Skalniak

Opinii 0

Skalniak może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Trzeba tylko zadbać o odpowiedni dobór miejsca, roślin i kamieni. Ważna jest także prawidłowa pielęgnacja oraz kontrola rozrastania się poszczególnych roślin.

SKALNIAK NA SKARPIE

Ogródek skalny najlepiej zakładać na skarpie – umożliwi to swobodny odpływ nadmiaru wody. Położenie na wzniesieniu nada skalnikowi naturalny wygląd. Przyczynią się to tego także kamienie, które dodatkowo wzmocnią tarasową konstrukcję. Nie należy używać skał zbyt miękkich (np. iły, kreda), ani zbyt twardych (np. bazalt, granit). Najlepsze będą piaskowce i otoczaki. W naszych ogrodach dobrze prezentują się także kamienie polne.

PODŁOŻE

W ogródkach skalnych przeważnie sadzi się rośliny wysokogórskie, które lubią gleby przepuszczalne. Aby dostosować podłoże do ich wymagań, możemy glebę zmieszać z torfem, piaskiem gruboziarnistym lub żwirkiem.

DOBÓR ROŚLIN

Dobierając rośliny na skalniak, powinniśmy szukać gatunków, które będą ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Sprawdzą się tu rośliny kwitnące w różnych okresach roku oraz posiadające różnokolorowe kwiaty. Warto posadzić wolno rosnące, płożące iglaki, kwitnące byliny, rośliny cebulowe. Dobrze prezentują się także odmiany zimozielone, ozdobne z liści oraz te, które posiadają ciekawe owoce.

PIELĘGNACJA ROŚLIN

Nie należy sadzić roślin zbyt gęsto, ponieważ po kilku sezonach wegetacyjnych bardziej ekspansywne gatunki zaczną ograniczać wzrost tych wolniej rosnących. Trzeba też regularnie przycinać niektóre rośliny oraz ograniczać ich rozrost, bo z czasem nasz skalniak może stać się monotematyczny. Szczególną uwagę należy zwrócić na irgę oraz różne rodzaje rojników i rozchodników, które charakteryzują się bardzo silnym wzrostem.

GATUNKI ROŚLIN NA SKALNIAKI

Poniżej wymieniam i krótko charakteryzuję rośliny, które najczęściej sadzę na skalniakach. Podaję terminy kwitnienia oraz kolory kwiatów, co pomoże wybrać takie gatunki, które będą ozdobią ogrodu w czasie całego sezonu wegetacyjnego.

 

Berberys – ma ozdobne liście, kwiaty i owoce. Liście mają kolor od złocistożółtego po ciemnopurpurowy. Kwitnie na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Owoce w postaci małych kulek przeważnie przybierają barwę czerwoną. Pięknie przebarwia się na jesień.

Bergenia – ta zimozielona roślina kwitnie na ciemnoróżowy kolor od maja do kwietnia. Ma duże, błyszczące liście, dzięki którym jest ozdobą ogrodu przez cały sezon.

Goździk alpejski – szarozielone listki pięknie komponują się z drobnymi, różowymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Goździk kropkowany – jego ciemnozielone listki doskonale komponują się z różowymi, białymi, czerwonymi lub biało-czerwonymi kwiatami. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Dąbrówka rozłogowa – ma ozdobne liście o barwie purpurowej. Najpiękniej wygląda od maja do sierpnia, kiedy pojawiają się granatowo-niebieskie kwiaty zebrane w kwiatostany.

Irga – roślina zimozielona, bardzo szybko się rozrasta. Ma niepozorne białe kwiaty i małe, czerwone, kuliste owoce, które pojawiają się wczesną jesienią. Na świecie znanych jest ponad 60 odmian tej rośliny.

Jałowiec – polecam wolno rosnące gatunki płożące. Jałowce są niezwykle odporne na suszę. Będą stanowić ozdobę ogrodu przez cały rok. Mogą mięć zabarwienie zielone, niebieskie, fioletowe, srebrzyste lub żółte.

Kosodrzewina – na skalniak polecam kuliste odmiany karłowe. Rośnie dość wolno, więc nie zagłuszy innych roślin. Sosny górskie mają ciemnozielone igły i czekoladowo-brązowe, błyszczące szyszki.

Macierzanka piaskowa – w czerwcu i lipcu pokrywa się fioletowo-purpurowymi kwiatami. Jest to roślina zielna: ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i reguluje trawienie.

Rojniki – są bardzo odporne na suszę. Przede wszystkim są ozdobne z liści. Można spotkać odmiany o liściach purpurowych, brązowych, dwubarwne (np. zielono-czerwone). Kwiaty pojawiają się na roślinach kilkuletnich. Rojniki kwitną na maja do lipca na żółto, różowo, czerwono.

Rozchodniki – w zależności od odmiany mogą mieć liście ciemnozielone, seledynowe, srebrzystoszare, niebiesko-zielone lub czerwonawe. Kwitną od czerwca do września na biało, żółto, pomarańczowo, różowo, bordowe. Stanowią ozdobę nawet po przekwitnięciu.

Skalnica – zakwita w maju i czerwcu. Najpopularniejsze są odmiany kwitnące na kolor karminowo-różowy, ale kwiaty skalnicy przybierają barwy od białej do ciemnopurpurowej.

Zawciąg – kwitnie na biało lub różowo od maja do września. Jest byliną zimozieloną.

Żurawka – zakwita w czerwcu i lipcu, wiechowate kwiatostany mają barwę białą, koralową, karminową lub czerwoną. Niektóre odmiany posiadają bordowe liście.

Dodano: 07-03-2013