Siekiera do rąbania drewna - jaką wybrać?

Opinii 0

Siekiera to jedno z podstawowych narzędzi gospodarstwa domowego, w którym drewno jest używane do palenia w kominku lub piecu centralnego ogrzewania. Właściwie dobrana znacznie ułatwia rąbanie drewna. Przy jej wyborze warto zastanowić się, jaki typ drewna wykorzystujemy najczęściej i pod tym kątem dokonać zakupu. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w kilka rodzajów siekier i toporków. Sprawdź, jakie modele będą dla ciebie najlepsze!

Mężczyzna rąbie kłodę przy pomocy siekiery

Rodzaje siekier do drewna

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów siekier w różnych cenach. Jednak każda z nich ma podobną budowę. Głowica wykonywana jest z kilku warstw hartowanej stali i trzonka. Różny jest natomiast kształt, waga i wielkość poszczególnych typów tego narzędzia.

Siekiera uniwersalna

Do wielu prac przydomowych i ogrodniczych może przydać się siekiera uniwersalna. Często nazywana jest także siekierą gospodarską. Takie modele nie nadają się do precyzyjnej, bardzo wymagającej pracy, ale za to są bardzo poręczne i wygodne. Siekiery uniwersalne są zdecydowanie lżejsze od modeli przeznaczonych do rozłupywania, ale cięższe od ciesielskich.

Siekiera ciesielska

Siekiery ciesielskie bywają nazywane również dekarskimi. To modele przeznaczone do precyzyjnych prac stolarskich i budowlanych. Krawędź tnąca jest prosta, co pozwala obrabiać drewno równomiernie na całej długości.

 

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów siekier ciesielskich. Przykładem są modele ze specjalnym zaczepem do wyciągania gwoździ lub z zaokrągloną krawędzią tnącą do łatwego robienia wcięć w drewnie. Te ostatnie są chętnie używane przez rzeźbiarzy, ale i dekarzy.

Siekiera rozłupująca

Siekiera do łupania drewna jest zdecydowanie cięższa niż inne rodzaje. Z tego powodu bywa również nazywana siekieromłotem, ponieważ musi radzić sobie z grubymi kawałkami drewna. Często jest używana do rozłupywania wielkich pni, z którymi nie poradzą sobie mniejsze modele. Potrzebuje również dużej prędkości kątowej przy łupaniu, dlatego jej trzonek jest dość długi. Taka konstrukcja sprawia, że nie trzeba wkładać w pracę ogromnej siły. Mimo to dłuższe używanie siekiery rozłupującej jest męczące i wymaga wykonywania regularnych przerw.

Siekiera do rąbania klinowa

Siekiera klinowa idealnie nadaje się do łupania, a najlepiej sprawdza się w rozłupywaniu grubych i bardzo grubych kawałków drewna. To narzędzie jest bardzo cienkie, dzięki czemu łatwo wbija się w powierzchnię drewna. Specjalny kształt obucha sprawia, że drewno po bokach zostaje skutecznie rozsunięte. Do tego na policzkach głowicy montowany jest klin, którego zadaniem jest zapobiec zakleszczeniu się siekiery w drewnie.

Rąbanie drewna - akcesoria

Warto nie tylko zaopatrzyć się w kilka rodzajów siekier, ale również w akcesoria, które ułatwią rozłupywanie drewna. Bardzo przydatne są kliny do rozłupywania, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. W wielu przypadkach wystarczy prosty metalowy klin, który jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Jeśli jednak wybierzesz klin skręcony, będziesz mógł rozłupywać drewno przy użyciu mniejszej siły. Do tego warto zaopatrzyć się również w ostrzałkę, dzięki której szybko naostrzysz każdą siekierę.

Łuparki do drewna

W przypadku łupania bardzo dużej ilości drewna opałowego używanie siekiery może być bardzo męczące i czasochłonne. Warto wtedy wziąć pod uwagę zakup łuparki do drewna. Dzięki takiemu urządzeniu można łatwo i szybko rozłupać nawet bardzo duże kłody. Łuparki są zasilane energią elektryczną, dlatego nie trzeba w ogóle wkładać siły w wykonywanie pracy. Wystarczy układać w łuparce pnie, a potem odbierać podrobione drewno. Na rynku można znaleźć różne modele takich narzędzi. Każde z nich może być przystosowane do innej średnicy i długości kłody. Co więcej, do niektórych modeli można dokupić dodatkowy klin do łupania.

Łuparka do drewna

Jak rąbać drewno siekierą?

Rodzaj i jakość siekiery mają kluczowe znaczenie przy obróbce drewna, ale ważna jest również wiedza, jak je rąbać. W takiej pracy najważniejsze są kwestie BHP. Przy pracy siekierą łatwo nabawić się kontuzji. Trzeba koniecznie zaopatrzyć się w odzież i okulary ochronne oraz dobre narzędzia.

 

Istotne przy rąbaniu drewna jest prawidłowe trzymanie siekiery. Trzonek należy chwycić pewnie i wygodnie na samym końcu. Nie może wyślizgiwać się z dłoni. Taki chwyt zwiększy siłę uderzenia, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo.

 

Przed rozpoczęciem rąbania drewna należy dokładnie obejrzeć każdy kawałek. Warto szukać naturalnych pęknięć. Uderzenie siekierą w takie miejsce ułatwia rozłupywanie. Drewno należy rąbać na szerokim pniu, ustawiając je jak najdalej od siebie dla bezpieczeństwa. Ostrze powinno trafić w rdzeń drewna, rozłupując je od góry do dołu. Inna technika to tzw. uderzenie odwrócone. W tym przypadku ostrze wbija się w drewno, a następnie całość unosi się i obraca głowicą siekiery do dołu, a potem obuchem uderza w pieniek. Kawałek drewna rozpada się pod własnym ciężarem. W przypadku grubych klocków warto wykorzystać kliny. Najpierw nacina się drewno siekierą klinową, a potem w pęknięciu umieszcza się klin, który będzie wbijany, powiększając pęknięcie.

 

Gdy kawałek drewna ma grubą korę, należy ją ustawić na dole. To ułatwi rozłupywanie. Nie wolno nigdy trzymać rozłupywanego kawałka drewna ręką ani nogą. Także szerokie zamachy zza pleców są nieefektywne, lepsze są uderzenia z góry. Patyki najlepiej ciąć pod skosem zamiast pod kątem prostym.
Rąbanie drewna

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jak rąbać twarde drewno?

- Do rąbania twardego drewna najlepiej użyć siekiery do rozłupywania z długim trzonem, co wyeliminuje konieczność użycia dużej siły, a także klinów.

 

Jakie drewno rąbać – suche czy mokre?

- Najlepiej rąbać drewno mokre, zaraz po ścięciu w lesie. Z czasem włókna drewna schną i stają się coraz trudniejsze do przecięcia.

 

Kiedy rąbać drzewo?

- Najlepiej rąbać drewno na wiosnę. Wtedy pocięte kawałki będzie można odpowiednio ułożyć i wyschną przed sezonem grzewczym.

 

Jak rąbać duże pnie?

- W przypadku dużych pni należy rozpocząć rozłupywanie od krawędzi, obciosując drewno kawałek po kawałku.

 

Jak rąbać sękate drewno?

- Należy starać się trafić od razu w sęk. W przypadku dużych sęków najlepiej odrąbać drewno dookoła niego, a potem naciąć sęk pilarką. Gdy dany kawał drewna ma dużo sęków, warto użyć klinów do rozłupywania.

 

Ile kosztuje rąbanie drewna?

- Ceny usługi rąbania drewna są zróżnicowane i zaczynają się od 30 zł za 1 m3.

Dodano: 21-07-2020
Uaktualniono: 21-07-2020