Mały ogródek przed domem – jak go urządzić? Kilka pomysłów na aranżacje

Opinii 8

Nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem dużego i przestrzennego ogrodu. Wiele domów ma dostęp do małego ogrodu, który trzeba zaaranżować w taki sposób, aby pomieścić na małej powierzchni strefy spełniające różne funkcje. Pamiętajmy jednak, że mały ogródek przed domem ma swoje zalety – przy odpowiednim zaprojektowaniu i pielęgnacji osiągniemy efekt kameralnej i domowej atmosfery, przytulnego azylu tuż przy domu.

Ogrodzenie małego ogródka przed domem

Niebagatelną rolę w przypadku małego ogródka przed domem odgrywa ogrodzenie. Jeśli chcemy uchronić się od podglądania przez sąsiadów, trzeba zastosować ogrodzenie. Prywatność zapewni nam na przykład płot lamelowy, który można ustawić samodzielnie – wystarczy kupić odpowiednią do wymiarów działki liczbę segmentów i zadbać o ich impregnację.

 

Postawienie takiego płotu z drewna jest łatwe i nie generuje wysokich kosztów. Jedynym minusem może okazać się optyczne pomniejszenie przestrzeni i zacienienie. Wybranie  płotu z ażurowymi wstawkami powinno częściowo rozwiązać ten problem. Natomiast jeśli działki (na przykład przy domkach szeregowych lub bliźniakach) są wydzielone tylko za pomocą paneli ogrodzeniowych, a chcemy w subtelny sposób ukryć się przez wzrokiem intruzów, możemy stworzyć żywopłot.

 

W małym ogródku przed domem zaleca się wybranie roślin o wąskim pokroju lub roślin pnących. Tutaj dobrze sprawdzi się bluszcz, cis, buk czy grab. Jeszcze innym rozwiązaniem jest osłonięcie się przez wzrokiem innych poprzez maty trzcinowe, wiklinowe lub bambusowe. Trzcinowe są najtańsze i mają najjaśniejszy brązowy kolor. Niestety ich trwałość nie należy do wysokich. Wiklinowe maty są trwalsze i w ciemniejszym odcieniu. Najdroższe – bambusowe – charakteryzują się największą trwałością pośród wszystkich mat, ale są najdroższe.

Pomysł na mały ogród – projektowanie

Mały ogródek przed domem możemy potraktować jako przedłużenie salonu, szczególnie jeśli między nimi znajduje się taras. Zanim zaplanujemy rozmieszczenie poszczególnych stref, zastanówmy się, do czego taras i ogród mają nam służyć.

 

Relaks na hamaku, rodzinne posiłki, miejsce zabaw dla dzieci – to tylko niektóre z możliwości. Bez względu na to jakie będzie pełnił funkcje mały ogród przed domem, musi współgrać ze stylem, jaki panuje w domu, przede wszystkim z tym, co tworzy określony klimat w salonie, z którego wychodzi się na ogród. Jeśli pokój jest utrzymany w nowoczesnej stylistyce, utrzymajmy ją również na zewnątrz.

 

Jeśli dom urządziliśmy w stylu rustykalnym, nie wprowadzajmy do ogrodu elementów charakterystycznych np. dla stylu industrialnego. Bez względu na styl istnieje jedna ważna zasada przy organizowaniu przestrzeni małego ogrodu – minimalizm. Zbyt duża ilość elementów architektury lub roślin (gatunków, odcieni, pokrojów) sprawi, że nie osiągniemy harmonii. Ogródek będzie przytłoczony nadmiarem wszystkiego i optycznie zmniejszy się jego powierzchnia. Aby do tego nie dopuścić, wyznaczmy ścieżki i poszczególne strefy w nieregularnych i zaokrąglonych kształtach.

Rośliny jako nieodłączny element aranżacji małego ogrodu

Jak już zostało to wspomniane w poprzednim akapicie – zdecydujmy się na kilka rodzajów roślin o niewielkim pokroju, aby nie przytłoczyć przestrzeni i dać możliwość nieskrępowanego wzrostu roślinom wolniej rosnącym.
 
Oprócz pomysłu na mały ogród musimy wykazać się także wyobraźnią, aby przewidzieć jak rośliny będą wyglądać za klika lat, kiedy osiągną maksymalny rozmiar. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju rośliny cebulowe, ozdobne trawy, niewysokie byliny, rośliny skalne, niewielkie krzewy oraz karłowate drzewa.
 
Niebagatelną rolę odgrywa trawnik – miejsce, które posłuży jako plac zabaw dla dzieci lub miejsce na rozłożenie koca, leżaka w słoneczny dzień czy maty do jogi. Zawsze wybieramy mieszankę traw, ponieważ lepiej przyjmie się na każdym rodzaju podłoża.
 
Zakładając, że trawnik w małym ogródku przed domem będzie przeznaczony do celów rekreacyjnych, wybieramy mieszankę traw: kostrzewa czerwona kępowa i rozłogowa, kostrzewa owcza, rajgras angielski, wiechlina łąkowa. Jednak należy wziąć pod uwagę jeszcze kwestię warunków – np. w miejscach silnie nasłonecznionych nie wysiewamy rajgrasu angielskiego, ponieważ nie jest odporny na suszę. Za to dobrze poradzi sobie mieszanka z dodatkiem mietlicy górskiej i mietlicy pospolitej. Przy zakładaniu trawnika ważna jest odpowiednia pielęgnacja: regularne koszenie, stosowanie nawozów, nawadnianie, odchwaszczanie, wertykulacja i aeracja. Na tak zadbanym trawniku z przyjemnością rozstawimy stoliczek kawowy. 

Warzywnik w małym ogródku przed domem

Coraz modniejsze staje się uprawianie warzyw i ziół, nawet jeśli ma się ku temu skromne warunki. Jest to wspaniały pomysł na mały ogród, trzeba tylko rozsądnie to rozplanować i wykorzystać każdy skrawek ziemi.

 

Przy zakładaniu grządek pamiętajmy, że nie powinny one mieć więcej niż 120 cm szerokości, aby mieć łatwość pielęgnowania zagonu i dostęp do każdej sadzonki. Oddzielmy część uprawną od części rekreacyjnej ogrodu. Jak? To zależy od pomysłowości oraz gustu – niskim płotkiem, płytami chodnikowymi czy szerokim pasem trawnika.

 

Patentem na warzywnik w małym ogrodzie przydomowym jest założenie podwyższonych grządek. Tak często robią Brytyjczycy, którzy mają problem z bardzo wilgotną glebą (częste i obfite deszcze). Jeśli w ogródku również mamy taką sytuację lub gdy podłoże jest bardzo zbite i niekorzystne dla wzrostu roślin, ściągnijmy ten patent od wyspiarzy. Wymaga to włożenia na początek większego nakładu pracy i pieniędzy, ale daje bardzo ciekawy efekt wizualny oraz ułatwia pielęgnowanie warzyw. Podwyższone grządki powinny mieć taką samą szerokość jak zwykłe zagony, ale nie mogą być zbyt długie ze względu na to, że ziemia napierająca na deski może je z czasem deformować. Chyba że do wygrodzenia użyjemy cegieł, kamieni lub płyt chodnikowych.

Aranżacja małego ogrodu – robimy dekoracje!

Wszelkie elementy dekoracyjne powinny współgrać pod względem stylu z tym, co widzimy w domu – zgodnie z zasadą, że taras i ogródek są przedłużeniem salonu. Estetyczne donice świetnie sprawdzą się w aranżacji małego ogrodu. Można układać z nich różne kompozycje i co jakiś czas przestawiać je zgodnie z rytmem przyrody, na przykład wiosną przyozdobić taras doniczkami z tulipanami, żonkilami, hiacyntami czy bratkami.

 

Latem zastąpić je korytkami z pelargoniami czy begoniami, a jesienią wprowadzić wrzosy i chryzantemy. Nie zapominajmy, że mały ogród może zachwycać nawet po zmroku. Jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie – np. podświetlane donice lub lampy solarne oświetlające ciągi komunikacyjne – będzie prezentował się intrygująco także nocą.

 

Oświetlenie punktowe powinno znaleźć się również na elewacji domu oraz w miejscach, z których najczęściej korzystamy, czyli najprawdopodobniej na tarasie. Możemy skorzystać z powracających po długich latach do łask lampionów. Nie przesadzajmy z ilością aranżacji w małym ogrodzie, aby nie odwracać uwagi od piękna roślin i nie przytłoczyć przestrzeni. 

Dodano: 04-08-2017