Taras z desek kompozytowych

Opinii 1

Przedstawiamy szybki i prosty sposób na wykonanie nawierzchni tarasu lub balkonu. Proponujemy wykorzystać deski kompozytowe przystosowane do łączenia na specjalne klipsy.

Co to są deski kompozytowe

Kompozyt to tworzywo powstałe z pyłu drzewnego i tworzywa sztucznego. Najlepszej jakości deski kompozytowe to te, do produkcji których wykorzystano PCV. Inne są produkowane z użyciem polipropylenu (PP)  lub twardego polietylenu (HDPE).

Deski takie mają wymiary podobne do desek standardowych – długość 2-4 m, szerokość 12-14 cm i grubość 2-2,5 cm. Dostępne są w różnych kolorach, które upodobniają je do drewna naturalnego. Można też kupić deski kompozytowe o barwie szarej, grafitowej lub zielonej.

Deski z kompozytów przeważnie mają budowę komorową. Oznacza to, że są wewnątrz puste, a dzięki temu lżejsze od litych.

Powierzchnia desek jest gładka lub ryflowana (rowkowana). Ryflowanie sprawia, że woda szybciej spływa z nawierzchni. Nie trzeba się też martwić o to, że deski po deszczu będą śliskie. Wszystkie one są szczotkowane, a dzięki temu zyskują delikatną szorstkość.

Zalety desek kompozytowych

Kompozyt jest prawie dwukrotnie droższy od naturalnego drewna, jednak wykonana z niego nawierzchnia tarasu lub balkonu jest nieporównywalnie trwalsza niż drewniana. Kompozytowi nie szkodzi ani promieniowanie UV ani woda. Jest też materiałem mrozoodpornym. Deski z takiego tworzywa nie dość, że nie są podatne na odkształcenia, to również nie będą atakowane przez pleśnie, grzyby lub insekty. Nawierzchnia kompozytowa nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych, poza standardowym myciem. Do czyszczenia polecane są łagodne detergenty. Deski można też myć wodą pod ciśnieniem – wtedy juz bez dodatku środka czyszczącego.

Pewne obawy może wzbudzać odporność kompozytów na działanie ognia. Te najlepszej jakości, produkowane z wykorzystaniem PCV są zaklasyfikowane jako materiał niezapalny. Pozostałe są niestety palne.

 

Wady desek kompozytowych

Deski owszem nie są kłopotliwe w cięciu, dopóki tniemy je w poprzek. Po zwężeniu deski o budowie komorowej nie da się jej już zamontować za pomocą klipsa, ponieważ odcięta zostaje część z wyprofilowanym zaczepem. Pozostaje mocowanie jej na wkręty. Podobny kłopot powstaje podczas wycinania nieregularnych linii – na przykład łukowych. Trudno wtedy zamaskować otwory w deskach.

 

 

Sposób montażu

Nawierzchnie kompozytowe wykonuje się przeważnie na konstrukcji nośnej z legarów. Legary mogą być drewniane lub także kompozytowe. Ustawia się je na plastikowych klinach lub specjalnych wspornikach. Jedne i  drugie umożliwiają wypoziomowanie legarów. Na klinach legary ustawia się bez dodatkowego mocowania. Utrzymują się dzięki własnemu ciężarowi. Do wsporników można je przykręcać. W przypadku tarasów naziemnych, legary można przykręcać do łączników (kotew) zamocowanych w betonowych słupkach fundamentowych, albo tez łączyć z nimi przy użyciu standardowych kątowników ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie. Rozstaw legarów powinien wynosić około 50 cm.

Do łączenia desek z legarami służą specjalne klipsy. Przykręca się je do legarów. Dzięki temu nie trzeba już przykręcać desek, tylko wystarczy doczepiać je do klipsów. Zaletą takiego rozwiązania jest krótszy i prostszy montaż oraz fakt, że nawierzchni nie zeszpecą łebki wkrętów. Oczywiście możliwe jest też łączenie desek kompozytowych z legarami w tradycyjny sposób – wkrętami lub gwoździami.

Deski musisz mocować tak, aby pozostawić między nimi odstępy szerokości przynajmniej 0,5 cm. Będzie nimi spływać woda deszczowa.

Po zbudowaniu nawierzchni trzeba jeszcze jakoś zasłonić krawędzie boczne tarasu, w przeciwnym razie będzie widać otwory w deskach. Służą do tego specjalne listwy maskujące, które można kupić wraz z deskami. Dostępne są w tych samych kolorach co one.

Ponieważ kompozyty są wyjątkowo odporne na wilgoć i mróz, można z nich budować nawierzchnie nawet zimą.

Dodano: 19-01-2016