Jak zaprojektować ogród?

Opinii 3

Zaprojektowanie ogrodu nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie panują na danym terenie: rodzaj gleby, nasłonecznienie, wilgotność podłoża, występowanie silnych wiatrów i wiele innych. Ponadto należy dobrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je pielęgnować. Ważna jest także kompozycja, aby poszczególne gatunki i odmiany współgrały ze sobą i ładnie wyglądały w danej przestrzeni.

GLEBA

Większość roślin wymaga żyznych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych gleb o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jednak przed wyborem i posadzeniem roślin należy dowiedzieć się, jakie są wymagania konkretnych gatunków. Na przykład wszystkie rośliny wrzosowate potrzebują podłoża o odczynie kwaśnym (pH od 3,5 do 5,5) – stąd ich inna nazwa: kwasolubne. Do roślin wrzosowatych należą np. azalie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, pierisy, magnolie, hortensje, borówki. Z reguły rośliny lepiej rosną w wilgotnych, żyznych glebach zasobnych w składniki odżywcze. Ale są też gatunki, które lepiej się czują w podłożu suchym i jałowym np. lawenda, wiele gatunków roślin iglastych (sosny, jałowce), rośliny o grubych i mięsistych liściach (rojniki i rozchodniki). Inne rośliny preferują gleby ciężkie, gliniaste, wręcz bagienne np. żurawki czy pałki wodne. Strukturę gleby możemy poprawić i dostosować do wymagań konkretnych roślin. Podłoże jałowe i piaszczyste wzbogacimy poprzez dodanie torfu i nawozów organicznych (kompostu, obornika). Podłoże gliniaste i zbite można nieco „odciążyć” przez dodanie piasku.

ŚWIATŁO

Rośliny światłolubne stanowią zdecydowaną większość wśród popularnych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Dzięki dużej ilości promieni słonecznych gatunki o kolorowych liściach ładnie się wybarwiają, a rośliny kwitną bardziej obficie. Słońca potrzebuje także trawnik: w cieniu trawa będzie prezentować się marnie. Ponadto darń będzie narażona na choroby grzybowe oraz mech. Jednak nadmiar słońca (przy jednoczesnym niedoborze wody) także nie służy roślinom. Więcej o tym w podpunkcie Woda. Jeśli jednak mamy w swoim ogrodzie sporo cienistych zakątków, należy posadzić tam rośliny cieniolubne lub cienioznośne. Należą do nich np.: bluszcz pospolity, barwinek pospolity, konwalia majowa, funkie (hosty) czy irgi. Zacienione fragmenty ogrodu można także posypać korą dekoracyjną lub drobnym żwirkiem.

WODA

Woda to niezbędny składnik warunkujący prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Niektóre gatunki wymagają bardzo dużych jej ilości (np. rośliny wrzosowate, które powinny mieć stale wilgotne podłoże). Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania. Zraszacze zapewnią trawie optymalne nawadnianie, a specjalne linie kroplujące dostarczą wodę wszystkim roślinom. Sterownik nawadniania można zaprogramować na dowolną godzinę (najlepiej na noc, kiedy jest większe ciśnienie wody i woda wolniej paruje). Warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, kiedy intensywnie pada deszcz: zbyt duża ilość wody nie służy roślinom, ponieważ ich korzenie mogą zgnić. W ogrodzie posadzić możemy także rośliny, które są bardzo odporne na suszę i dobrze znoszą niedobory wody. Należą do nich np.: czyściec wełnisty, dziewanna, irga pozioma, kolkwicja chińska, perukowiec podolski, szałwia omszona, żarnowce czy rojniki i rozchodniki. Na suchych i jałowych glebach dobrze poradzą sobie także drzewa i krzewy iglaste np.: jałowce (pospolity, pośredni i sabiński), sosna czarna i sosna górska oraz świerk kłujący i świerk serbski. W mocno nasłonecznionych miejscach o małej wilgotności podłoża posadzić możemy również niektóre drzewa liściaste. Należą do nich np.: brzoza brodawkowata, dąb czerwony, dąb szypułkowy, grab pospolity, robinia akacjowa, sumak octowiec, śliwa ałycza.

POKRÓJ ROŚLIN

Drzewa i krzewy mają swój określony pokrój i najczęściej przyjmują kształty brył geometrycznych. I tak wśród roślin wyróżniamy pokrój kolumnowy, stożkowaty, jajowaty, kulisty. Rośliny mogą mieć także pokrój zwisający lub rozłożysty. Aby rośliny dobrze się prezentowały na rabacie czy klombie, należy je dobrze rozmieścić i wkomponować w krajobraz. Gatunki wyższe o pokroju kolumnowym i stożkowatym sadzimy z tyłu rabaty, rośliny niższe (o pokroju kulistym, rozłożystym) sadzimy bardziej z przodu, a najniższe – płożące – zupełnie z przodu. Taki sposób sadzenia umożliwi roślinom swobodny dostęp do światła, będą się one ładnie uzupełniać i wszystkie będą widoczne.

BARWY LIŚCI I IGIEŁ ORAZ KWIATÓW

Zarówno gatunki iglaste jak i liściaste mają wiele ciekawych odmian o barwnych igłach i liściach. Oprócz mnóstwa odcieni zieleni spotyka się także rośliny wybarwione na kolor złotożółty, czerwony, purpurowy, niebieskawy, szary. Ponadto rośliny liściaste pięknie przebarwiają się na jesieni. Z przebogatej oferty możemy wybrać gatunki o ulistnieniu kontrastującym ze sobą (np. zielonym i czerwonym) lub uzupełniającym się (np. różne odcienie koloru zielonego). Osobną sprawą jest kolor kwiatów. Możemy posadzić w naszym ogrodzie rośliny, które kwitną w niemal wszystkich kolorach (oprócz czarnego). Ponadto kwiaty mogą być dwubarwne bądź wielokolorowe. Warto posadzić w ogrodzie zarówno rośliny kwitnące, jak i te ozdobne z liści, które będą pięknie prezentować się także zimą.

ROŚLINY ZIMOZIELONE, IGLASTE I ZRZUCAJĄCE LIŚCIE NA ZIMĘ

Rośliny zimozielone (różaneczniki, ostrokrzewy, ogniki, mahonie) mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok, jednak z reguły są wrażliwe na mróz, więc należy je sadzić tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju (na zachodzie, północnym-zachodzie i południowym-zachodzie). W czasie bardzo mroźnych i bezśnieżnych zim mogą przemarzać, dlatego należy je starannie zabezpieczać. Rośliny iglaste także są ozdobne przez cały rok, do tego są mrozoodporne i dość odporne na suszę (w zależności od gatunku i odmiany). Obecnie nie jesteśmy już skazani na kolumnowe, ciemnozielone thuje ‘Smaragd’ – w sklepach ogrodniczych i szkółkach możemy kupić wiele okazów drzew i krzewów iglastych o barwnych igłach i ciekawym pokroju. Rośliny, które zrzucają liście na zimę, podkreślają zmienność pór roku, pięknie przebarwiają się na jesieni, mogą pięknie kwitnąć i często owocują. Do małych ogrodów polecam szczególnie formy szczepione na pniu, które warto posadzić w wyeksponowanym miejscu.

MAŁA ARCHITEKTURA I OCZKA WODNE

Altany i zadaszone zakątki, które będą służyły jako miejsce odpoczynku także warto umieścić na planie naszego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji – trzeba je czyścić i malować preparatami drewnochronnymi , dzięki którym altana, drewniany stół czy krzesła będą nam służyć przez długie lata. Do małej architektury zaliczamy także trejaże, pergole, kratki i drabinki, po których piąć się mogą rośliny (np. bluszcz, wiciokrzewy, powojniki czy pnące róże). Posadzenie ozdobnych pnączy to dobry pomysł dla posiadaczy niezbyt nieestetycznych elementów ogrodu (np. drewutni, składzików, śmietników, kompostowników). Warto zastanowić się także nad oczkiem wodnym – woda w ogrodzie ożywia krajobraz i daje ochłodę w czasie upalnych dni. Polecam także zrobienie fontanny lub niewielkiej kaskady w pobliżu miejsca gdzie odpoczywamy, ponieważ szemrząca woda relaksuje i uspokaja. Staw wymaga odpowiedniej pielęgnacji i przed jego założeniem warto poradzić się specjalisty odnośnie np. głębokości oczka, zużycia wody, filtrów i pomp, doboru roślin wodnych, ryb i ich karmienia, zabezpieczenia oczka przed zimą.

ROK W OGRODZIE

Warto zadbać o to, żeby nasz ogród był piękny przez cały rok. W tym celu należy posadzić w nim rośliny, które będą miały ozdobne liście, piękne kwiaty, dekoracyjne owoce, a także ciekawe i kolorowe pędy. Warto poznać terminy kwitnienia poszczególnych roślin, aby cieszyć się ich kwiatami od wczesnej wiosny (np. oczary czy przebiśniegi) do późnej jesieni (np. astry). Wiele roślin ma bardzo dekoracyjne owoce (np. irgi, kaliny, sumaki), które dojrzewają już w sierpniu i często pozostają na krzewie lub drzewie aż do wiosny. Zimą ozdobą ogrodu mogą być rośliny iglaste oraz zimozielone, a także te, które mają kolorowe pędy (np. derenie) czy fantazyjnie powyginane gałązki (np. wierzby) albo barwną korę (np. brzoza, dereń).

Dodano: 09-08-2013