Miniaturowe oczko wodne

Opinii 5

Miniaturowa sadzawka? Czemu nie. Można ją przygotować nawet na trawniku pod balkonem bloku. Wystarczy jedno popołudnie i wszystko gotowe.

Niezbędne materiały

1. Ostry szpadel ogrodowy

2. Łopatka ze stali nierdzewnej

3. Plastikowa siatka

4. Rollborder, wym. 5x30x150 cm


A ponadto:
duża miska na wodę, worek jutowy, ziemia ogrodowa, żwir, piasek, kilka cegieł klinkierowych i polnych kamieni.

Wykonanie oczka

1. ZIEMNY KRĄG - Kopiemy dół na głębokość 1/3 wysokości pojemnika na oczko. Średnica dołu powinna być od niego nieco większa, tak by dookoła zmieściły się paliki. Jeżeli ziemia w tym miejscu jest zbyt luźna, musimy ją udeptać lub podsypać żwirem.

2. BEZ KIWANIA - Wkładamy do wykopu pojemnik i sprawdzamy poziomnicą, czy równo stoi. W razie potrzeby podkładamy drewniane klocki. W zagłębienie wokół zbiornika warto wrzucić trochę piasku, bo wchłonie wodę gromadzącą się po deszczu.

3. OGRODZENIE - Dookoła pojemnika układamy paliki (mogą to być np. pocięte podpórki do drzewek) albo otaczamy go rollborderem - rozwijanym, niskim płotkiem z drewnianych deszczułek.

4. MOCNE ZWIĄZKI - Paliki ściskamy sznurem - muszą ściśle do siebie przylegać. Dobijamy je młotkiem, żeby wszystkie były w miarę na tej samej wysokości. Potem zdejmujemy sznurek.

 

                 

5. NA DNIE - Do zbiornika wkładamy polne kamienie i cegły. Nie można użyć pustaków ani betonowych bloczków, bo pod wpływem wody uwalniają substancje chemiczne.

 

 

FINAŁ - Na kamieniach i cegłach ustawiamy rośliny w specjalnie przygotowanych doniczkach (patrz poniżej). Warto pamiętać, że różne gatunki lubią odmienne głębokości. Na koniec wypełniamy pojemnik wodą. 

 

 

Jesienią te rośliny, które posadziliśmy płytko, lepiej przełożyć na niższy poziom. Możemy je nawet pozostawić tu na czas zimy. Dopiero na wiosnę musimy zmienić wodę i sprawdzić, w jakim stanie jest nasza zieleń. 

Podwodne donice

By woda w sadzawce nie stała się z czasem mętna, trzeba systematycznie zbierać opadające liście. Sprawdzą się też szczelne pojemniki, z których nie wydostaje się ziemia.

 

1. ZBROJENIE - Doniczkowy koszyk robimy z plastikowej albo metalowej siatki (można też kupić gotowy w sklepie ogrodniczym). Wyściełamy go grubym jutowym materiałem. Dzięki temu woda dostaje się do korzeni, ale nie wymywa ziemi.

2. WYPEŁNIENIE - Na dno doniczki przyda się żwir, który obciąży ją i zabezpieczy przed wywracaniem. Roślinę sadzi się w ziemi ogrodowej, przysypanej jeszcze warstwą piasku. Nie można stosować kompostu ani uniwersalnej ziemi do kwiatów, by oczko nie zazieleniło się od glonów.

3. SADZENIE - Jutę wywijamy na zewnątrz doniczki. Do środka wsypujemy żwir i ziemię. Wkładamy roślinę. Korzenie muszą wystawać 2-3 cm nad podłoże. Dodatkowa warstwa kamyków nie pozwoli, żeby wypłukała je woda.

Dodano: 01-03-2012