Agrowłóknina – jak ją kłaść i o czym pamiętać?

Opinii 0

Agrowłóknina to jeden z najbardziej praktycznych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie. Służy m.in. do okrywania roślin i ściółkowania podłoża. Ogranicza straty powstałe na skutek mrozu, a także hamuje wzrost chwastów. Aby dobrze spełniała swoją funkcję, należy wybrać agrowłókninę o odpowiednich parametrach i odpowiednio ją ułożyć. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwitnąca cukinia. Podłoże przykryte agrowłókniną

Zastosowanie agrowłókniny w ogrodzie jest szerokie, jednak potencjalne wykorzystanie zależy od jej parametrów. Trzeba zwrócić na to uwagę przed zakupem. W praktyce w ogrodzie warto używać dwóch lub nawet trzech jej rodzajów.

Agrowłóknina – co to jest?

Agrowłóknina to materiał wyprodukowany z włókien polipropylenowych o nieregularnej, splątanej strukturze z odciśniętymi rowkami. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i przepuszcza wodę. Przy wyborze odpowiedniej włókniny, w zależności od zastosowania, zwraca się uwagę na długość (np. 50m) i szerokość (1-2m) rolki. Dostępna jest ona w różnych gramaturach i kolorach, które też zależą od jej przeznaczenia. Materiał można kupić na zapas, ponieważ w odpowiednich warunkach (zwłaszcza przechowywany w pomieszczeniu) zachowuje dobrą jakość przez lata.

Agrowłóknina – jak ją stosować? Jakie są rodzaje?

Agrowłóknina do ściółkowania ma ciemną barwę (zwykle czarną, może być także brązowa lub ciemnozielona), gramaturę od 50 do 100g/m² i około 2-3mm grubości. Zastosowana bez przykrycia (np. korą lub żwirem) wchłania promienie słoneczne i wpływa na podniesienie temperatury podłoża. U wielu gatunków może być to niekorzystne (ryzyko przegrzania korzeni i nadmiernego wysychania gleby). Natomiast tę właściwość można zastosować w uprawie warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka, pomidor, melon czy oberżyna.

 

Agrowłóknina do okrywania roślin jest lżejsza (gramatura dochodzi do 50g/m²) i ma białą barwę. Kolor jest bardzo ważny, gdyż materiał, którym okrywa się zieleń, powinien odbijać promienie słoneczne. W przeciwnym wypadku może dochodzić do przemarzania roślin na skutek drastycznych wahań temperatury (nagrzania w słoneczny dzień i schłodzenia w godzinach wieczornych i nocnych).

 

Wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla zabezpieczania zieleni na mniejszej powierzchni, np. na balkonie, jest rękaw ochronny z polipropylenu. Można go przyciąć do odpowiedniej długości, a koniec związać sznurem. Powstaje wtedy kaptur chroniący przed mrozem i silnymi wiatrami.

 

Najlżejsza jest agrowłóknina biała wiosenna. Ma gramaturę 15-30g/m² (najczęściej P-17, P-19, P-23). Stosuje się ją do okrywania upraw po siewie, a także po wschodach. Chroni przed przymrozkami i przegrzaniem. Ma dużą przepuszczalność i pozwala na harmonijny rozwój siewek.

 

Zastosowanie w ogrodzie ma również geowłóknina filtracyjna. Wykorzystuje się ją w oczkach wodnych – układając pod folię, aby ograniczyć ryzyko przebicia ostrym kamieniem, wystającym korzeniem czy szkłem pominiętym przy oczyszczaniu terenu. Dodatkowo znajduje zastosowanie przy budowie ścieżek i nawierzchni w ogrodzie.

Liście truskawki wyrastające spod agrowłókniny

Agrowłóknina – jak ją kłaść i mocować? Którą stroną do ziemi?

Przed rozpoczęciem układania czarnej agrowłókniny stanowisko powinno być oczyszczone, spulchnione i wyrównane. Rolki rozwija się na danym terenie, bez znaczenia, którą stroną materiał przylega do ziemi. Agrowłóknina nie ma strony prawej ani lewej. Do mocowania agrowłókniny używa się specjalnych kołków (szpilek) z tworzywa sztucznego lub metalu. Z ich pomocą można także połączyć poszczególne rolki materiału.

 

Praca z agrowłókniną jest bardzo prosta:

  • rozwiń rolkę o pożądanej długości i przytnij;

  • na oczyszczonym terenie bez roślin przymocuj materiał agrowłókniny za pomocą szpilek;

  • jeśli na danym terenie rosną rośliny, przymierz materiał (lub oblicz) i natnij go w kształt krzyża - tak by powstał niewielki otwór;

  • poszczególne rolki i partie materiału łącz ze sobą szpilkami – na zakładkę;

  • po nacięciu materiału w kształt krzyża posadź rośliny (te rosnące przekłada się przez nacięty otwór);

  • zbyt duże puste przestrzenie przy roślinach obłóż dodatkowymi płatami materiału;

  • na agrowłókninę z otworami wysyp ściółkę, np. korę.

 

Agrowłókninę wiosenną zakłada się na obsiane grządki lub na teren z wykiełkowanymi roślinami w taki sposób, aby nie krępować i nie zniekształcać roślin. Brzegi materiału powinno się przytwierdzić, przysypując kopcami ziemi. Dodatkowo co około 1m włókninę powinno się przytwierdzić, używając cięższych kamieni lub cegieł. To skuteczna ochrona przed wiatrem.

 

Agrowłóknina czy folia?

Zdarza się, że osoby posiadające ogród mają dylemat – zastosować agrowłókninę czy folię? Wydawać się może, że folia, która nie przepuszcza powietrza lub perforowana (przepuszczająca powietrze w niewielkim stopniu) będzie odpowiednią ochroną przed mrozem, wyparowywaniem wody z gleby i chwastami. W praktyce spełnia takie wymagania, niestety jej stosowanie wiąże się też z groźnymi skutkami ubocznymi. Zastosowana pod roślinami nie przepuszcza wody, co prowadzi do ich wysychania. Foliowe okrywy nie pozwalają roślinom na oddychanie i jednocześnie mogą doprowadzić do przegrzania. Roślina budzi się do życia, a po wystąpieniu mrozów jest narażona na przemarznięcie. Dlatego materiału tego nie powinno się wykorzystywać w pielęgnacji i ochronie zieleni ogrodowej czy balkonowej. Agrowłóknina jest odpowiednia, gdyż przepuszcza powietrze i wodę.

Truskawki - podłoże przykryte folią

Co najpierw: agrowłóknina czy rośliny?

Najwygodniejsze jest wyłożenie najpierw agrowłókniny antychwastowej, a potem posadzenie roślin. Gdy materiał jest rozłożony na wyrównanym terenie i przytwierdzony za pomocą szpilek, trzeba wyjąć rośliny z pojemników i rozstawić w miejscach sadzenia. Następnie należy określić wielkość niezbędnych otworów. Za pomocą nożyka wyciąć otwory w danych miejscach w kształcie litery X lub Y. Następnie za pomocą łopatki czy saperki wykopać dołki. Taka kolejność pozwala na większą precyzję, co ogranicza późniejsze wyrastanie chwastów bezpośrednio przy posadzonych roślinach. Mankamentem jest konieczność zabrudzenia włókniny ziemią (zaleca się potem dokładnie ją oczyścić).

 

Sadzenie roślin, a potem wykładanie włókniny również jest możliwe, chociaż praca jest mniej komfortowa i dokładna. Materiał rozkłada się na terenie z rosnącymi roślinami. Sztuka po sztuce wykonuje się otwory i przekłada przez nie zieleń, uważając, by nie uszkodzić liści oraz pędów.

 

Prawidłowy dobór agrowłókniny do ogrodu pozwoli na skuteczną ochronę roślin przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, a także przed zachwaszczeniem. Materiał materiałowi nierówny, dlatego trzeba zwracać uwagę na rozmiar, kolor, a także gramaturę. Warto korzystać przy tym ze sprawdzonych punktów sprzedaży. W Leroy Merlin można znaleźć produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

- Tak, agrowłóknina przepuszcza wodę. Proces przebiega nieco wolniej niż na nieokrytym podłożu. Ma to swoje plusy – mniejsze straty wody.

 

Czy pod folię oczka wodnego można zastosować białą włókninę zimową?

- Tak, będzie to pewnego rodzaju ochrona przed uszkodzeniem. W tym wypadku lepiej się sprawdza geowłóknina filtracyjna.

 

Kiedy kłaść agrowłókninę?

- Materiał układa się wraz z wprowadzaniem nowego elementu do ogrodu, np.: rabaty lub skalniaka. W praktyce agrowłókninę można układać przez cały sezon. Najwygodniejsze terminy to wiosna i jesień. Wtedy łatwiej jest oczyścić dany teren z chwastów.

 

Jak przechowywać agrowłókninę po zdjęciu z upraw?

- Materiał powinno się przechowywać w suchym, zacienionym pomieszczeniu. Należy go zabezpieczyć przed promieniowaniem UV, np.: przykrywając innym materiałem. Trwałość agrowłókniny zależy od gramatury, dlatego zaleca się stosować gęstszy materiał.

Dodano: 08-06-2020
Uaktualniono: 08-06-2020