Taras ziemny – z jakich materiałów go wykonać?

Opinii 1

Sposobów na wykonanie tarasu ziemnego jest wiele. Możemy zrobić go z betonowej kostki, kamieni naturalnych, drewna, materiałów kompozytowych. Wszystko zależy od gustu, preferncji i zasobności portfela.

TARAS ZIEMNY BETONOWY

Taras betonowy jest bardzo popularny, ponieważ jest trwały i nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych oraz konserwujących. Zanim ułożymy na nim warstwę wierzchnią, może pełnić funkcję tarasu tymczasowego. Taras wykonuje się z betonu klasy nie niższej niż C 12/15, który wylewa się na uprzednio przygotowanym podłożu. W płycie betonowej grubości minimum 15 cm wykonuje się izolację z papy lub folii. Kolejna warstwa to cienka betonowa płyta wykonana ze spadkiem ukształtowanym od budynku na zewnątrz. Grubość warstwy spadkowej powinna wynosić minimum 4 cm (w najcieńszym miejscu). Betonową płaszczyznę, przed ułożeniem warstwy wierzchniej należy zaizolować płynną folią (2-3 warstwy).
Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia tarasów betonowych jest gres. Płytki na taras powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, antypoślizgowe, odporne na ścieranie i czynniki atmosferyczne. Decydując się na płytki gresowe możemy mieć taką samą nawierzchnię na tarasie i w domu. Płytkigresowe mają jednorodną i nienasiąkliwą powierzchnię odporną na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych.
Taras betonowy można także wykończyć drewnem, płytkami z kamienia naturalnego, klinkierem lub płytkami betonowymi, które często imitują np. kamień naturalny czy drewno.

TARAS ZIEMNY Z UTWARDZONĄ NAWIERZCHNIĄ

Taras ziemny może mieć różnego rodzaju nawierzchnię. Można ją wykonać z jednego materiału lub łączyć ze sobą różne, np. drewno i kamień.

Kamień (kostka i płyty). Nawierzchnię tarasu ziemnego najczęściej wykonuje się z kamiennego bruku lub kamiennych płytowych płyt tarasowych wykonanych z twardych skał – granitu, sjentu, gabro. Nieodpowiednie – ze względu na nasiąkliwość – są m.in. płyty z marmuru. Płyty kamienne mają najczęściej kształt prostokąta lub kwadratu. Producenci oferują nam również gotowe elementy, z których można ułożyć nawierzchnię w kształcie koła.  

Produkty betonowe (kostka i płyty). Do wykonania tarasu ziemnego często stosuje się również płyty i kostki betonowe. Mogą mieć naturalny szary kolor lub być zabarwione w masie. Niekiedy ich powierzchnia jest fakturowana i do złudzenia przypomina np. łupany kamień naturalny.

Klinkier (cegła brukowa). Najpopularniejszesą czerwone cegły klinkierowy, ale w sprzedaży znajdziemy również produkty w innych kolorach. Cegły charakteryzują się znikomą nasiąkliwością, są mrozoodporne i odporne na działanie czynników zewnętrznych orazobciążenia mechaniczne.

Drewno (deski lub kostki).Taras ziemny z drewna można wykonać na utwardzonym podłożu lub posadowić na słupkach i legarach. Nieważne, jaki sposób wybierzemy, zawsze wybierajmy drewno zaimpregnowane. Najczęściej używa się drewna sosnowego, dębowego, jesionowegolub egzotycznego (np. teak, badi), które w naturalny sposób jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepiej jeśli deski będą miały szerokość minimum 15 cm, a ich minimalna grubość wyniesie 32 mm. Wybierając deski lub panele zwróćmy też uwagę, aby ich górna warstwa była ryflowana. Ryflowanie stanowi ochronę antypoślizgową i dodatkowo ułatwia spływanie z tarasu wody. Coraz większą popularnością cieszy się również efektowny bruk drewniany, wykonywany z niewielkich zaimpregnowanych elementów o kształcie sześcianu lub walca. 

Kompozyty drewniane.Kompozyty drewniane łączą w sobie najlepsze cechy drewna i tworzyw sztucznych. Wykonuje się je z m.in. mączki drzewnej i tworzyw sztucznych, dzięki czemu wyglądają jak drewno, ale są o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, działanie szkodników, drobnoustrojów i insektów. Wykonane z kompozytu deski nie butwieją, nie pęcznieją i nie odbarwiają się. Nie wymagają też żadnych zabiegów konserwujących.

 

TRAWA LUB ŻWIR NA TARAS

Takie tarasy buduje się na nasypie z rodzimego gruntu. Warstwa wierzchnia to gleba przygotowana do posiania trawy lub ułożenia żwiru.Jednak nie każdy rodzimy grunt nadaje się do budowy tarasów ziemnych. Gdy na działce przeważają gliny i iły, które łatwo ulegająrozmyciu przez wodę albo sam piasek, musimy dowieźć nową ziemię. Jeśli jest to gliniasty piasek z dużą domieszką kamieni stabilizujących podłoże, nie będziemy mieli żadnych problemów – grunt nie zostanie rozmyty przez wodę podczas intensywnego deszczu.

Dodano: 13-10-2014