Mały balkon - jak go urządzić, aranżacje i inspiracje

Opinii 0

Od powierzchni balkonu zależy sposób, w jaki go zaaranżujemy. Jego wielkość dyktuje warunki wyboru mebli, dodatków i dekoracji. Możemy wyposażenie odpowiednio dopasować, by przestrzeni nie zagracić, a przy tym cieszyć się efektownym wystrojem. Dzięki trzymaniu się pewnych zasad i sprytnym dekoratorskim trikom funkcjonalnie urządzimy nawet mały balkon o szerokości 1,2 m.

Jak dobrze zagospodarować przestrzeń?

Zastanów się, czego oczekujesz od swojego balkonu. Czy chcesz mieć na nim stolik i krzesła, by co dzień wypijać poranną kawę, czy wolisz żeby był przestrzenią typowo wypoczynkową?

 

A może Twój mały balkon ma być dodatkowo suszarnią na bieliznę? W takiej sytuacji pomyśl o praktycznym rozwiązaniu, jakim są ozdobne haczyki wbite w ścianę – zawiesisz na nich złożone drewniane lub plastikowe krzesła balkonowe, a nawet stolik. Zyskasz w ten sposób dosyć miejsca do rozłożenia suszarki.

 

Na wąskim i małym balkonie ustaw meble (stolik z krzesłami, długą ławkę z oparciem) pod ścianą – zapewnisz sobie i domownikom dogodną komunikację. Albo zagospodaruj meblami krańce balkonu, a przez środek ustaw lekkie mobilne lub mocowane do barierki wyposażenie.

Wybieramy meble na mały balkon w bloku

Balkony w polskich blokach najczęściej mają niewielką powierzchnię. Ale nawet taki o szerokości 1,2 m da się dobrze zagospodarować. Podstawą są stoliki i krzesła, które można łatwo złożyć.

 

Jeśli chodzi o stolik balkonowy, wybierz taki z okrągłym blatem, bo zabiera mniej miejsca i jest bezpieczniejszy na małej powierzchni. Stolik kwadratowy sprawdzi się ustawiony w rogu. Jeśli balkon to jednocześnie przestrzeń gospodarcza, koniecznie pomyśl o wąskiej szafie, szafce lub regale z ładnymi pojemnikami, w których składować będziesz różne mało reprezentatywne rzeczy.

 

Nie bez znaczenia dla małego balkonu jest też materiał, z jakiego wykonane są meble balkonowe. Najlepiej wybrać takie wizualnie lekkie – ażurowe z metalu, aluminiowe albo z transparentnego pleksi.

Urządzanie i optyczne powiększanie

Na małym balkonie liczą się pomysłowość i dekoratorskie triki. Poza składanymi krzesłami i stolikami dobrym rozwiązaniem są krzesła czy fotele sztaplowane, czyli takie, które można przechowywać jedno na drugim. W przypadku parasola balkonowego lepiej wybrać model, który ma mniejszą powierzchnię czaszy.

 

Optymalnym rozwiązaniem będzie tak zwana połówka. Mały balkon wyda się optycznie większy dzięki wyposażeniu, które nie zakrywa podłogi, takiemu jak huśtawka czy hamak.

 

Praktyczne jest też używanie mebli wielofunkcyjnych – na przykład skrzyni, która posłuży jednocześnie za stolik czy też dodatkowe siedzisko – albo mobilnych, wyposażonych w kółka, dzięki czemu łatwo będzie je przestawiać.

Dekoracje i inspiracje

Aranżacja małego balkonu to nie tylko meble i użyteczne sprzęty, ale też dekoracje. Głównie rośliny balkonowe. Stawiajmy je na parapecie, zawieszajmy na barierce (w sklepach z wyposażeniem jest duży wybór pojedynczych doniczek i skrzynek z zaczepami na barierkę albo nakładanych na poręcz), ścianach i pod sufitem (do łask wracają wiszące kwietniki).

 

Nie będziemy dzięki temu zabierać cennego miejsca na podłodze. Wybierajmy dodatki ze szkła czy z transparentnego tworzywa, a tkaniny białe, beżowe lub w pastelowych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń małego balkonu. Wiele korzyści może przynieść samodzielne dekorowanie mebli. Przemalowanie wysłużonego, ale wciąż ładnego mebla to sposób na oszczędność i niepowtarzalne wyposażenie.

Aranżacja małego balkonu

Skoro już dysponujemy małą powierzchnią balkonu, to przynajmniej zróbmy wszystko, by był jak najbardziej efektowny. Na przykład wybierzmy piękną drewnianą posadzkę.

 

Egzotyczne gatunki są bardziej odporne na wilgoć niż nasze rodzime. I choć takie drewno jest droższe, warto zainwestować, tym bardziej, że na małym balkonie nie potrzeba go wcale dużo.

 

Ważny jest też styl. Poszukaj na sezonowych wyprzedażach efektownego fotela lub ławki i zestaw ją z designerskim pufem albo efektownym stołkiem zamiast stolika. Pożyczaj mniejsze i łatwe do przeniesienia meble z salonu – zimą wrócą do pokoju, a ty unikniesz kłopotu z sezonowym przechowywaniem.

 

No i jeszcze nastrojowe oświetlenie. Girlanda zawieszona na ścianie czy lampion ustawiony na parapecie nie zajmą wiele miejsca, za to stworzą niepowtarzalny klimat.