Wypalacz do chwastów. Jak działa i czy jest skuteczny?

Opinii 0

Plewienie chwastów nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Sporym ułatwieniem w pieleniu przydomowego ogródka, ale także w pozbywaniu się chwastów z trudno dostępnych zakamarków jest użycie wypalacza do chwastów. W jaki sposób się nim posługiwać i jak wybrać właściwy model?

Mężczyzna wypala chwasty

Chwasty – dlaczego powinno się je zwalczać?

Wypalanie chwastów w ogrodzie

Chwasty to tak naprawdę określenie potoczne, w którym mieści się ogół nieprzydatnych, a nawet szkodliwych w danym miejscu gatunków roślin, które utrudniają uprawę odmian pożądanych. Mogą należeć do różnych rodzin i charakteryzować się innymi cechami. To nie tylko byliny, ale również trawy, paprocie, mchy, a nawet krzewy lub małe sadzonki drzew. W środowisku naturalnym nie przeszkadzają, ewentualnie wypierają z danego stanowiska inne gatunki. Chwasty nie są jednak pożądane podczas uprawy warzyw i owoców oraz hodowli kwiatów i innych roślin ogrodowych, ponieważ:

 

  • rywalizują z nimi o substancje odżywcze, wodę i światło;

  • hamują ich wzrost;

  • zaburzają estetykę kompozycji w ogrodzie, wygląd trawnika lub chodnika;

  • zazwyczaj bardzo szybko się rozrastają, wypierając inne rośliny;

  • niektóre gatunki są trujące lub zawierają alergeny, a więc są potencjalnie niebezpieczne przy uprawie roślin jadalnych.

Kiedy używać wypalacza do chwastów? Potencjalne zastosowania

Jednym ze sposobów pozbycia się chwastów jest użycie specjalnego wypalacza. Dzięki niemu nie trzeba używać środków chemicznych lub usuwać niepożądanych roślin mechanicznie. Jakie ma zastosowania i czy można go używać w każdych warunkach? Wszystko zależy od precyzji działania i ostrożności. Ogień może zniszczyć również uprawy, dlatego lepiej nie stosować wypalacza w miejscach, gdzie chwasty rosną blisko sadzonek. Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się za to w przypadku pozbywania się chwastów rosnących pomiędzy płytami chodnikowymi i kostką brukową. Można go stosować również do oczyszczania trawników. Dodatkowym zastosowaniem wypalacza do chwastów jest szybkie rozpalanie grilla lub kominka.

Jak działa wypalacz do chwastów?

Wyrwane z ziemi chwasty w ręku

Wypalacz do chwastów to specjalny rodzaj palnika z długą, cienką dyszą i niewielką końcówką, którą można precyzyjnie sięgnąć w konkretne miejsce i pozbyć się jedynie niechcianej rośliny. Może się wydawać, że urządzenie niszczy ją jedynie powierzchownie, pozostawiając korzenie. Wysoka temperatura (około 600 stopni Celsjusza) nie pozwala jednak chwastowi na ponowne wyrośnięcie. Urządzenie trzyma się za rączkę oddaloną od źródła ognia. Wystarczy jeden przycisk, aby zadziałało. Niektóre modele mają też możliwość regulacji wielkości płomienia.

Na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia?

  • Rozmiar i wygoda – urządzenie najlepiej dopasować do swojego wzrostu. Warto również sprawdzić, czy uchwyt jest ergonomiczny, wygodny, a dłoń się po nim nie ślizga. Znacznym udogodnieniem jest możliwość odstawienia wypalacza na podpórce.

  • Możliwość regulacji płomienia oraz precyzja działania.

  • Możliwość zmiany rodzaju i rozmiaru dyszy.


Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego rodzaju wypalacza do chwastów. Dostępne są ekologiczne urządzenia elektryczne, które wymagają podpięcia do źródła prądu, ale nie potrzeba do nich paliwa. Innym typem są wypalacze gazowe ze specjalnym nabojem.

Wady i zalety wypalacza do chwastów

Wypalacze do chwastów to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod usuwania niechcianych roślin. Są bardziej ekologiczne od szkodliwych herbicydów oraz szybsze i często skuteczniejsze od ręcznego pielenia. Znacznie ułatwiają też oczyszczanie powierzchni wybrukowanych kostką, chodników, załamań tarasów oraz trawników. Dzięki możliwości doboru końcówek działanie jest precyzyjne, co pozwala z łatwością usunąć chwasty z trudno dostępnych miejsc. Ponadto rośliny potraktowane tak wysoką temperaturą nie będą odrastać, a więc praca będzie efektywna.

 

Podczas wypalania chwastów należy zachować ostrożność i nie używać sprzętu w pobliżu materiałów łatwopalnych. Należy też szczególnie uważać na rośliny uprawne. Profesjonaliści zalecają używanie wypalacza do chwastów przed siewem, po zasianiu w przypadku roślin długo wschodzących np. marchwi i cebuli lub po wzejściu przy gatunkach dobrze osłoniętych, np. kukurydzy, cebuli dymki. Minusem może być też negatywny wpływ tej metody na pożyteczne owady. Chociaż uznaje się tego rodzaju wypalarki za ekologiczne, emitują one pewną ilość dwutlenku węgla do atmosfery.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy stosowanie wypalacza do chwastów jest ekologiczne?

- Stosowanie wypalacza do chwastów jest bardziej ekologiczne od używania herbicydów, ale mniej od pielenia mechanicznego, ze względu na uwalniany dwutlenek węgla i możliwe negatywne działanie na organizmy żyjące w ogrodzie i glebie, np. pożyteczne owady.

 

Czy wypalacz do chwastów jest łatwy w obsłudze?

- Tak. Aby uruchomić wypalacz do chwastów, wystarczy skierować dyszę na roślinę. Następnie należy nacisnąć guzik i odczekać kilka sekund.

 

Ile waży wypalacz do chwastów?

- Wypalacze do chwastów ważą ok. 1-2 kg. Przykładowo, wypalacz do chwastów 2000 W LIDER waży 0,95 g.

 

Dodano: 26-03-2021
Uaktualniono: 26-03-2021