie wylewać do odpadów zmieszanych). Oddać go można do specjalnych miejsc utylizacji lub w punktach serwisowych.

 

 

Dlaczego dobrze naostrzone noże są tak ważne?

noże w kosiarceDobrze naostrzone i wyważone noże mają decydujący wpływ zarówno na jakość koszenia, jak i na stan trawy. Trzeba monitorować stan naostrzenia noży przez cały sezon, a wiosną szczególnie musimy zwrócić na to uwagę. Noże najlepiej oddać do ostrzenia w punkcie serwisowym.

 

Niewłaściwe ostrzenie noża (kąt ostrzenia i niewyrównoważenie) istotnie wpływa na działanie kosiarki i może powodować drgania. Należy też przestrzegać granicy ostrzenia (grubość noża i jego szerokość mierzymy za pomocą suwmiarki). Minimalne wartości określa producent i po ich przekroczeniu też należy wymienić nóż na nowy.

 

Zakup nowych noży jest konieczny także wtedy, gdy na starych zauważymy pęknięcia, odgięcia, wszelkie nierówności i nieprawidłowości w budowie, które mogły powstać np. wtedy, kiedy kosiarką najechaliśmy na krawężnik lub duży kamień. Tępe noże kosiarki uszkadzają trawę, szarpią źdźbła i w efekcie niszczą darń. Uszkodzona trawa jest słabsza, bardziej podatna na wnikanie patogenów chorobotwórczych. Trawnik koszony tępymi nożami bardzo trudno się regeneruje. Dlatego trzeba dbać o stan noży, sprawdzać je regularnie i w razie potrzeby – ostrzyć.

 

 

Jak przygotować do sezonu kosiarkę elektryczną?

kosiarka spalinowaPrzed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy kosiarce elektrycznej najpierw trzeba odłączyć ją od prądu. Warto sprawdzić stan przewodów elektrycznych oraz wtyczki. Jeśli nie zrobiliśmy tego na jesieni, to przed pierwszym koszeniem kosiarkę elektryczną trzeba przede wszystkim oczyścić z trawy, błota i resztek roślinnych.

 

Do czyszczenia nie wolno używać silnego strumienia wody, bo mógłby zostać uszkodzony silnik oraz części elektryczne urządzenia. Dokładnie oczyszczamy także noże, zabezpieczamy je środkiem konserwującym i ostrzymy. Sprawdzamy również kosz i dokręcamy śruby.

 

 

Dlaczego kosiarka nie chce odpalić na wiosnę?

paliwo do kosiarkiProblemy z kosiarką przeważnie wynikają z nieprawidłowej konserwacji urządzenia. O kosiarki trzeba dbać, stosując się do zaleceń producenta. Warto więc przynajmniej raz w roku zrobić dokładny przegląd techniczny maszyny. Jeśli chodzi o kosiarki spalinowe – najlepiej zlecić to pracownikom autoryzowanych serwisów.

 

Jeśli kosiarka nie chce odpalić na wiosnę, musimy zastanowić się, czy prawidłowo o nią dbaliśmy: czy przez okres zimowy nie była przechowywana z pełnym bakiem? czy nie próbowaliśmy odpalać maszyny na zeszłorocznym paliwie? czy filtr powietrza był regularnie czyszczony, a w razie konieczności – wymieniany? czy przynajmniej raz w roku był wymieniany olej, a w razie potrzeby był uzupełniany? czy sprawdzany był stan świecy zapłonowej?

 

 

Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika?

koszenie trawnikaPierwsze koszenie trawnika należy wykonać, gdy trawa będzie miała około 10 cm wysokości. Jeszcze przed pierwszym koszeniem zaleca się wykonanie zabiegu aeracji (napowietrzanie darni) i wertykulacji (pionowe nacinanie darni). Zabieg aeracji ma na celu rozluźnienie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej docierają nawozy, woda i powietrze.

 

Aeratory nakłuwają powierzchnię trawnika (100 nakłuć na 1m2), umożliwiając dotarcie składników pokarmowych w głąb gleby. Otwory, które powstają po aeracji, warto posypać piaskiem (ok. 0,1m3 na 100m2). Piaskowanie zwiększa przepuszczalność podłoża, a dzięki aeracji darń stanie się zielona i bujna już po ok. 2 miesiącach.

 

Zabieg aeracji i wertykulacji wykonuje się dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie po zimowych roztopach. W miejscach ubytków dosiewamy nasiona traw, najlepiej użyć mieszanki regeneracyjnej. Ponadto osłabiona po zimie trawa potrzebuje wielu składników odżywczych: azotu, fosforu, potasu. Należy pamiętać, żeby nawozić trawnik po pierwszym koszeniu. Warunkiem koniecznym efektywnego nawożenia jest równomiernie rozprowadzenie nawozu: poprzez rozpuszczenie go w wodzie i dokładnie podlanie trawy lub przy zastosowaniu siewnika.

Dodano: 12-03-2019