Markizy oraz żagle na taras i balkon

Opinii 1

Trudno wyobrazić sobie letni wypoczynek na tarasie lub balkonie bez odpowiedniej ochrony przed słońcem. Skuteczną barierę przed nadmiarem promieni słonecznych stworzą markizy tarasowe oraz żagle. Będziemy mogli ich używać także korzystając z uroków natury podczas deszczu. 

Wstęp

Markizy poziome i pionowe oraz żagle mają wiele zalet. W przeciwieństwie do stałych zadaszeń można je po sezonie letnim zdemontować, a więc nie będą zacieniać sąsiadujących z tarasem pomieszczeń w mniej słonecznych porach roku. Zaś w sezonie ze względu na swoje wymiary mogą skutecznie osłonić osoby wypoczywające na tarasie lub balkonie przed działaniem słońca. Poza tym ich zakup i montaż jest znacznie tańszy niż budowa stałego zadaszenia. Zarówno markizy jak i żagle mają także wiele atutów w porównaniu z mobilnymi parasolami ogrodowymi. Ich zaletą jest to, że nie zajmują cennego miejsca, a w przypadku markiz poziomych oraz żagli zapewniają większy obszar pozbawiony działania promieni słonecznych czy deszczu. Nie do przecenienia są także ich walory estetyczne – dodają miejscom wypoczynku klasy i charakteru.

Markizy tarasowe poziome

Montujemy je do ściany lub sufitu budynku. Do najważniejszych zalet markiz poziomych należy regulowany wysięg, dzięki któremu możemy manewrować zacienieniem tarasu lub balkonu zgodnie z naszymi potrzebami.  Ich wysięg może wynosić nawet 300 cm, a szerokość osiągać 395 cm. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wędrującymi promieniami słonecznymi jest funkcja regulacji wysięgu. Markizy można nabyć o zróżnicowanym stopniu funkcjonalności dostosowanym do potrzeb i możliwości finansowych użytkowników Najbardziej podstawowy i najtańszy wariant to markiza otwarta,  nie ma ona kasety, do której można zwinąć materiał markizy. W modelach bezkasetowych mechanika i rura nawojowa pozostają widoczne. Warto je zamontować na tarasach lub balkonach osłoniętych np. przez nisze w murze, podcienie lub okap dachu, czy w loggiach. W miejscach otwartych, gdzie markiza jest  wystawiona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych lepiej wykorzystać markizy kasetowe. Dzięki kasecie zarówno tkanina markizy jak i mechanizm ramion po zwinięciu nie będą narażone na zanieczyszczenia czy deszcz. Można też nabyć markizy z napędem, który ułatwi jej rozwinięcie – tradycyjne są obsługiwane manualnie za pomocą korby.

Żagle przeciwsłoneczne

Żagle przeciwsłoneczne są efektowną alternatywą dla markiz poziomych. Wykonuje się je z odpornego na działanie czynników atmosferycznych poliestru 160g/m2. Jest on nie tylko trwały i wytrzymały, ale również szybko wysycha. Żagle mogą mieć kształt prostokąta o wymiarach np. 3 x 4 m lub trójkąta o boku 3,6 m. Ich wymiary zapewnią skuteczne zacienienie nawet dużych przestrzeni tarasowych. Linka oraz cztery klamry mocujące umożliwiają szybki i samodzielny montaż osłony do ścian budynku. Atutem żagli jest również ich przystępna cena – od 99 zł za sztukę.

Markizy pionowe

Gdy taras lub balkon są odsłonięte z boku skuteczną ochronę przed słońcem, wiatrem, opadami atmosferycznymi a także niepożądanymi spojrzeniami zapewni markiza boczna. Dzięki niej można też wydzielić przestrzeń w miejscu wypoczynku. Intymność zapewnią wymiary markizy: długość 3 m i wysokość 160 cm. To osłona pionowa wspomagająca działanie markiz poziomych, a także innych zadaszeń. Markizę z łatwością można zamontować samodzielnie do ściany, do której przylega taras lub balkon – w zestawie są niezbędne uchwyty do montażu ściennego. Zaletą markizy jest także regulowana długość, co sprawia, że z łatwością dopasujemy ją do naszych potrzeb, obsługuje się ją ręcznie za pomocą wygodnego uchwytu. Markiza jest wykonana z trwałej tkaniny odpornej na warunki atmosferyczne, a ponieważ można ją zdemontować na zimę, mamy gwarancję, że posłuży nam długie lata.