Jak wybrać robot koszący?

Opinii 0

Coraz większą popularnością cieszą się roboty koszące nazywane również kosiarkami automatycznymi. Dzięki nim można łatwo i bez żadnego wysiłku utrzymywać nawet duże trawniki w doskonałym stanie.

Czerwony robot koszący w ogrodzie. Kosiarka automatyczna

Coraz więcej obszarów życia jest zautomatyzowanych. Dziś już nikogo nie dziwi automatyczny odkurzacz zapewniający czystość w domu bez ingerencji domowników. To samo dotyczy takich urządzeń jak robot koszący. Trawnik to najważniejszy element ogrodu, który wpływa silnie na całą estetykę otoczenia. Żeby robił wrażenie, musi być regularnie koszony. Niestety, nie zawsze jest czas, aby poświęcić trawnikowi tyle uwagi, ile wymaga. Rozwiązaniem tego problemu jest kosiarka automatyczna.

Traktorek czy robot koszący?

Trawnik można kosić za pomocą różnych narzędzi i urządzeń. Wiele lat temu do dyspozycji była tylko kosa, jednak obecnie mamy dużo większy wybór. Klasyczne rozwiązanie to kosiarka elektryczna lub spalinowa. Wiele osób wybiera jednak wygodniejsze rozwiązania, jak traktorek lub robot koszący. Który z nich lepiej się sprawdza?

 

Traktorek do koszenia trawy wydaje się idealnym rozwiązaniem. W wygodny sposób, praktycznie bez wysiłku, za jego pomocą możemy ściąć trawnik. Do tego prowadzenie takiego pojazdu sprawia niektórym osobom dużą przyjemność. Kupując taki sprzęt, trzeba pamiętać o jego regularnym serwisowaniu. Trzeba mieć też na względzie, że aby przechowywać taki pojazd, potrzebujemy wydzielonej przestrzeni – taki pojazd jest dość duży.

 

Jak na tym tle wypada robot koszący? Przede wszystkim jest dużo tańszy niż traktorek, w tym nawet te najbardziej zaawansowane modele, sterowane za pomocą smartfonu, nie przebijają jego ceny. Kosiarka automatyczna, jak sugeruje sama nazwa, nie wymaga żadnej obsługi w czasie koszenia. Wystarczy odpowiednio zaprogramować robota i od czasu do czasu go wyczyścić. Traktorek lepiej sprawdzi się przy bardzo dużych trawnikach – co najmniej 1500 m2 i przy dużych przestrzeniach w ogrodzie między drzewami i rabatami. W przypadku mniejszych trawników opłaca się wybrać robot koszący.

Robot koszący kosi duży trawnik

Czy warto kupić robot koszący?

Na pewno warto mieć w swoim ogrodzie takie urządzenie jak kosiarka automatyczna. Największa zaleta to oczywiście bezobsługowa praca. Robot sam skosi trawę, a użytkownik może w tym czasie wypoczywać, opalając się na słońcu. Bez wątpienia kosiarka automatyczna jest dużym ułatwieniem w pielęgnacji ogrodu i przydomowego trawnika. Niektóre osoby pytają o robot koszący z koszem. Ścinki trawy pozostawiane przez taką kosiarkę są jednak na tyle małe, że kosz nie jest potrzebny. Dużą zaletą robota koszącego jest cicha praca i możliwość dokładnego zaprogramowania godzin koszenia.

Jak działa kosiarka automatyczna?

Rynek jest bogaty w różne modele robotów automatycznych, które, choć mogą różnić się między sobą dodatkowymi funkcjami, działają w podobny sposób. Kosiarka automatyczna jest wyposażona w silnik elektryczny zasilany akumulatorem.

 

W celu ograniczenia pola pracy często stosowany jest przewód niskonapięciowy. Dzięki sensorowi elektromagnetycznemu robot wykrywa przewód i nie przekracza wyznaczonego obszaru. Przewód można umieścić na trawie lub zakopać na niewielkiej głębokości, a podłącza się go do stacji dokującej. Zdarza się również robot koszący bez przewodu. Dzięki temu można łatwo i szybko zmieniać obszar pracy urządzenia. Taka kosiarka to często robot koszący z GPS, za pomocą którego można określić teren do koszenia. Niekiedy stosuje się zarówno przewód ograniczający, jak i GPS (rozwiązanie wspomagające).

 

Jeśli już została wspomniana stacja dokująca, trzeba wyjaśnić, że to właśnie do niej podłączone jest zasilanie. Po zakończonym koszeniu robot wraca do stacji dokującej. Może także wrócić szybciej, gdy dojdzie do znacznego wyładowania akumulatora. Ten jest ładowany właśnie w stacji dokującej.

 

Robot automatyczny wyposażony jest w różne czujniki. Najpopularniejsze to sensor kolizji (umożliwia ominięcie przeszkody), sensor podnoszenia (po podniesieniu urządzenie wyłącza ostrza), sensor przewrotu (wyłącza cięcie przy niebezpiecznym przechyle) oraz sensor deszczu.

Wybór opcji koszenia w robocie koszącym przy pomocy przycisków sterujących

Zakup robota koszącego – na co zwrócić uwagę?

Na rynku jest dostępnych wiele modeli robotów koszących. Dzięki temu możemy łatwo dobrać urządzenie do naszych potrzeb. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jaką powierzchnię może skosić dana kosiarka. Niektóre roboty są dedykowane małym powierzchniom np. 300 m2, ale są też roboty koszące do 500 m2, a nawet roboty koszące do 1000 m2.

Inne ważne parametry to:

  • pojemność akumulatora (im większa, tym dłużej bez ładowania wytrzyma kosiarka),

  • szerokość i prędkość obrotowa noża (duża ułatwi cięcie grubej trawy),

  • szerokość koszenia (wpływa na to, jak szybko urządzenie upora się z cięciem), moc (wpływa na jakość koszenia),

  • liczba noży.

 

Do tego roboty mają różne dodatkowe funkcje, jak np. GPS, Bluetooth, GSM (sterowanie za pomocą smartfonu), system zapamiętywania przeszkód, czujnik deszczu, ochrona zwierząt domowych (urządzenie się wyłącza, gdy zwierzę znajdzie się w pobliżu) itp.

Robot koszący kosi trawnik w ogrodzie. W tle odpoczywa para młodych ludzi

Ile kosztuje kosiarka automatyczna?

Ceny robotów koszących są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak marka, moc, wielkość obsługiwanej powierzchni i funkcje dodatkowe. Najtańsze modele kosztują ok. 1500-1800 zł, bardziej zaawansowane – kilka tysięcy złotych. Zdarzają się jednak i takie, których cena to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Dobrej klasy robot koszący znacznie ułatwi dbanie o nawet duży trawnik. Dzięki automatyzacji pracy takiego urządzenia nie trzeba przeznaczać wolnego czasu na koszenie, a robot wykona to za nas precyzyjnie i błyskawicznie.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy trzeba w jakiś sposób przygotować trawnik do pracy kosiarki automatycznej?

- Powierzchnia trawnika powinna być w miarę równa. Dodatkowo należy usunąć kamienie i obecne na niej przedmioty. Jeśli trawa jest bardzo wysoka trzeba ją uprzednio podciąć, poniewaz robot może sobie nie poradzić z wysoką trawą.

 

Czy robot może kosić trawę w czasie deszczu?

- Roboty koszące są zazwyczaj wodoodporne, jednak nie wszystkie modele mogą kosić w deszczu. Roboty potrafią kosić również mokrą trawę, chociaż ścinki mogą zbijać się w kule zaburzające estetykę trawnika. Niektóre kosiarki mają czujnik deszczu, aby nie ciąć mokrej trawy.

 

Jak długo trwa koszenie trawnika?

- To zależy od parametrów konkretnego modelu. Najczęściej jednak ścięcie 300 m2 zajmuje około godziny.

Dodano: 08-06-2020
Uaktualniono: 08-06-2020