Jesienne prace porządkowe w ogrodzie

Opinii 0

Aby wiosną w ogrodzie mniej było do sprzątania, jesienią należy odpowiednio o niego zadbać. Trawnik, rośliny, krzewy i drzewa wymagają naszej uwagi i troski oraz przygotowania do zimowego snu. Po sezonie letnim ogród wymaga uporządkowania. Żeby ułatwić sobie prace, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże zaprowadzić ład i będzie stanowić praktyczne wyposażenie domku narzędziowego.

PIELĘGNACJA TRAWNIKA

Wbrew pozorom trawnik przed zimą należy skosić, aby wiosną bez problemów wzeszła młoda trawa. Ważne, aby nie zostały na trawniku fragmenty trawy, inaczej będą tłumić ponowny jej wzrost. Przyda się zatem kosiarka z pojemnikiem lub workiem, dobrze zbierająca resztki, w innym przypadku będziemy musieli bardzo starannie zgrabić trawę. Jeśli nasza posesja jest zalesiona, niezbędna będzie kosiarka z regulacją wysokości noży – dzięki temu będziemy mogli ustawić je powyżej linii szyszek i drobnych fragmentów gałęzi, czy kory. Aby solidnie wyczyścić wszystkie zbędne fragmenty roślinne z trawnika doskonale będzie skorzystać z wertykulatora zbierającego wszystkie odpadki do kosza i wzruszającego powierzchnię gleby. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zebrać fragmenty zleżałe od wielu sezonów. Takie odświeżenie trawnika przyda się wykonywać regularnie. Jeśli jednak nie dysponujemy takim sprzętem, pozostaje nam wykorzystać grabie. Szerokie metalowe przydadzą się do zebrania zdrewniałych fragmentów roślinnych. Z kolei aluminiowe lub plastikowe, miękkie o gęstych zębach, pomogą zebrać drobne źdźbła. Grabie to też niezbędne narzędzie do zgromadzenia opadłych liści. Jeśli posesja jest duża warto zakupić odpowiedni sprzęt ułatwiający pracę. Można zdecydować się na kupno dmuchawy lub odkurzacza ogrodowego. Pozwolą one uzyskać idealny porządek nie tylko na trawniku, ale też wokół całej posesji. Dmuchawa zbierze zeschłe igły, trawę, liście, korę, szyszki oraz wszelkie zanieczyszczenia w jednym miejscu, skąd łatwo będzie je przenieść na taczkę i usunąć z posesji. Odkurzacz zbierze wszystkie zanieczyszczenia w przymocowanym do niego worku. Pamiętajmy, że rolę taczki doskonale spełni również plastikowy pojemnik na kółkach – łatwiej w nim transportować dłuższe gałęzie. Możemy wybrać dmuchawę czy odkurzaczspalinowy albo elektryczny. Pierwsza wersja nie będzie nas tak ograniczała przestrzennie, będzie miała większą mocą, ale pamiętajmy, że spalinowy sprzęt do liści wymaga więcej czasu na konserwację, wydziela spaliny a jego praca jest zdecydowanie głośniejsza. Niektóre modele odkurzacza mają dodatkowo wbudowany rozdrabniacz pozwalający na zmniejszenie objętości zebranych resztek.

DRZEWA I KRZEWY JESIENIĄ

Gdy nasza posesja jest bardzo zalesiona i często musimy zbierać gałęzie połamane przez wiatr, pomocna w pracach ogrodowych może okazać się rozdrabniarka wolnostojąca. Dzięki niej zebrane na jesieni fragmenty drzew przerobimy na surowiec, którym będzie można osłonić na zimę przestrzeń wokół krzewów i ozdobnych roślin. Rozdrobniona kora zatrzyma też wilgoć gleby oraz zapobiegnie zachwaszczaniu przestrzeni na klombach i rabatach. Wysokie krzewy, iglaki takie jak tuje, cyprysy czy jałowce dobrze jest przed zimą związać i osłonić siatką przed ciężkim śniegiem, który może połamać delikatne gałęzie. Te, które wymagają podcięcia warto skrócić dobrym sekatorem. Przyda się solidny sprzęt o ostrych nożach. Wysokie okazy, do których trudno sięgnąć, można będzie bez trudu podciąć dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Dobrym rozwiązaniem są sekatory teleskopowe. Pamiętajmy, aby wybierając sprzęt tnący zwrócić uwagę na gwarancję, jaką na noże dają producenci. W przeciwnym przypadku szybko będziemy musieli je ostrzyć.

ROŚLINY ZIELONE I KWITNĄCE

Niektóre rośliny takie jak lawenda czy róże wymagają osłonięcia cieplnego na zimę. Można to zrobić z pomocą stroisza lub tkaniny jutowej. Do okopania korzeni - a powinno się to zrobić przy magnolii, glicyniach, powojnikach - przyda się wygodna łopatka oraz pazurki. Pamiętajmy, aby nie rozpocząć osłaniania zbyt wcześnie. Jeśli zrobimy to przed czasem, podczas ciepłych dni, możemy doprowadzić do gnicia lub ponownego pobudzenia aktywności roślin. Korą lub trocinami należy okryć krzewy o płytkich korzeniach np. mahonie, różaneczniki, wrzośce, ogniki. Powinniśmy stworzyć co najmniej 10-centymetrową warstwę osłonową. Wysokie rośliny należy okryć włókniną lub słomianą matą, wówczas ochronimy ich całą powierzchnię.

Dodano: 15-10-2013