Ogród angielski – jak wygląda, czym się wyróżnia i jak go urządzić

Opinii 0

Czym jest ogród angielski? To przede wszystkim romantyczny klimat, który tworzą rośliny rosnące w sposób nieskrępowany. Angielskie ogrody to także zadbane trawniki oraz formy małej architektury, np. „ruinki” oraz rzeźby stylizowane na czasy antyczne i średniowieczne. W ogrodzie angielskim rośliny oraz pozostałe elementy krajobrazu mają przywoływać sentymentalne wspomnienia i tworzyć sielską atmosferę.

Niepokorny i romantyczny ogród w stylu angielskim

Angielski styl w ogrodnictwie powstał niejako w odpowiedzi na bardzo określone i precyzyjne zasady dotyczące tworzenia ogrodów barokowych, w Polsce nazywanych ogrodami francuskimi, gdzie rozmieszczenie, kształt i wielkość wszystkich roślin jest pieczołowicie kontrolowana, gdzie nie ma miejsca na jakąkolwiek „roślinną niesubordynację”. W opozycji do tego ortodoksyjnego barokowego porządku ogród angielski tętni życiem i swobodą. Rygorystyczne zasady nie znajdują tu zastosowania, bo to nie sprzyja romantycznej i nieco sentymentalnej atmosferze, która jest najważniejszym założeniem ogrodu stylu angielskiego.

Kształt i architektura ogrodu angielskiego

Asymetryczność to jedna z cech ogrodu angielskiego. Rośliny mają żyć własnym życiem, nawet jeśli wyrosną nieco na ścieżkę – nie przycinajmy ich. Jeśli chcemy wydzielić pewne strefy w ogrodzie nie stawiamy płotów ani parkanów, ale stylizowany murek, który wygląda jakby miał co najmniej sto lat. Można do tego wykorzystać cegłę lub kamienie. Ten drugi budulec będzie wyglądał jak fragment średniowiecznego muru – i o to chodzi! Nie wszystko musi być idealnie równe, aby było piękne. Innym pomysłem na ogrodzenie terenu może być żywopłot. Altany i drewniane ławeczki są kolejnymi elementami architektury ogrodu w stylu angielskim. To miejsca, gdzie można zrelaksować się, usiąść, porozmawiać i napić się kawy, chociaż Anglicy pewnie woleliby dobrą herbatę w porze five o’clock. Jeśli chcemy uzyskać bardzo romantyczny charakter ogrodu i jednocześnie zyskać zacienione miejsca, wykorzystajmy pergole i trejaże, po których pięknie będą się piąć bluszcz lub róże pnące. Nie zapominajmy o wodzie – w tej kwestii mamy do wyboru fontanny, cieki wodne, kaskady, oczka wodne.

Rośliny do ogrodu angielskiego

Podczas aranżowania ogrodu angielskiego starajmy się wykorzystać rodzime gatunki roślin – cały czas pamiętajmy o zasadzie naturalności. Najlepiej dobrać rośliny o zróżnicowanych kolorach i wielkości, aby uzyskać efekt piętrowego układu rabat – niskie z przodu, wysokie z tyłu. Raczej unikamy roślin soliterowych (drzewa lub krzewy posadzone na otwartej przestrzeni, dzięki czemu są wyeksponowane, np. magnolia lub inne okazałe rośliny) charakterystycznych dla ogrodów barokowych. W ogrodzie angielskim nie ma miejsca na dominację jednej rośliny lub jednego gatunku rośliny. Istnieją natomiast gatunki szczególnie dobrze komponujące się w tym typie ogrodu. Należą do nich między innymi: róże pnące (na rabaty lub pergole), różanecznik i bukszpan (mogą tworzyć żywopłot), bluszcz pospolity (pnący się po murkach, ścianach czy pniach drzew), budleja Dawida, jaśminowiec wonny oraz trawy. W naprawdę dużym ogrodzie można pozwolić sobie na okazałe drzewo, na przykład dąb szypułkowy. Natomiast w miejscach niezagospodarowanych musi znaleźć się trawnik. To nieodłączna część ogrodu w stylu angielskim

Jak zrobić ogród angielski w swoim ogrodzie – inspiracje

Jeśli ktoś zapragnie zaaranżować swoją działkę na ogród w stylu angielskim, to powinien zainspirować się angielskimi ogrodami, czyli na przykład Sissinghurst Castle Garden, Perch Hill Form, Pettifers Garden lub polski park przy Łazienkach Królewskich w Warszawie czy Arkadia Heleny Radziwiłłówny niedaleko Nieborowa. Mimo że ogrody angielskie wymagają dużej przestrzeni, to można założyć taki ogród na mniejszą skalę, chociaż nadal trzeba pamiętać, że będzie to wymagało włożenia sporego wysiłku. To, że angielski styl ma być nieco dziki nie oznacza, że rośliny mogą zostać pozostawione same sobie. Numerem jeden na liście pielęgnacji jest trawnik. Anglicy mają na tym punkcie bzika. Zadbany, nawodniony, równo przycięty trawnik to absolutny „must have” ogrodów angielskich. Zdjęcia najpiękniejszych ogrodów w stylu angielskim (przykłady: rezydencja Stourhead czy Coton Manor) pokazują jak istotnym element tego rodzaju krajobrazu jest właśnie trawa.

Jak zrobić ogród angielski w swoim ogrodzie – porady praktyczne

Rabata kwiatowa w angielskim ogrodzie musi być piętrowa, czyli jak już wspominaliśmy, niższe rośliny z przodu (wszelkiego rodzaju byliny i trawy), a wyższe z tyłu (duże krzewy róż, kwitnące krzewy, wysokie byliny, żywopłoty). Najniżej powinny się znaleźć rośliny płożące, dzięki którym szczelnie zapełnimy przestrzeń i unikniemy rozwoju chwastów. Rabatę zaprojektujmy tak, aby ogród był asymetryczny i poprzecinany krętymi ścieżkami. Mogą się w nim znaleźć niedostępne dla wścibskich sąsiedzkich oczu zaułki, do których prowadzi pergola porośnięta różami. Jeśli chcemy mieć dostęp do świeżych warzyw i ziół wydzielmy miejsce na ogródek warzywny i ziołowy. Możemy go oddzielić od pozostałej części ogrodu żywopłotem z bukszpanu. W doborze roślin ważne jest to, aby kontrastowały ze sobą pod względem koloru nie tylko kwiatów, ale także liści. Z kolei kolor kwiatów powinien być dobrze przemyślany – lepiej niech to będą maksymalnie trzy kolory, które ze sobą współgrają, niż cała paleta barw dająca kiczowaty efekt. Najbardziej tradycyjnymi kolorami ogrodów w stylu angielskim są biel, róż, fiolet oraz błękit, ale to nie oznacza, że nie można eksperymentować z inną kolorystyką. Najbardziej satysfakcjonujący rezultat osiągniemy, gdy uda się dobrać rośliny w taki sposób, aby kwitły kolejno przez wszystkie sezony.

Dodano: 04-08-2017