Jak odstraszyć ptaki? Zobacz wskazówki

Opinii 0

Nie zawsze obecność ptaków jest przez nas pożądana. Co jeśli, zamiast cieszyć się ich wyglądem, walczymy z hałasem, nieprzyjemnym zapachem lub nieczystościami na balkonie, parapecie, tarasie? Jak uchronić sad o ogród przed skrzydlatymi szkodnikami? Podpowiadamy jak skutecznie i bez szkody dla zwierząt odstraszać ptaki.

Gołąb siedzący na poręczy balkonu

Domowe sposoby odstraszania ptaków z parapetu i balkonu

W mieście najczęściej walczymy z gołębiami oraz mniejszymi ptakami, które często przesiadują na balkonach i parapetach, pozostawiając po sobie trudny do uprzątnięcia bałagan. Ich odchody nie tylko zanieczyszczają, ale także niszczą elementy elewacji. Możemy je jednak zniechęcić do siadania na parapetach i balkonach przy pomocy kilku akcesoriów, które znajdziemy w domu. Warto pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać metodę lub stosować kombinację kilku, ponieważ ptaki szybko się przyzwyczajają.

Płyta CD lub wiatraczek

Do wykonania prostego straszaka na ptaki potrzebna będzie płyta CD oraz sznurek lub tasiemka. Może przydać się również niewielki gwóźdź, jeśli na naszym balkonie nie ma odpowiedniego miejsca do zawieszenia. Błyszcząca powierzchnia płyty ma za zadanie odbijać promienie słońca i odstraszać gołębie blaskiem. Najlepiej umieścić kilka takich straszaków w miejscu widocznym dla ptaków, np. mocując do sufitu balkonu. Płytę możemy przymocować również do szyby przy pomocy taśmy dwustronnej.

 

Alternatywą dla tego sposobu jest umieszczenie kolorowych wiatraczków. Poruszane przez wiatr przepłoszą ptaki z parapetu lub balkonu. Można wetknąć je w doniczki z kwiatami lub przyczepić do poręczy taśmą klejącą.

Balon z podobizną sowy

Niechciane ptaki odstraszy również powieszony na sznurku balonik. Najlepiej narysować na nim markerem oczy lub kształt sowy lub innego drapieżnika. Coś takiego można zaobserwować w formie naklejek na ekranach dźwiękochłonnych stawianych wzdłuż tras. Przymocujmy go do parapetu taśmą klejącą lub zawiążmy na balustradzie balkonu lub tarasu.

Żyłka ze szmatkami lub folią aluminiową

Aby ptaki nie przesiadywały na parapetach lub balustradach, możemy również rozwiesić żyłkę, na której zawiążemy kolorowe szmatki. Podobnie zadziałają również skrawki folii aluminiowej, które dodatkowo odstraszą ptaki blaskiem.

Nieprzyjemny dla ptaków zapach

Jeśli chcemy walczyć z ptakami w mniej rzucający się w oczy sposób, możemy wykorzystać zapachy, które będą dla nich nieprzyjemne. Powierzchnie można przecierać octem, płynem do naczyń lub benzyną. Substancje te parują, dlatego warto proces ten powtarzać codziennie lub ustawić w miejscach przesiadywania ptaków pojemniki z „pachnącą” cieczą.

Jak odstraszyć ptaki z balkonu, parapetu i elewacji?

Kiedy domowe sposoby zawiodą lub nie mamy na nie czasu, możemy wykorzystać proste, gotowe urządzenia, służące do walki z niechcianymi skrzydlatymi gośćmi.

Kolce na parapet

Skutecznym sposobem odstraszania gołębi i mniejszych ptaków jest zamontowanie na parapecie specjalnych kolców. Zapobiegają one siadaniu, grzędowaniu i zakładaniu gniazd. Są niemalże niewidoczne, dlatego nie wpływają na wygląd okna. W trosce o zdrowie zwierząt najlepiej wybrać kolce stępione, o których pozytywną opinię wydała Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zwróćmy też uwagę na ich rozstaw: należy go dopasować do wielkości ptaków, które chcemy odstraszyć. Rozstaw ok. 55 cm powinien wystarczyć do odstraszenia miejskich ptaków.

Kolce na parapecie odstraszające ptaki

Siatka przeciw ptakom na balkon

Jeśli kolce nie wystarczą lub chcemy zabezpieczyć większy obszar lub elewację, przydatna może okazać się siatka przeciw ptakom. Najlepiej wybrać tą w kolorze piaskowym, ponieważ nie zaburza estetyki budynku i nie zacienia okien. Jest wykonana z polietylenu, a więc odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych tj. np. woda i światło słoneczne. Będzie odpowiednia do zabezpieczenia elementów elewacji, na których szczególnie lubią przesiadywać ptaki.

Kruk odstraszacz na balkon

Mniejsze gatunki, które odwiedzają balkony i parapety, możemy przepłoszyć przy pomocy imitacji kruka. Wystarczy przymocować go w widocznym miejscu, a przestraszone obecnością drapieżnika ptaki, wybiorą inne miejsce grzędowania. Uniwersalne mocowanie, umożliwiające powieszenie na uchwycie lub postawienie odstraszacza, zazwyczaj możemy kupić w zestawie. Sztucznego kruka możemy również wbić w ziemię w doniczce z kwiatami.

Najprostszym sposobem odstraszania ptaków jest wykorzystanie wizerunku kruka. Jedyne, co musimy zrobić, to wydrukować podobiznę drapieżnika i nakleić ją na okno. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się niechcianych skrzydlatych gości na parapecie, balkonie i tarasie, ale uchronimy również młode ptaki przed wlatywaniem w szyby.

Sztuczny kruk. Odstraszacz ptaków na balkonie

Ultradźwięki

Urządzenia emitujące ultradźwięki potrafią skutecznie przepłoszyć ptaki z większego obszaru, nie zakłócając przy tym spokoju sąsiadów. Mogą być z powodzeniem stosowane na balkonach i parapetach. Wyglądają jak niewielka puszka, są wyposażone w detektor ruchu i działają na zasilacz lub baterie. Zazwyczaj wiesza się go w miejscu, w którym fotokomórka nie jest zasłonięta. Nie są jednak polecane do ogrodów, ponieważ zasięg ich działania nie jest aż tak duży. Ich działanie polega na wydawaniu dźwięków o częstotliwości słyszanej przez ptaki.

Jak odstraszyć ptaki z ogrodu?

W ogrodzie walczymy raczej z ptakami, które żerują na drzewkach owocowych. Musimy też objąć ochroną większy teren, dlatego wyżej wymienione metody, nie zdadzą egzaminu. Możemy jednak posłużyć się:

Dźwiękowym odstraszaczem ptaków

Jedną z metod, którą możemy zastosować w ogrodzie, jest montaż dźwiękowego odstraszacza ptaków, który imituje odgłosy drapieżników, np. orłów i sokołów. Dzięki takiemu urządzeniu zabezpieczymy większy obszar. Ma on jednak wady: wydawane przez niego dźwięki mogą być uciążliwe dla nas, sąsiadów lub zwierząt domowych. Działa na zasilacz sieciowy, może być też podłączony pod akumulator samochodowy. Znajdziemy również modele solarne lub na baterie.

Strach na wróble w ogrodzie

Strachem na wróble

Najbardziej znanym, tradycyjnym sposobem odstraszania ptaków z większych terenów jest ustawianie stracha na wróble. Możemy wykonać go samodzielnie przy użyciu, np. słomy, patyków i starych ubrań, lub zdecydować się na wersję gotową. W sprzedaży znaleźć można strachy elektroniczne, które pod wpływem powietrza poruszają się, płosząc latające szkodniki. Jest ładowany akumulatorem i można w nim ustawić czas działania. Należy ustawić go w sadzie lub ogródku warzywnym, czyli miejscach, gdzie lubią żerować ptaki.

 

Dodano: 07-05-2020
Uaktualniono: 11-05-2020