Domek dla jeża

Opinii 20

Jeża najłatwiej spotkać jesienią. Zawzięcie poluje i szuka legowiska na zimę. Warto więc zrobić mu w ogrodzie domek. W zamian wyłapie szkodniki niszczące naszą zieleń.

Co on tu robi?

Na działce pełni funkcje porządkowe. Zjada dorosłe owady, także ich larwy i poczwarki, oraz obgryzające liście ślimaki. Upora się też ze żmiją zygzakowatą.


Zwyczaje jeża:


- Nasz lokator prowadzi nocny tryb życia. W dzień śpi, nocą wychodzi na żer.


- Najwięcej je jesienią, kiedy zaczyna zbierać zapasy tłuszczu na zimę. Można go dokarmiać drobno posiekanym surowym mięsem albo psią karmą. Nie może nas przy tym widzieć. To w końcu dzikie zwierzę, nie powinno się więc przyzwyczajać do człowieka.


- Wrogiem jeża są psy. Dlatego nie zagnieździ się na działce, gdzie mamy również czworonożnych przyjaciół.


Niezbędne materiały

1.Wyrzynarka
2.Młotek
3.Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa
4.Deska heblowana, wym. 2,1x9,2x210 cm


A ponadto: skrzynka po winie (wym. ok. 40x30x20 cm), kawałek starego węża ogrodowego (dł. ok. 60 cm), wycinek siatki z drobnymi oczkami, paczka gwoździ.


Budowa domku

1. ZBIJANIE - Z desek składamy przedsionek domku. Wlot powinien mieć wymiary nie większe niż 20x15 cm. Chodzi o to, żeby nie zmieściło się tam żadne zwierzę większe od jeża.


2. WYCINANIE - Zdejmujemy wieko skrzynki. Na jej dłuższym boku robimy otwór, w który następnie wpasujemy przedsionek (najwygodniej wyciąć go za pomocą wyrzynarki).


3. WIERCENIE - Skrzynkę odwracamy. Na tylnej ścianie drążymy dziurę. Później włożymy w nią gumowy wąż zapewniający dopływ świeżego powietrza do domku jeża.


4. MIERZENIE - Teraz pora sprawdzić, czy przedsionek wchodzi w skrzynkę. Gdyby prostokątny otwór okazał się za mały, wystarczy nieco spiłować jego krawędzie.


5. BLOKOWANIE - Jeżeli wszystko do siebie pasuje, oba elementy łączymy gwoździami. Wbijamy je pod kątem w taki sposób, aby ich łebki zblokowały przedsionek ze skrzynką.


6. WIETRZENIE - Montujemy wąż wentylacyjny z siatką, która jest filtrem zatrzymującym insekty. Szlauch musi być skierowany do ziemi (nie napada przez niego deszcz).


Wnętrze wyściełamy suchymi liśćmi i trocinami (siano jest niewskazane, bo szybko gnije). Od góry domek zamykamy wiekiem. Ustawiamy go na uboczu, w gęstych zaroślach. Tam jeż będzie czuł się bezpiecznie.


opracowanie Andrzej Kwiatek zdjęcia Flora Press


Dodano: 01-03-2012