Oranżeria

Opinii 0

Oranżeria może pełnić funkcję salonu, jadalni, pracowni, atelier. Nieogrzewany ogród zimowy to idealne miejsce do przechowywania roślin balkonowych. W zależności od tego z jakiej strony świata jest usytuowana, może być przyjemnie chłodna (północ), słoneczna rano (wschód) lub popołudniami (zachód) albo zalana słońcem przez cały dzień (południe). Kształt i formę oranżerii można dopasować do projektu domu, żeby całość wyglądała harmonijnie. Przed budową ogrodu zimowego trzeba przemyśleć kwestię takie jak jej konstrukcja, dobór materiałów, ogrzewanie, wentylacja, cieniowanie i oświetlenie, a także wybór roślin czy małej architektury.

PROJEKT, FUNDAMENTY, PRZESZKLENIA

Budowę ogrodu zimowego najprościej zaplanować już na etapie projektowania nowego domu. Jednak jeśli zamierzamy dobudować oranżerię do już istniejącego budynku, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Ogród zimowy powinien współgrać z wyglądem i elewacją domu, aby wszystko stanowiło integralną całość. Projekt wykonany na zamówienie będzie droższy, ale za to idealnie dopasowany do naszego domu. Tańsza opcja to kupienie gotowego projektu oranżerii. Trzeba także zdecydować, czy nasza oranżeria będzie pełniła funkcję salonu, jadalni albo pracowni – wtedy konieczne jest ogrzewanie, czy będzie używana tylko w cieplejszych miesiącach roku, a zimą będzie stanowić jedynie „przechowalnię” dla znoszących chłód roślin (oranżeria nieogrzewana). Oranżeria musi mieć betonowy fundament, który będzie zbrojony i dobrze zaizolowany (wilgoć, temperatura). Fundament powinien być na tyle głęboki, aby sięgał poniżej strefy przemarzania gruntu. O uszczelnienie i izolację trzeba także zadbać na styku domu i oranżerii. Zarówno ściany, jak i dach ogrodu zimowego, powinny być wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego oraz klejonego, które nie rozpada się na drobne kawałeczki w przypadku stłuczenia. Ponadto szyby powinny być zrobione ze szkła, które odbija promienie słoneczne.

KONSTRUKCJA

Na konstrukcję ogrodu zimowego możemy wykorzystać różne materiały, które mają swoje wady i zalety:

- elementy stalowe są najbardziej stabilne, jednak przy tym bardzo ciężkie i narażone na korozję, więc wymagają regularnej konserwacji, ponadto stal szybko się nagrzewa (co jest plusem zimą, a w czasie letnich miesięcy);

- konstrukcja drewniana zapewnia dobrą termoizolację, pięknie się prezentuje, pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych jak i nowoczesnych, ale wymaga stałej i regularnej konserwacji;

- zaletą elementów z tworzyw sztucznych jest ich stosunkowo niska cena, wadą – dość niska jakość (mogą wyginać się pod naporem śniegu i wiatru, odkształcać i odbarwiać w czasie silnego nasłonecznienia);

- konstrukcje aluminiowe są dość lekkie, a przy tym wytrzymałe, nie ulegają korozji i łatwo można nadawać im dowolną formę (np. oranżeria na planie koła lub owalna), nie są jednak tak eleganckie jak drewniane.

Bardzo ważnym elementem oranżerii jest dach, który powinien być odpowiednio nachylony (nawet pod kątem 45 stopni), co umożliwi swobodne osuwanie się śniegu. Ponadto dach musi mieć stabilną konstrukcję, która wytrzyma silne podmuchy wiatru. Powinien być dobrze zaizolowany i uszczelniony (opady deszczu) oraz wyposażony w rynny, które będą odprowadzać nadmiar wody.

ORANŻERIA NIEOGRZEWANA I OGRZEWANA

Nieogrzewany ogród zimowy musi być oddzielony od budynku, w którym mieszkamy. Oranżeria taka może mieć postać np. werandy, przez którą wchodzi się do domu. Pełni wtedy funkcję wiatrołapu czy przedsionka, który stanowi strefę buforową pomiędzy ciepłym, ogrzanym powietrzem w domu, a mroźnym powietrzem z zewnątrz. W nieogrzewanej oranżerii, w której jest jasno i temperatura nie spada poniżej zera, można przechowywać rośliny balkonowe np. pelargonie. Nie należy tam trzymać roślin ciepłolubnych, np. tropikalnych. Ogrzewany ogród zimowy może pełnić funkcję salonu, jadalni czy pracowni. Jeżeli oranżeria taka nie jest oddzielona drzwiami od części mieszkalnej, musimy szczególnie zadbać o uszczelnienie jej konstrukcji, aby nie tracić ciepła (przez szyby „ucieka” zdecydowanie więcej ciepła, niż przez ściany). Nawet jeśli nasza oranżeria jest usytuowana od strony południowej, to w czasie długich, ciemnych, zimowych miesięcy jej dogrzanie będzie wymagało większych nakładów. W ogrzewanej oranżerii najlepiej będą się czuły gatunki ciepłolubne i dość odporne na suche powietrze. W oranżeriach można zamontować ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne) albo elektryczne grzejniki konwekcyjne wyposażone w termostat lub elektryczne grzejniki panelowe, których dodatkową zaletą jest bezgłośna praca i nowoczesny design. Można także w oranżerii zastosować klimatyzację, która idealnie dopasuje temperaturę do naszych oczekiwań oraz warunków panujących na zewnątrz (zarówno zimą jak i latem). Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne – biorąc pod uwagę kupno sprzeciwu, montaż, konserwację.

WENTYLACJA

Jeśli mamy oranżerię usytuowaną od południa lub zachodu, to w czasie letnich upalnych miesięcy temperatura wewnątrz przeszklonego pomieszczenia może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Ponadto rośliny wydzielają wilgoć, więc wewnątrz może być bardzo duszno i wilgotno. Aby poprawić warunki panujące w oranżerii, należy zadbać o dobrą wentylację i stały dostęp świeżego powietrza. Gorące powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc unosi się do góry, dlatego właśnie wywietrzniki powinny znajdować się na dachu ogrodu zimowego. Chłodniejsze i świeże powietrze wpada wtedy do wnętrza oranżerii przez drzwi i okna (można też zrobić otwory nawiewne tuż przy ziemi – będą one „zasysać” chłodniejsze powietrze). Wywietrzniki mogą mieć postać uchylnych szyb sterowanych elektrycznie (niekiedy ręcznie). Jednak jeśli nasz ogród zimowy ma dość duże rozmiary, wywietrzniki w dachu mogą nie wystarczyć, aby zapewnić optymalną wymianę powietrza. Ponadto przez otwory w dachu do wewnątrz mogą dostawać się nieproszeni goście (szkodniki, myszy), a nasza oranżeria będzie narażona na zalanie w czasie opadów deszczu. Rozwiązaniem w takim wypadku są mechaniczne wentylatory wywiewne, które zapewniają stałą cyrkulację powietrza. Siłę ich działania można dostosować do warunków panujących na zewnątrz oraz wewnątrz oranżerii. Ścienne nawiewniki także mogą być sterowane elektrycznie. Jest to jednak instalacja dosyć kosztowna.

OŚWIETLENIE I CIENIOWANIE

Cieniowanie oranżerii jest konieczne wtedy, kiedy zbyt duża ilość światła wpada do wnętrza ogrodu zimowego. Zewnętrzne rolety przydadzą się szczególnie w przypadku oranżerii usytuowanej od strony południowej i zachodniej, które przez większą część dnia zalane są słońcem. Oranżeria – jako konstrukcja zbudowana ze szkła – w ciągu dnia wpuszcza do wnętrza sporo światła. Jednak wieczorami, nocą oraz w czasie ciemnych, zimowych miesięcy wymaga odpowiedniego oświetlenia. Górne światło zamontowane przy suficie powoduje odbicia i refleksy, które są męczące dla oczu. Lepiej sprawdzi się oświetlenie boczne (kinkiety) lub przypodłogowe, które da równomierne, rozproszone światło. W oranżerii sprawdzi się także oświetlenie kierunkowe (np. podświetlenie konkretnych roślin) oraz ozdobne lampy stojące dostosowane do wystroju domu i ogrodu zimowego. Z bogatej oferty możliwości wybrać możemy lampy diodowe, halogeny, oświetlenie ledowe. Aby nie stworzyć w oranżerii efektu szklanego pudełka, warto zamontować także oświetlenie na dworze, dzięki czemu osiągniemy efekt wielowymiarowości i głębi.

OGRÓD ZIMOWY A STRONA BUDYNKU

Strona południowa – nagrzewa się najszybciej i jest najbardziej słoneczna. Duża ilość światła korzystnie wpływa na rośliny, które w większości są światłolubne. Jednak latem, kiedy jest bardzo słonecznie i upalnie, temperatura w oranżerii może być nie do wytrzymania, a silne promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia roślin – szklane tafle działają jak soczewki. Wtedy konieczne jest cieniowanie (sprawdza się np. zamontowanie systemu rolet zewnętrznych) oraz wietrzenie, aby nastąpił swobodny przepływ powietrza. Wokół oranżerii można posadzić wysokie drzewa zrzucające liście na zimę – latem zapewnią nam cień, a zimą nie będą zasłaniać słońca. Ogród zimowy od strony południowej dzięki swoim warunkom cieplnym nie wymaga tak dużych nakładów na ogrzewanie jak np. oranżeria od strony północnej.

Strona północna – w takiej oranżerii praktycznie przez cały dzień panuje cień i chłód, a rozproszone światło dociera tu jedynie rano i wieczorem przez wschodnie i zachodnie szyby ogrodu zimowego. To idealne miejsce dla roślin cieniolubnych i cienioznośnych, jednak inne gatunki będą tu cierpieć na niedobory światła. Oranżeria od strony północnej nie potrzebuje dodatkowego cieniowania. Jednak pomieszczenia przy niej usytuowane trzeba będzie dogrzać zimą – ciepło „ucieka” stąd szybciej niż przy oranżerii od strony południowej. Ogród zimowy od północy to idealne pomieszczenie na gabinet, miejsce pracy twórczej czy jadalnię.

Strona wschodnia – oranżeria od wschodu jest jasna, ciepła i słoneczna rano oraz przed południem, a chłodna i zacieniona popołudniami. Idealnie nadaje się na jadalnię albo miejsce popołudniowego wypoczynku. Najwięcej światła wpada tu rano, kiedy słońce nie jest jeszcze aż tak silne. Natomiast w ciągu dnia dociera tu światło rozproszone, które sprzyja gatunkom światłolubnym, ale nie powoduje poparzeń roślin (w odróżnieniu od silnego słońca strony południowej). Oranżeria taka z reguły nie wymaga cieniowania. Nadaje się na jadalnię albo salon.

Strona zachodnia – słońce operuje tu głównie popołudniami, dlatego pod koniec dnia w takiej oranżerii może być bardzo gorąco. Konieczne więc będzie cieniowanie oraz wentylacja. Za to w okresie zimowym słońca tu będzie niewiele. Taka oranżeria to miejsce odpowiednie na letnią jadalnię (rano i przed południem panuje tu przyjemny chłód). Będą się tu dobrze czuły rośliny zarówno światłolubne jak i cienioznośne.

ROŚLINY W ORANŻERII

W oranżerii od strony południowej najlepiej umieścić rośliny światłolubne i ciepłolubne. Należą do nich gatunki takie jak np. figowiec (np. fikus benjamina czy fikus pnący), kaladium, kalatea, koleus, kordylin, kroton, oleander, męczennica, róża chińska, szeflera, zielistek. Rośliny te zimą nie przechodzą w stan spoczynku, więc będą wymagały dużej ilości światła i ciepła także w czasie zimowych miesięcy. Ogrzewana oranżeria z wystawą wschodnią lub zachodnią to idealne miejsce dla roślin ciepłolubnych, które mają nieco mniejsze wymagania świetlne. Należą do nich np. anturium, bluszcz, difenbachia, filodendron, maranta, paproć, sępolia, skrzydłokwiat, zamiokulkas. Jeśli natomiast mamy dość jasną i chłodną oranżerię (temperatura około 10-16 st. C), możemy tam posadzić rośliny, które w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku i potrzebują nieco niższej temperatury. Należą do nich gatunki takie jak np. asparagus pierzasty, azalia, bugenwilla, cytrusy (cytryna, mandarynka, pomarańcza), gardenia, hibiskus, kaktusy, kamelia, kliwia, pachira, zaślaz. Ogród zimowy to także idealne miejsce do uprawy orchidei. Wymagania poszczególnych odmian i gatunków są bardzo różne. Na pewno dobierzemy odpowiednie storczyki do warunków, jakie panują w naszej oranżerii. W oranżerii od strony południowej najlepiej umieścić rośliny światłolubne i ciepłolubne. Należą do nich gatunki takie jak np. figowiec (np. fikus benjamina czy fikus pnący), kaladium, kalatea, koleus, kordylin, kroton, oleander, męczennica, róża chińska, szeflera, zielistek. Rośliny te zimą nie przechodzą w stan spoczynku, więc będą wymagały dużej ilości światła i ciepła także w czasie zimowych miesięcy. Ogrzewana oranżeria z wystawą wschodnią lub zachodnią to idealne miejsce dla roślin ciepłolubnych, które mają nieco mniejsze wymagania świetlne. Należą do nich np. anturium, bluszcz, difenbachia, filodendron, maranta, paproć, sępolia, skrzydłokwiat, zamiokulkas. Jeśli natomiast mamy dość jasną i chłodną oranżerię (temperatura około 10-16 st. C), możemy tam posadzić rośliny, które w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku i potrzebują nieco niższej temperatury. Należą do nich gatunki takie jak np. asparagus pierzasty, azalia, bugenwilla, cytrusy (cytryna, mandarynka, pomarańcza), gardenia, hibiskus, kaktusy, kamelia, kliwia, pachira, zaślaz.  Ogród zimowy to także idealne miejsce do uprawy orchidei. Wymagania poszczególnych odmian i gatunków są bardzo różne. Na pewno dobierzemy odpowiednie storczyki do warunków, jakie panują w naszej oranżerii.

PIELĘGNACJA ROŚLIN W ORANŻERII

W ogrzewanej oranżerii, gdzie temperatura wynosi około 18-20 stopni, będzie się dobrze czuła większość rośliny. Gatunki tropikalne mają nieco większe wymagania – temperatura powinna wynosić około 25 stopni, musimy im także zapewnić dużą wilgotność powietrza. Rośliny najlepiej posadzić w dopasowanych do ich wielkości donicach i pojemnikach. Rodzaj podłoża dostosowujemy do wymagań konkretnych gatunków (jedne rośliny preferują podłoże kwaśne, inne o odczynie zasadowym, niektóre gatunki najlepiej rosną w glebie piaszczystej – np. kaktusy – inne wymagają bardzo żyznego podłoża itp. itd.). Podobnie z wilgotnością powietrza – są rośliny, które trzeba regularnie zraszać (nawet 2 razy dziennie), inne lepiej się czują w klimacie suchym. Warto tylko pamiętać, aby nie zraszać silnie nagrzanych przez słońce liści, ponieważ mogłoby to spowodować poprzenia. W oranżerii – szczególnie latem – konieczna jest wentylacja (w najgorętsze dni w szklanym pomieszczeniu temperatura może przekraczać 50 stopni i więcej). Duża ilość słońca może powodować poparzenia liści (głównie latem, ale także zimą kiedy promienie słoneczne dodatkową odbijają się od śniegu). Dlatego konieczne jest zamontowanie rolet, które zapewnią optymalne cieniowanie roślin. Rośliny w oranżerii podlewamy według potrzeb: latem częściej (nawet dwa razy dziennie), zimą umiarkowanie (kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie). Rośliny najlepiej podlewać rano – wychłodzona po nocy ziemia lepiej wchłonie wilgoć (woda nie wyparuje tak szybko), a rośliny zdążą obeschnąć do wieczora, co ograniczy pojawienie się chorób grzybowych. Nawożenie i rodzaje nawozów dostosowujemy do potrzeb poszczególnych gatunków. Generalnie zasilamy rośliny w okresie od marca do września, można też zastosować nawóz wolnodziałajacy. Ważne: w okresie jesienno-zimowym roślin nie nawozimy (chyba że wymagają tego konkretne gatunki kwitnące zimą np. storczyki).

ROŚLINY BALKONOWE W ORANŻERII

W nieogrzewanym ogrodzie zimowym możemy przechowywać rośliny, które są nieodporne na mróz (np. pelargonie, oleandry, bieluń, bugenwilla, sandawilla). Temperatura w takiej oranżerii nie powinna spadać poniżej zera, ani przekraczać 10 stopni (umożliwia to roślinom przejście w stan spoczynku). Uważajmy, aby w czasie wietrzenia rośliny nie były narażone na mroźne powietrze. W czasie bardzo słonecznych zimowych dni rośliny wymagają cieniowania, aby ich liście nie uległy poparzeniu. Podlewajmy je umiarkowanie, dopiero kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Całkowicie zaprzestajemy nawożenia roślin. Należy regularnie sprawdzać i oglądać rośliny w celu jak najwcześniejszego wykrycia pierwszych objawów chorób albo żerowania szkodników. Porażone pędy i liście trzeba usuwać, a rośliny należy opryskać odpowiednim preparatem. Usuwać trzeba także pędy połamane czy uschnięte, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się i rozprzestrzeniania groźnych chorób i szkodników.