Upcykling w ogrodzie – twój sposób na „recykling”

Opinii 0

Upcykling w ogrodzie albo na działce to obowiązkowa aktywność tego sezonu – szczególnie jeśli lubisz tworzyć, majsterkować i “robić coś z niczego”. Poniżej wyjaśniamy, jak pomóc planecie, a przy okazji pobudzić własną kreatywność.

Upcykling kartonu po mleku

 

 

Na czym polega upcykling?

Upcykling to termin, który coraz częściej pojawia się obok dobrze znanego recyklingu. Kiedy nieco ponad 20 lat pojawił się po raz pierwszy, ludzkość ciągle nie do końca wiedziała, jakie oblicze przyjmie problem stale zwiększającej się liczby odpadów. Dzisiaj świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego, a materiały z recyklingu są częścią globalnego procesu zmniejszenia ilości śmieci.

 

Tak jak recykling skupia się na ponownym wykorzystaniu tych samych materiałów (m.in. poprzez przetwarzanie plastikowych butelek i papieru), tak w wyniku upcyklingu powstają produkty o wyższej niż pierwotna wartości. W praktyce chodzi o przetworzenie jakiegoś przedmiotu tak, żeby mógł służyć człowiekowi w innej formie. Jednym z lepszych przykładów takiego działania jest wykorzystanie palet budowlanych. Coraz częściej pojawiają się one w domach i ogrodach, głównie jako meble albo części do mebli. Ich popularność wynika z designerskiego potencjału i prostoty – paletę może zdobyć każdy. Jakie inne materiały można wykorzystać w ogrodzie, a czego lepiej unikać?

Meble ogrodowe z palet

Deski, drewno, trociny – jak wykorzystać je w ogrodzie?

Stworzenie własnego mebla może być niezwykle satysfakcjonujące, nawet jeśli to tylko prosty stolik kawowy. Sprawdź, czego brakuje w twoim ogrodzie. Wspomniane palety są dobrą opcją, żeby zbudować ławkę. Postaw ją w ustronnej części ogrodu i stwórz kącik do relaksu na świeżym powietrzu. Jeśli masz dzieci, dobrym pomysłem może być budowa własnej drewnianej piaskownicy. Najlepiej, jeśli wykorzystasz deski, które już masz w garażu lub piwnicy. Jeżeli jednak twoja piwnica albo garaż nie skrywa takich „skarbów”, wybierz się do sklepu budowlanego lub zamów je online.

 

Jeśli po pracach z drewnem zostanie ci trochę trocin, nie wyrzucaj ich. Trociny po przekompostowaniu (zalecany okres to minimum 4 miesiące) są świetnym i organicznym nawozem. Dzięki nim gleba w ogrodzie zyskuje naturalną próchnicę. Drobno zmielone trociny możesz również wykorzystać do dekoracji. Jeśli zmieszasz je z farbą i w takiej formie naniesiesz na ścianę lub jakikolwiek inny przedmiot, zyskasz oryginalną fakturę i designerski, “chropowaty” efekt.

Schody w ogrodzie z podkładów kolejowych

Podkłady kolejowe – efektowny element ogrodowej architektury

Upcykling to nie tylko możliwości, ale też niebezpieczeństwa. Podkłady kolejowe miały swoje pięć minut w ogrodniczej sferze – nic dziwnego, bo naprawdę dobrze się prezentują. To nic innego jak belki używane do budowy trakcji kolejowych. Obecnie powszechnie stosuje się belki betonowe, ale w ogrodach wykorzystuje się belki drewniane impregnowane olejem kreozotowym. Preparat ten decyduje o ich kilkudziesięcioletniej nawet żywotności i chroni drewno przed skutkami warunków atmosferycznych, przez co podkłady kuszą swoją trwałością. Jednak olej ten jest substancją wysoce toksyczną. W szczególności niebezpieczną dla zwierząt i dzieci.

 

UWAGA!

Słońce i obróbka podkładów kolejowych (przycinanie, wiercenie dziur) nasilają uwalnianie takich toksycznych substancji. Niektórzy mimo to decydują się na ich ponowne wykorzystanie – można z nich stworzyć ścieżkę albo obudowę rabat z kwiatami. Jeśli się na nie zdecydujesz, nie ustawiaj ich w często uczęszczanych i nasłonecznionych miejscach swojego ogrodu.

 

Słupy energetyczne – wsparcie dla pnącego się bluszczu

Jeśli na twojej działce znajduje się słup energetyczny, możesz obrócić to na swoją korzyść. Słup nie zawsze da się usunąć, a wtedy warto wykorzystać go jako element ogrodowej przestrzeni. Przy słupach można posadzić sadzonki winobluszczu pięciolistkowego. W sklepach jest dostępna jego specjalna murowa odmiana. To szybko rosnące pnącze, które sprawnie zazieleni nieprzyjazną, betonową konstrukcję. Roczne przyrosty tej rośliny osiągają do 2 metrów. Zanim się obejrzysz, słup zamieni się w kolejną roślinę w twoim ogrodzie. Jeżeli to nie wystarcza, można go dodatkowo “zamaskować” poprzez posadzenie przy nim drzewa, np. świerku serbskiego.

Nawierzchnie z kostki betonowej

Nawierzchnie z kostki betonowej od dawna goszczą w ogrodach. Kostka betonowa jest wytrzymała, wygodna w zastosowaniu i dostępna w wielu wzorach i kolorach. Dosyć popularna jest trylinka, czyli kostka o sześciokątnym kształcie. Nawierzchnia to jednak oczywisty kierunek, ale kostki można wykorzystać do budowania różnych konstrukcji.

 

Jeśli kiedykolwiek marzyło ci się palenisko w ogrodzie, kostka betonowa to idealny materiał do jego budowy – pomoże je obudować i zabezpieczyć. Ciekawe możliwości aranżacyjne dają elementy betonowe w postaci cegieł. Łatwo z nich układać wszelkiego rodzaju murki. Kostki betonowe mogą też być wykorzystane przy budowie schodów albo ścieżek ogródkowych. Jeśli po pracach z betonem pozostanie ci trochę gruzu, nie wyrzucaj go. Gruz można wykorzystać do wykonania drenażu albo posłużyć za materiał do budowy ogrodowych pagórków.

Kwietnik z rur PVC

Rury PVC (PCV)

Przedmiotem, który daje ogromne pole do popisu, są rury PVC (popularnie nazywane PCV). Pocięte rury można wykorzystać w celach ozdobnych albo praktycznych – może to być wisząca na ścianie, niestandardowa półka, ale też stojak do wina. Rury mają różną grubość i długość. Z tych cieńszych możesz tworzyć najróżniejsze konstrukcje, które posłużą za szkielet, np. do ogrodowego namiotu dla dziecka. Z rur możesz wykonać stelaż albo wieszak. Z małego fragmentu rury PVC zrobisz nawet mały pojemnik na worki na śmieci. Opcji jest nieskończenie wiele.

Upcykling, czyli na ratunek planecie

Upcykling, recykling, surowce wtórne, materiały z recyklingu – te pojęcia czasem mogą się mieszać. To m.in. od ciebie zależy, jak dużo materiałów jest poddawanych recyklingowi. Ludzie decydują o tym poprzez odpowiednie segregowanie śmieci i stosowanie się do ekologicznych zaleceń. Upcykling to pójście o krok dalej – wykorzystując istniejące przedmioty do stworzenia czegoś unikalnego i dostosowanego do twoich potrzeb, pomagasz planecie. Pobudź swoją kreatywność i uważnie przejrzyj rzeczy, których nie potrzebujesz, a które zalegają w twoim garażu albo w szopie. Może za jakiś czas na tej niepozornej stercie starych desek stanie zastawa z popołudniową kawą?

Dodano: 04-06-2020
Uaktualniono: 04-06-2020