Oczko wodne przed zimą

Opinii 0

Przed nadejściem zimy musimy szczególnie zadbać o oczko wodne. Zbiorniki, które mają powyżej 100 cm głębokości, nie zamarzają aż do dna, w związku z tym mogą tam zimować ryby i rośliny wodne. Powinniśmy im jednak dostarczyć odpowiednią ilość tlenu.

OCZYSZCZANIE Z OPADŁYCH LIŚCI

Trzeba pamiętać, że bez względu na wielkość stawu, należy usunąć z wody opadłe liście. Najlepiej jeszcze przed nadejściem jesieni zabezpieczyć staw odpowiednią siatką. W przeciwnym razie liście z drzew zaczną zalegać na dnie oczka i gnić, co z kolei doprowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii beztlenowych. Bakterie te rozkładają materię organiczną, w wyniku czego powstają trujące dla roślin i ryb substancje (np. siarkowodór). Dno stawu można oczyścić specjalnym odkurzaczem (tzw. odmulaczem).

OCZYSZCZANIE BRZEGÓW STAWU

Brzegi stawu powinniśmy oczyścić z obumarłych części roślin. Należy usunąć przekwitłe kwiaty i uschnięte liście babki wodnej, kaczeńców, strzałki i innych roślin. Dobrze jednak zostawić sitowie, trzcinę i pałki, które będą stanowić ciekawy element zimowego krajobrazu. Umożliwią także organizmom wodnym przezimowanie i przyczynią się nieco do natlenienia wody.

 

Rośliny ciepłolubne lub odmiany tropikalne należy przenieść do jasnego i ciepłego pomieszczenia już późnym latem lub wczesną jesienią.

STAŁY DOSTĘP POWIETRZA

W głębokim oczku wodnym (powyżej 100 cm głębokości) woda przeważnie nie zamarza do dna, więc ryby i rośliny mogą tam bezpiecznie przezimować. Należy im jednak zapewnić stały dostęp powietrza. Można wykuć przerębel, jednak drgania i hałas, jakie powstaną w momencie uderzania w lód, mogą ogłuszyć ryby. Przerębel ma jeszcze jedną wadę: dość szybko zamarza, więc wielokrotnie w czasie zimy trzeba będzie wykuwać go od nowa.

 

Do napowietrzania można użyć specjalnych tabletek, wtedy w stawie pod wpływem reakcji chemicznych wytworzy się tlen. Kolejny sposób to zrobienie w oczku tzw. poduszki powietrznej: przez małą dziurkę wywierconą w lodzie należy wypompować trochę wody, by pod lodem powstała ok. 3-4 cm pusta przestrzeń. Można także umieścić w oczku trzcinę lub słomę, które umożliwią dostawanie się powietrza pod lód. Podobnie zadziała kawałek styropianu. Jeszcze inną metodą napowietrzania jest umieszczenie na powierzchni stawu specjalnego pływaka z grzałką. Stały dostęp powietrza zapewni również urządzenie napowietrzające, które powinniśmy umieścić maksymalnie 20 cm pod wodą, by ciepła woda z dna (w której zimują ryby) nie mieszała się z zimną wodą tuż przy powierzchni.

RYBY W GŁĘBOKIM OCZKU WODNYM

Ryby zimujące w oczku wodnym to np. cierniki, karasie srebrzyste, karpie, słonecznice czy złote orfy. Gatunki tropikalne lub specjalnie wyhodowane odmiany gatunków rodzimych należy na zimę przenieść do akwarium, ponieważ mogą zginąć w naszych warunkach klimatycznych.

 

Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących karmienia ryb zimujących w stawie. Gdy zaczyna robić się zimno, ryby powinny dostawać specjalną, lekkostrawną karmę, która dostarczy im dużej ilości energii. Kiedy temperatura spada do ok. 10-12°C ryby przechodzą w stan letargu i przestają żerować i trawić. Dlatego nie należy dokarmiać ich zimą, ponieważ niezjedzony pokarm będzie gnił i zanieczyszczał staw.

POMPY W GŁĘBOKIM OCZKU WODNYM

W głębokich zbiornikach wodnych możemy także zostawić na zimę pompy, które pompują wodę do fontanny lub kaskady. Wszelkie tego typu urządzenia muszą być jednak umieszczone dość głęboko (80 cm i głębiej), by nie zaistniało ryzyko uszkodzenia ich przez zamarzającą wodę. Jeśli pompy zainstalowane są płycej, należy je przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Przez okres zimy powinno się je przechowywać zanurzone w wodzie. W przeciwnym wypadku mogą zostać uszkodzone.

 

 

Małe i płytkie stawy wymagają innej pielęgnacji niż zbiorniki duże i głębokie. Oczka wodne, których głębokość jest mniejsza niż 100 cm, przeważnie przemarzają aż do dna. Dlatego nie można pozostawiać w nich na zimę ani ryb, ani roślin wodnych.

PRZENOSIMY RYBY Z PŁYTKIEGO STAWU

Ryby żyjące w płytkim oczku wodnym należy wyłowić i umieścić w odpowiednich rozmiarów pojemniku (może być to akwarium, beczka, misa). Wielkość zbiornika musi być dostosowana do wielkości i ilości ryb. W zbiorniku powinniśmy zamontować napowietrzacz lub filtr powietrza. Jeśli ryby zimują w dość chłodnym pomieszczeniu, nie należy ich karmić, ponieważ w temperaturze ok. 10-12°C ryby przechodzą w stan letargu i przestają żerować. Kiedy temperatura jest wyższa, można je karmić co ok. dwa tygodnie.

 

Ryby ciepłolubne lub gatunki tropikalne muszą zimować w znacznie cieplejszym pomieszczeniu. Należy je wyłowić ze stawu już późnym latem lub wczesną jesienią. Do oczka wodnego można je wpuścić dopiero wtedy, gdy temperatura wody w zbiorniku będzie podobna do tej, w jakiej zimowały.

ZIMOWANIE ROŚLIN WODNYCH

Przemarzające aż do dna oczko wodne nie sprzyja także zimowaniu roślin wodnych, dlatego powinniśmy je przenieść do pomieszczenia. Rośliny ciepłolubne należy umieścić w miejscu ciepłym (ok. 18-20°C) i jasnym (by umożliwić roślinom fotosyntezę). Należą do nich np. hiacynty wodne, topiany i salwinie. Inne rośliny wodne (np. lilie wodne czyli grzybienie) w czasie zimy wymagają nieco chłodniejszych warunków: ok. 8°C.

 

Niektóre rośliny powinny być przechowywane w miejscu całkowicie zaciemnionym np. lotos tygrysi czy grążel drobny. Jedne muszą zimować w wodzie (np. w płytkim akwarium), należą do np. salwinie. Inne rośliny mogą przezimować w pojemniku z mokrym piaskiem lub gliną (np. hiacynty wodne).  Sposób przechowywania roślin w czasie zimy zależy od gatunku i odmiany.

ZABEZPIECZAMY URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Przed nastaniem mrozów należy wyjąć ze stawu pompy i inne urządzenia. Pompy należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Przez okres zimy powinno się je przechowywać zanurzone w wodzie. W przeciwnym wypadku mogą zostać uszkodzone.

WYPOMPOWUJEMY WODĘ Z PŁYTKIEGO STAWU

Z małych i płytkich oczek wodnych wyłożonych folią najlepiej wypompować wodę na zimę. Zamarzająca woda powiększa swoją objętość i może doprowadzić do popękania folii. Nieszczelny materiał będzie wymagał wymiany, więc narazi nas to na dodatkowe koszty.

 

Lód może uszkodzić także oczko wodne wykonane w betonu lub wyłożone płytkami. Ruchome zbiorniki wodne (np. ozdobne beczki, misy, wanny) najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym panuje dodatnia temperatura. Uchroni je to przed popękaniem w czasie silnych mrozów.

Dodano: 06-03-2013