Kalendarz ogrodnika – luty

Opinii 0

kalendarz ogrodnika - luty

 

W lutym w ogrodzie można już przygotowywać pierwsze rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Rośliny zimujące w pomieszczeniach przenosimy w cieplejsze miejsce. Zaczynamy przycinać drzewa owocowe, przede wszystkim trzeba przyciąć jabłonie, grusze i śliwy. Jeśli pada śnieg, należy systematycznie odśnieżać chodnik przed posesją oraz zgarniać śnieg z trawnika. Trzeba też zadbać o rośliny doniczkowe.

Trawnik

luty - trawnik

Aby na trawniku nie pojawiła się pleśń śniegowa, w trakcie prac ogrodowych w lutym nie możemy dopuścić, aby na murawie zalegał ciężki śnieg.

 

Pokrywa śnieżna uniemożliwia dostęp powietrza, a wilgotne podłoże sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu. Walka z pleśnią śniegową jest trudna – trawnik trzeba opryskać preparatem grzybobójczym, a uszkodzoną trawę usunąć i w jej miejsce dosiać nową.

 

Śnieg najlepiej zgarnąć z trawnika i umieścić go pod drzewami, kiedy stopnieje, dostarczy roślinom dodatkowej porcji wilgoci.

 

 

Rośliny ozdobne

luty - rośliny ozdobne

W lutym kwitną oczary oraz najwcześniejsza odmiana leszczyny ‘Contorta’. Niekiedy zaczynają już kwitnąć przebiśniegi i krokusy. 

 

Jeśli luty jest mroźny, warto sprawdzić osłony, którymi ochroniliśmy rośliny i poprawić te, które zostały uszkodzone przez wiatr.

 

Jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej zera, trzeba podlać rośliny zimozielone, iglaki oraz rośliny uprawiane w donicach i pojemnikach.

 

 

Przycinanie roślin ozdobnych

Pod koniec lutego (jeśli pogoda pozwala, czyli nie ma mrozu) możemy zacząć przycinać drzewa i krzewy ozdobne, które kwitną latem i jesienią. Roślin kwitnących wiosną teraz nie przycinamy, bo nie zakwitną – gatunki te wytworzyły pąki kwiatowe w poprzednim roku.

 

 

Rośliny doniczkowe

luty - rośliny doniczkowe

Pod koniec lutego dni są coraz dłuższe i jest więcej światła, dlatego możemy zacząć podlewać rośliny nieco bardziej obficie, ale najlepiej dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie.

 

Aby nie przelać roślin, wodę lejemy na podstawkę, a jej nadmiar usuwamy. Do podlewania należy używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.

 

Trzeba uważać, aby silne słońce nie poparzyło liści u roślin stojących na parapetach o wystawie południowej. Regularnie trzeba ścierać kurz z liści, aby nie utrudniał dostępu do światła.

 

Jeśli mamy w domu niską wilgotność powietrza, rośliny należy zraszać lub postawić w ich pobliżu pojemnik w wodą lub specjalny nawilżacz powietrza. Trzeba jednak pamiętać o wymaganiach konkretnych gatunków, ponieważ nie wszystkie rośliny tolerują zraszanie. Kwiatom doniczkowym nie służą także przeciągi, które powstają wtedy, kiedy wietrzymy nasze mieszkania.

 

W okresie prac ogrodowych w lutym roślin doniczkowych nie nawozimy. Nie należy ich także przesadzać. Trzeba je za to dokładnie obserwować i kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy (np. żółkniecie, zasychanie i opadanie liści, nieregularne plamy i przebarwienia, „pajęczynki” i pajączki lub inne owady) należy wykonać niezbędne opryski odpowiednimi środkami ochrony roślin.

 

Warto ozdobić mieszkanie kwitnącymi roślinami cebulowymi – hiacynty, narcyzy, szafirki stworzą na parapecie wiosenny klimat.

 

 

Przycinanie drzew owocowych

luty - przycinanie drzew owocowych

Cięcie zimowe drzew owocowych powinno być rozpoczęte w trakcie prac ogrodowych w lutym lub w marcu i należy je zakończyć najpóźniej w kwietniu. Przycinanie drzew owocowych ma na celu regulowanie wzrostu, wielkości i kształtu drzewa. Wpływa też na regularność owocowania oraz na jakość i wielkość owoców.

 

Celem cięcia prześwietlającego jest dostarczenie większej ilości światła do środka korony. Młodsze drzewa (5-6 lat) prześwietlamy umiarkowanie, ponieważ mają mniejszą objętość i promienie słoneczne łatwiej przenikają do środka korony. Starsze i większe drzewa wymagają silniejszego cięcia prześwietlającego.

 

Drzewa o koronach prawie naturalnych, czyli najbardziej popularne w amatorskiej uprawie, mają dużo konarów (od 8 do 14). Najbardziej optymalną ilością konarów jest 6 do 7. Przy cięciu prześwietlającym wycinamy gałęzie krzyżujące się, rosnące do środka korony, zwisające zbyt blisko ziemi oraz te, które pokładają się na sobie. Podczas corocznego cięcia prześwietlającego wycinamy około 20% pędów i gałęzi. Po cięciu korona może wydawać się nam rzadka, ale latem gdy pojawią się nowe przyrosty, drzewo ponownie się zagęści.

 

Cięcie drzew zaczynamy od jabłoni. Na początku przycinamy te odmiany, które są najbardziej odporne na mróz np.: ‘Cortland’, ‘McIntosh’. Później przycinamy grusze, śliwy, a na końcu wiśnie. Zimowe cięcie jest najbardziej odpowiednie dla gatunków takich jak: jabłoń, grusza i śliwa. Na przedwiośniu możemy przycinać także czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie, ale gatunki te przeważnie przycina się po owocowaniu.

 

 

Warzywa

W połowie prac ogrodowych w lutym można już zacząć robić rozsady wczesnych warzyw takich jak:

 

 • cebula,
 • por,
 • seler,
 • sałata,
 • warzywa kapustne.

 

Nasiona wysiewamy do skrzynek i umieszczamy w ciepłym i jasnym miejscu. W lutym można także wysiać na kiełkownik nasiona pomidorów. Po około miesiącu trzeba będzie przepikować je do doniczek.

 

 

Rozsady roślin ozdobnych

luty - rozsady roślin ozdobnych

W lutym wysiewamy nasiona roślin jednorocznych takich jak:

 

 • lobelia,
 • petunia,
 • szałwia,
 • żeniszek.

 

Nasiona wysiewamy do skrzynek z podłożem ogrodniczym i przysypujemy piaskiem. Skrzynki przykrywamy folią lub szybą. Umieszczamy je w miejscu ciepłym i jasnym i regularnie zraszamy.

 

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to na początku lutego można jeszcze wysiać nasiona begonii bulwiastej i wiecznie kwitnącej oraz pelargonii. Nasiona wysiane w styczniu po około dwóch tygodniach od wzejścia należy podlać je nawozem wieloskładnikowym, który rozcieńczamy bardziej, niż podaje producent na opakowaniu. Siewki zasilamy raz na 7-10 dni.

 

Kiedy siewki mają 3-4 listki należy je przepikować, czyli przesadzić w większych odstępach do innych pojemników. Kiedy podrosną, przesadzamy je do osobnych doniczek albo wysadzamy wprost do gruntu (w zależności od gatunku).

 

 

Rośliny zimujące w pomieszczeniach

Pod koniec prac ogrodowych w lutym czas zająć się roślinami, które zimujemy w jasnych, chłodnych pomieszczeniach: bugenwille, datury, fuksje czy oleandry trzeba przyciąć o 3-4 oczka (jeśli pędy są bardzo wybujałe, możemy je skrócić nawet o połowę). Usuwamy też wszystkie pędy połamane, uszkodzone, uschnięte.

 

Donice z roślinami pod koniec miesiąca warto przestawić w cieplejsze miejsce. Powinny być częściej podlewamy, możemy także zastosować nawóz.

 

 

Oczko wodne

luty - oczko wodne

 • Jeśli w naszym oczku wodnym zimują ryby, nie należy dopuścić do tego, aby na powierzchni wody utworzyła się warstwa lodu. W tym celu można wykuć przerębel, jednak drgania i hałas, jakie powstaną w momencie uderzania w lód, mogą ogłuszyć ryby. Przerębel dość szybko zamarza, więc wielokrotnie w czasie zimy trzeba będzie wykuwać go od nowa.

 

 • W stawie można zrobić tzw. poduszkę powietrzną: przez małą dziurkę wywierconą w lodzie należy wypompować trochę wody, by pod lodem powstała ok. 3-4 cm pusta przestrzeń. Można także umieścić w oczku trzcinę lub słomę, które umożliwią dostawanie się powietrza pod lód. Podobnie zadziała kawałek styropianu. Jeszcze inną metodą napowietrzania jest umieszczenie na powierzchni stawu specjalnego pływaka z grzałką.

 

 • Stały dostęp powietrza zapewni również urządzenie napowietrzające, które powinniśmy umieścić maksymalnie 20 cm pod wodą, by ciepła woda z dna (w której zimują ryby) nie mieszała się z zimną wodą tuż przy powierzchni. Jeśli na warstwie lodu zalega śnieg, trzeba go zgarnąć, aby rośliny zimujące w stawie miały stały dostęp do światła. 

 

 • Rośliny wodne zimujące w pomieszczeniach trzeba regularnie przeglądać i usuwać te, które mają objawy chorób. Wodę w pojemnikach uzupełniamy.

 

 

Dodano: 10-10-2018