Przechowywanie drewna

Opinii 3

Sposób przechowywania drewna wpływa na ilość ciepła, jaką jesteśmy w stanie uzyskać z jego spalania. Użyty do kominka świeży i pełen naturalnych soków opał, będzie mocno dymił i spali się dużo szybciej, nie dając nam wystarczająco dużo ciepła. Warto wiec zadbać o dobre miejsce przechowywania opału. Świeżo ścięte drewno musi być składowane w przewiewnym oraz osłoniętym miejscu, by należycie wyschło. Dopiero gdy będzie wystarczająco długo leżakowało, osiągnie wilgotność odpowiednią do efektywnego spalenia.

PROSTE ZADASZENIA

Drewno najwygodniej jest składować niedaleko domu, blisko wejścia do budynku. Dobrym rozwiązaniem jest lokalizacja drewna przy tylnym wyjściu odstrony ogrodu lub garażu - wówczas nie będziemy musieli obawiać się zanieczyszczenia reprezentacyjnej, frontowej strefy wejścia. Najprostszą formą drewutni jest zadaszenie miejsca przylegającego do jednej ze ścian budynku mieszkalnego, garażowego lub gospodarczego. Pozwoli na stabilne ułożenie pryzmy drewna, osłaniając ją od góry i chroniąc przed opadami atmosferycznymi. W sprzedaży znajdziemy gotowe konstrukcje zadaszające, które w zależności od ilości składowanego opału mają głębokość od ok. 60 do 200 cm. Także szerokość zadaszonego miejsca może być zróżnicowana, co pozwoli stworzyćnp. długą ale wąską drewutnię, która nie ograniczy przestrzeni na posesji, lecz bezinwazyjnie wkomponuje się w jej plan zagospodarowania. Estetyczny model, wykonany np. z drewna sosnowego, stanie się ozdobą działki. Podczas zakupu konstrukcji zadaszającej zwróćmy uwagę, czy drewno, z jakiego jest wykonana zostało zabezpieczone impregnatem. Tylko wówczas nie będzie narażone na działanie niekorzystnych czynników - szkodliwych dla surowca owadów, pleśni i grzybów. Do najlepiej zabezpieczonych można zaliczyć konstrukcje zaimpregnowane ciśnieniowo. Drewutnię z surowego drewna trzeba zabezpieczyć preparatami ochronnymi, inaczej będzie nam służyć zaledwie kilka sezonów. Drugim ważnym elementem jest pokrycie dachu. Powinno być trwale, by dobrze chroniło opał przed opadami. Warto wybrać m.in. drewutnię pokryty papą, która tworzy szczelne zabezpieczenie przed wilgocią.

DREWUTNIE WOLNOSTOJĄCE

Podobną konstrukcję z sosnowego drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo i przykrytą dachem możemy znaleźć w wersji wolnostojącej. Warto się na nią zdecydować, gdy na terenie posesji mamy wystarczająco dużo miejsca do stworzenia niezależnej drewutni. Tego typu budowla, skonstruowana z solidnych słupów, wsporników i zadaszenia pokrytego papą, utworzy przestrzeń składowania drewna, która dodatkowo pozwala na jego swobodne wietrzenie i tym samym lepsze suszenie opału. Aby zachować przewiew również od dołu, drewno warto układać np. na paletach lub innej ażurowej konstrukcji. Opał składowany bezpośrednio na ziemi będzie wilgotniał i w efekcie próchniał, osłabiając misternie ułożoną pryzmę.Boczne ścianki drewutni mogą być wykonane z kratki podporowej dla pnączy. Zielone i kwitnące rośliny będą miały szansę ozdobić elementy konstrukcji, stając się ciekawą dekoracją posesji.

DOMKI NARZĘDZIOWE Z DREWUTNIĄ

Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie ogrodowego domku z miejscem składowania drewna. Jego prosta i estetyczna konstrukcja wyposażona jest we wspólne zadaszenie dla zamkniętej przestrzeni gospodarczej i zewnętrznej - przeznaczonej na drewno. Dzięki temu zyskujemy dwufunkcyjny budynek, o drewnianej konstrukcji, doskonale wpisującej się estetyką w naturę ogrodu. Dzięki możliwości przechowywania narzędzi niezbędnych do przygotowania drewna na opał w pobliżu drewutni, domek stworzy wygodną przestrzeń roboczą. Siekiera, piła czy łuparka będzie zawsze pod ręką, a gotowe szczapy sprawnie ułożymy pod zadaszeniem drewutni bez konieczności przenoszenia ich z dala od przestrzeni roboczej.

Dodano: 27-09-2014