Pompy do oczek wodnych

Opinii 0

Zakładając oczko wodne pamiętajmy, że będziemy potrzebować odpowiedniej pompy. Jakiej? To zależy od wielkości naszego zbiornika wody i od tego, jak ma wyglądać i funkcjonować cały układ wodny.

WSTĘP

W dużych zbiornikach wodnych, zwłaszcza tych porośniętych roślinnością, łatwiej utrzymać równowagę biologiczną, w mniejszych potrzebny jest filtr lub cały system filtracyjny. Dobrym rozwiązaniem, wpływającym na utrzymanie stawu w dobrej kondycji, jest wprawianie wody w ruch, co powoduje jej lepsze napowietrzenie. Pomocne w tym są elementy podnoszące też atrakcyjność układu wodnego, a więc i całego ogrodu, takie jak fontanny, strumyki i kaskady. Jeśli chcemy filtrować wodę lub wprawić ją w ruch musimy wybrać odpowiednią pompę.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

Aby odpowiednio dobrać pompę zasilającą filtr należy sprawdzić jaka jest jej wydajność, a jeśli ma ona zasilać fontannę, kaskadę lub strumyk ważna jest nie tylko wydajność, ale też wysokość unoszenia słupa wody i moc. Informacje o tych parametrach powinny się znajdować na opakowaniu pompy oraz w instrukcji obsługi.

Wydajność pompy podana jest w m³/h lub w l/h. Pompa tłocząca wodę ze stawu do filtra powinna umożliwić przepompowanie połowy jego pojemności w ciągu godziny. Woda w dużym stawie powinna przechodzić przez filtr co najmniej raz na dziesięć godzin, a w mniejszym i płytszym zbiorniku częściej – przyjmuje się, że w oczku wodnym pojemności do 10 m³ woda powinna być wymieniana raz na dwie godziny. 

Wysokości podnoszenia słupa wody. Dobierając pompę, która ma obsługiwać fontannę, kaskadę czy strumyk należy sprawdzić na jaką wysokość uniesie ona strumień wody. Informacja ta podana jest na opakowaniu i w instrukcji urządzenia (H max). Trzema jednak pamiętać, że rzeczywista wysokość podnoszenia słupa wody będzie o ¼ do ½ mniejsza, niż podana w charakterystyce urządzenia, bo płynąca woda napotyka opór. Jest on tym większy im dłuższy jest przewód, którym tłoczymy wodę, im bardziej skomplikowane jest jego ułożenie (wzniesienia, zakola).Ważna jest też oczywiście średnica węża czy rurki którymi płynie woda. Trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem wysokości na jaką pompuje się wodę, spada jej ilość. Na opakowaniu lub w instrukcji powinien znajdować się wykres lub tabela przedstawiająca zależność wydajności pompy i wysokości unoszenia słupa wody.

Moc pompy. Wyraża się ją w watach. Warto zwracać uwagę, jak energochłonne jest urządzenie które zamierzamy zainstalować. Od tego zależą koszty eksploatacji, bo większość pomp będących obecnie na rynku jest zasilana napięciem 220/230 V. Pompy zasilane energią słoneczną to nowość na rynku, niezbyt poszukiwana, ze względu na stosunkowo małą moc a wysoką cenę.

WARTO PAMIĘTAĆ

  • Jeżeli pompa ma równocześnie zasilać filtr zewnętrzny i fontannę, kaskadę czy strumyk, musi mieć odpowiednio większą wydajność i podnosić wodę na większą wysokość.

  • Wodę do filtrów zewnętrznych podaje pompa znajdująca się na dnie zbiornika, która może zasysać brudną wodę z zanieczyszczeniami nawet do 10 mm średnicy.

Większe pompy mają zazwyczaj wmontowane trójniki do rozdzielenia strumienia tłoczonej wody.

Dodano: 29-06-2013