Murowane palenisko

Opinii 26

Mamy murowany sposób na bezpieczne palenisko. Zamykamy je ścianką z cegieł. Wygląda zgrzebnie. I o to chodzi. Wokół ogniska liczą się przecież proste przyjemności.

Niezbędne materiały

1. Wylewka betonowa
2. Uniwersalna zaprawa murarska
3. Cegła, prostka szamotowa
4. Trójkątna kielnia
5. Paca z miękką gąbką

 

A ponadto: drewniane paliki, sznurek, krótka poziomnica, łata murarska

 

Tanio i łatwo - Korzystamy z ognioodpornej cegły szamotowej, ale nie potrzebujemy jej dużo. Głównym budulcem jest kładziona grubymi warstwami zaprawa.

 

Dodatkowe rady - W murze warto zostawić przerwę, przez którą będzie można wciągnąć do środka ciężkie polano. Ponadto, w miejscu na palenisko wysyp warstwę żwiru i przygotuj wzmacniające pręty, na które wylejesz beton. Dzięki temu jego dno nie popęka od wody zbierającej się zimą w gruncie.

 

Budowa paleniska

 

 

Wyznaczamy obszar paleniska. Kreślimy koło o średnicy 160 cm (potrzebne są: 80-centymetrowy sznurek, wbity w ziemię słupek i krótki patyk, który posłuży nam do rysowania).

 

 

Dno pogłębiamy na 15 cm, i wypełniamy 10-centymetrową warstwą betonowej zaprawy (najlepiej kupić gotową mieszankę i rozrobić ją z wodą).

 

 

 

 

Mokry beton rozprowadzamy po całej powierzchni łatą murarską. Dno paleniska musi być równe. Tak przygotowany fundament zostawiamy na noc.

 

 

Następnego dnia, gdy beton jest jeszcze wilgotny, na środku wyznaczamy kolejny okrąg, tym razem o średnicy 90 cm.

 

 

 

 

Na krawędzi mniejszego koła ustawiamy promieniście pierwszy rząd cegieł (dłuższymi bokami do siebie). Poziomnicą sprawdzamy, czy równo leżą. Dobijamy je rączką kielni, aby osiadły w zaprawie.

 

 

Mur budujemy na mijankę (cegły na kolejnych poziomach są przesunięte względem siebie o 2/3 długości). Nakładamy grube warstwy spoiny (z zaprawy murarskiej wymieszanej z wodą).

 

 

 

 

Ostatni szereg cegieł układamy krótszymi bokami do siebie. Powstaje kołnierz, który wzmacnia całą konstrukcję.

 

 

Spoinę zacieramy zwilżoną gąbką. Przez kilka dni ściany polewamy wodą, co zwiększy przyczepność zaprawy.

 

 

opracowanie Andrzej Kwiatek zdjęcia Gallo Images/Bulls

Dodano: 01-03-2012