Zainspiruj się różnymi stylami i stwórz ogród swoich marzeń

Opinii 0

 Czasem nie chcemy nazywać stylu, w którym planujemy urządzić ogród. Eklektyzm może pojawić się również w przydomowej przestrzeni. Mało tego, łączenie stylów daje często wyjątkowy efekt. A przede wszystkim tworzy miejsce, w którym chętnie spędzamy czas i możemy rozwijać swoje pasje. Podpowiadamy ciekawe rozwiązania i produkty.

Jak stworzyć ogród idealny dla siebie

 Nie siląc się na żaden styl, mamy dużą dowolność w doborze roślin. Często w przydomowym ogrodzie chcemy stworzyć kolorowe miejsce, pełne różnych gatunków roślin, z kącikiem wypoczynkowym, w którym będziemy mogli podziwiać piękno przyrody. Projektowany przez nas ogród powinien więc oddawać estetyczne preferencje użytkowników. Tworząc tę przestrzeń, możemy czerpać inspiracje z geometrycznych ogrodów włoskich, francuskich czy dworskich parków lub romantycznych ogrodów angielskich. Nie ma tu ograniczeń. 

 Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych roślin, powinniśmy się zastanowić nad kilkoma ważnymi zagadnieniami. Po pierwsze gleba. Większość roślin lubi podłoże żyzne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym i… można tych wartości podać więcej, jednak najlepiej kierować się wymaganiami konkretnych gatunków i zapoznać się z nimi przy zakupie. Oczywiście, jeżeli podłoże nie spełnia wymagań danej grupy roślin, nic nie jest stracone. Glebę można poprawić poprzez np. dodanie torfu czy nawozów organicznych. 

 

Kolejnym elementem jest kwestia naturalnego światła. Powinniśmy dobierać rośliny zgodnie z ich preferencjami. Jeżeli w pełnym słońcu posadzimy te cieniolubne, nie będziemy mogli długo się nimi cieszyć. I odwrotnie, te lubiące światło szybko marnieją w zacienionym miejscu. Ważnym elementem jest także kwestia nawadniania. Już na początku musimy zastanowić się, czy chcemy wprowadzić automatyczny system nawadniania, czy podlewać rośliny samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie także zbieranie deszczówki, która pozwoli nam zaoszczędzić

 

Musimy być świadomi również tego, że są rośliny zimozielone, a także takie, które zgubią liście wraz z nadejściem jesieni. Część z nich będzie dobrze reagowała na mróz, np. wszystkie iglaste, a inne mimo, że zielone przez cały rok - mogą przemarznąć (różaneczniki, ostrokrzewy). 

 

Na naszej liście spraw do przemyślenia w czasie projektowania ogrodu będzie również kwestia kącików wypoczynkowych. Często łączymy je z oczkami wodnymi, planujemy tarasy, platformy. Warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem i wybrać takie, które zachwyci widokiem na ogród. Dodatkowo w ogrodzie widokowym możemy zaszaleć z wyborem mebli.

 

Ogród wypoczynkowy, jakie rośliny wybrać

 Trawnik prawie zawsze odgrywa główną rolę i jest bazą dla pozostałych roślin. W ogrodzie widokowym nasadzenia go okalają. Układamy więc rośliny w nieregularne kształty,  odchodząc od linii prostych. Dzięki temu stworzymy niepowtarzalne kompozycje. Ze względu na funkcję ogrodu, w którym możemy miło spędzać czas i podziwiać piękno natury, warto posadzić wiele roślin zimozielonych, aby móc się nimi cieszyć przez cały rok. Możemy dodać krzewy iglaste, liściaste, a także żywopłoty i nie musimy ich wcale formować. Niezwykle romantycznego charakteru dodadzą pergole z kwitnącymi pnączami. Świetnie sprawdzą się również różnorodne naturalistyczne rabaty.  

 

 

Rośliny, które stworzą piękne punkty widokowe

 

Drzewa:

  • katalapa, klon zwyczajny kulisty, brzoza, śliwa wiśniowa, sosna czarna, jarząb szwedzki, buk pospolity;

Krzewy żywopłotowe::

  • grab i cis pospolity, buk zwyczajny, żywotnik zachodni, liguster pospolity;

Krzewy ozdobne:

  • krzewuszka cudowna, hortensja bukietowa, różaneczniki, jałowce, sosna górska;

Pnącza:

  • hortensja pnąca, powojnik, bluszcz pospolity, wiciokrzew pomorski, milin amerykański;

Trawy ozdobne:

  • imperata cylindrica, miskant chiński, lawenda wąskolistna, barwinek pospolity, rozplenica japońska;

Byliny:

  • hosty, żurawka ogrodowa, jeżówka purpurowa, słonecznik szorstki, rudbekia.

 

Meble, czyli relaks w ogrodzie

 W przypadku mebli ogrodowych możemy postawić zarówno na nowoczesne formy i materiały, jak i klasyczne czy romantyczne. Ważne, aby pasowały do całej aranżacji przestrzeni. Tworzywa, które świetnie się sprawdzą to technorattan, wiklina czy drewno. Jeżeli mamy dużą przestrzeń, możemy zapełnić ją wygodnymi meblami wypoczynkowymi, które stylistyką przypominają te do salonu. Okazałe kanapy i fotele z technorattanu kuszą swoją przytulnością i pięknym wyglądem. Kącik wypoczynkowy warto ozdobić subtelnym oświetleniem, np. girlandami solarnymi. Dzięki nim stworzymy magiczny klimat. 

 Poznaj naszą ofertę mebli ogrodowych

 

Balkon i taras, ciekawe rozwiązania na małych przestrzeniach

 Jeżeli nie mamy działki, na której możemy zaprojektować ogród naszych marzeń - możemy przenieść jego część na balkon lub taras. Tego typu rozwiązanie wiąże się najczęściej z ograniczoną przestrzenią. Jednak możemy dodać wiele doniczek glinianych, rattanowych, czy kamiennych i zapełnić je kwiatami lub ziołami. Natomiast okazałe skrzynki możemy zrobić samodzielnie lub postawić na gotowe rozwiązania. Skrzynie często łączone są z drabinkami, które zdobią przestrzeń, a dodatkowo podtrzymują rośliny. Na małych balkonach świetnie sprawdzą się również pnące kwiaty. Gdy się rozrosną, dadzą spektakularny efekt.

Poznaj naszą ofertę mebli balkonowych i tarasowych

 

Szczególnie na balkonach sprawdzą się składane meble lub blaty do zawieszania na balustradzie. Dzięki małym rozmiarom możemy zaoszczędzić wiele miejsca. Dodatkowo powinniśmy też zadbać o oświetlenie. Lampiony lub girlandy lampek pięknie ozdobią przestrzeń, a wieczorami stworzą niepowtarzalną atmosferę. 

Niezależnie od tego, jaki styl lubimy - możemy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym poczujemy się wyjątkowo i będziemy mogli odpocząć. 

Dodano: 02-03-2020
Uaktualniono: 14-04-2020