Jak zrobić kwietnik do ogrodu? Praktyczne porady

Opinii 0

niebieska komoda zamieniona na kwietnik ogrodowy

Ogród to wyjątkowe miejsce, w którym możemy odpocząć, nabrać dystansu i delektować się bliskością natury. Warto zapełniać go rzeczami, dekoracjami i roślinami wyjątkowymi dla nas samych. Jeżeli mamy stare komody czy regały możemy wykorzystać je ponownie, np. w formie kwietnika. W roli tej sprawdzą się również skrzynki. Jeśli nie wiesz, jak zamienić zwykłe rzeczy na wyjątkowe dekoracje, podpowiadamy. 

Oryginalny kwietnik do ogrodu, czyli stare meble w roli głównej

 Meble, które możemy wykorzystać do zrobienia własnego kwietnika nie muszą być w idealnym stanie. Wręcz przeciwnie. Ich kolor może znacznie odbiegać od naszej ostatecznej wizji, a elementy mogą być wybrakowane. Oczywiście odnowienie ich będzie wymagało trochę pracy - zaczynając od uzupełnienia braków, a kończąc na pomalowaniu, jednak tym bardziej staną się cenne. Warto uwierzyć w ich moc i dać drugie życie. Takie właśnie założenie przyjęliśmy w przypadku starej komody. Od czego jednak zacząć?

 
stara drewaniana komoda
 

Odnowienie mebli krok po kroku:

 

  • Na początku powinniśmy umyć mebel, aby ściągnąć z niego kurz i zanieczyszczenia. Możemy to zrobić, wykorzystując płyn do mycia naczyń. 
  • W kolejnym kroku należy przetrzeć powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i odtłuścić np. benzyną ekstrakcyjną.

 

Tak przygotowaną komodę można pomalować na dany kolor. Wybór farby jest niezwykle istotny ze względu na to, że każdy rodzaj ma inne właściwości. Jeżeli zdecydujemy się np. na farbę kredową, która daje matowy efekt, musimy dodatkowo zabezpieczyć mebel lakierem lub olejem. A opcji jest znacznie więcej, z tych popularniejszych - do mebli drewnianych, sprawdzą się również farby akrylowe lub alkidowe. 

 

Na koniec, kiedy farba jeszcze do końca nie wyschnie, możemy przetrzeć powierzchnię okrężnymi ruchami np. lnianym materiałem lekko zwilżonym wodą. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów, żeby uzyskać efekt postarzania.

 

Mebel po wykonaniu domowej renowacji wygląda zupełnie inaczej. Mógłby ponownie zdobić wnętrze domu. Jednak warto nadać mu nową funkcję. Świetnie sprawdzi się jako kwietnik w ogrodzie. 

 

Jak przygotować komodę, aby posadzić w niej rośliny?

 

  • W kolejnym kroku możemy wybrać dowolne kwiaty. Warto też posadzić zioła. Aromat rozmarynu, bazylii czy tymianku w przydomowym ogrodzie może być niezwykle miły.  
  • Przed posadzeniem roślin w doniczkach koniecznie wybierzmy odpowiednią ziemię. Ta dla ziół będzie różniła się od tej do kwiatów. I co ważne, na spód warto położyć warstwę keramzytu. Zapewni stałą wilgotność i temperaturę podłoża, chroniąc rośliny przed wysuszeniem i przegrzaniem. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że jest odporny na szkodniki, grzyby, pleśnie i niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Na koniec, kiedy umieścimy już kwiaty i zioła, warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Lepiej robić to rzadziej większą ilością wody, wtedy dotrze do korzeni.

 

Komoda zapełniona kwiatami i ziołami tworzy klimat niemal magicznego świata. Dzięki postarzaniu wygląda, jakby od zawsze stała w ogrodzie. Warto postawić na tego typu rozwiązania, aby cieszyć się oryginalną ozdobą. 

Jak zrobić kwietnik ze zwykłej skrzynki?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest kwietnik zrobiony ze skrzynki. Możemy użyć gotowej lub złożyć ją z desek. Tutaj również ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Skrzynki wypełnione doniczkami z ziołami lub kwiatami dobrze wyglądają ustawione na ziemi. Dokręcając do nich kółka, uzyskamy praktyczny i interesujący efekt. Dzięki temu naszą ozdobę łatwo przemieścimy w dowolne miejsce. 

 

 

 

 

 

 

Inną propozycją będzie zawieszenie skrzynki na grubym sznurku. Ozdobienie jej girlandą lampek doda uroku. Oczywiście możemy stworzyć też kompozycje ze skrzynek. Wystarczy pomalować je na dowolny kolor  i zawiesić w formie półek. W taki sposób możemy zaoszczędzić, zyskując jednocześnie ciekawą ozdobę. 

 

 

 

Tego typu kwietniki będą wyjątkową dekoracją - tym bardziej, że wykonamy je samodzielnie. Są też bardzo praktyczne. Wykorzystujemy niepozorne materiały i stare meble, a efekt końcowy zaskakuje. Dodatkową zaletą tego typu działań jest dbałość o środowisko ze względu na wykorzystanie przedmiotów, które inaczej trafiłyby na wysypisko. 

Dodano: 04-03-2020
Uaktualniono: 17-04-2020