Jak zrobić kojec dla psa?

Opinii 0

Kojec dla psa to zamknięta, wydzielona przestrzeń, którą pies może swobodnie użytkować. Dobry kojec powinien zapewniać psu odpowiednio dużo miejsca, wygodę i bezpieczeństwo. Zobacz, jak można własnoręcznie wykonać dla psa dobry kojec oraz inne rodzaje psich legowisk.

Mops w kojcu w domu

Kojec dla psa – przeznaczenie

Kojec to ogrodzone miejsce zbudowane na podwórku lub w odpowiednio przygotowanej części domu przeznaczone dla psa – to swego rodzaju wybieg i alternatywa dla budy, a przede wszystkim bezpieczne schronienie. Pies powinien móc się w takim kojcu swobodnie poruszać, a także realizować w nim swoje podstawowe potrzeby, czyli zaspokojenie głodu, pragnienia oraz potrzeby zabawy.

 

Jeśli kojec jest umiejscowiony na podwórku, legowisko tego typu ma odgrywać rolę wygodnego miejsca odpoczynku, które chroniłoby go przed chłodem, słońcem czy opadami. Aby stworzyć odpowiedni kojec dla psa, warto zapoznać się zarówno z zasadami jego konstrukcji, jak i wyposażeniem, które powinno znaleźć się w środku.

Jakie warunki należy zapewnić psu?

Adopcja czy kupno psa to odpowiedzialność za zdrowie i kondycję przyjmowanego pod opiekę zwierzęcia na długie lata. Pies to wspaniały przyjaciel, ale musi zostać odpowiednio wychowany – metodą nagradzania pożądanych zachowań. Musi również mieć zaspokojone swoje naturalne potrzeby, wynikające z etogramu (czyli zestawu cech i potrzeb typowych dla danego gatunku zwierzęcia).

 

Potrzeby psa można podzielić na elastyczne i nieelastyczne. Te nieelastyczne muszą być realizowane codziennie, a brak ich spełniania jest zagrożeniem dla zdrowia psa. Należą do nich:

 

  • potrzeba zaspokojenia głodu i pragnienia,

  • potrzeba bezpieczeństwa,

  • sen,

  • odpowiednia pielęgnacja.

 

Niezaspokojenie potrzeb elastycznych każdego dnia nie wpływa od razu na stan zdrowia psa, ma natomiast przełożenie na jego samopoczucie, a na dłuższą metę – na wystąpienie ewentualnych problemów behawioralnych czy zdrowotnych. Do takich potrzeb należą:

 

  • potrzeba ruchu,

  • potrzeba stymulacji intelektualnej,

  • potrzeba zabawy i gryzienia.

 

Podczas tworzenia kojca dla psa należy mieć na uwadze zaspokojenie zarówno nieelastycznych, jak i elastycznych potrzeb. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody oraz otrzymywać posiłki pokrywające jego zapotrzebowanie energetyczne i na składniki odżywcze. Powinien mieć na wybiegu także swój azyl – suche, wygodne miejsce do spania w spokojnym miejscu, ale umożliwiające obserwację okolicy. Może to być legowisko (w ciepłe dni) albo ocieplona buda dla psa. W domach z większą liczbą psów trzeba zatroszczyć się o to, aby każde zwierzę miało swoje własne miejsce do odpoczynku i obserwacji, o które nie będzie musiało rywalizować.

 

Kojec musi umożliwić psu swobodne poruszanie się po tej wydzielonej przestrzeni. Ustawa o ochronie zwierząt podaje minimalne wymogi co do wymiarów takiego zamkniętego wybiegu. Przed rozpoczęciem prac, trzeba przede wszystkim zmierzyć psa w kłębie. Minimalne wymogi wielkości kojca wyglądają następująco:

 

  • dla psów mierzących mniej niż 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;

  • dla psów o wysokości między 51 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;

  • dla psów mierzących ponad 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

 

Jeżeli w kojcu będzie trzymanych więcej psów, dla każdego kolejnego wymiary wybiegu muszą być powiększone o minimum 4 m².

 

Pies przebywający w kojcu powinien mieć udostępnione różnego rodzaju gryzaki i zabawki, które zaspokoją w części jego potrzeby elastyczne. Trzeba pamiętać jednocześnie, że pies nie może przebywać w tym miejscu przez cały czas. Potrzebuje minimum dwóch spacerów, które zapewnią mu dawkę ruchu, a także wspólną aktywność z opiekunem oraz inne rodzaje zabawy. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że pies może preferować załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych podczas spaceru, a nie w obrębie kojca.

Jak zbudować kojec dla psa?

Jakie elementy wziąć pod uwagę, budując kojec?

 

Pierwszą kwestią będzie jego podłoże — dotyczy to kojców aranżowanych na zewnątrz. Nie należy nigdy betonować całej powierzchni, gdyż pies ma naturalną potrzebę kopania w ziemi. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie powierzchni „naturalnej”, czyli ziemi i wykonanie betonowego fundamentu z izolacją jedynie pod budą dla psa.

 

Należy także odpowiednio przygotować ściany kojca. Powinny tworzyć rodzaj płotu, który uniemożliwi psu wydostanie się na zewnątrz, ale nie będzie blokował możliwości obserwowania okolicy. W tym celu najlepsza będzie metalowa konstrukcja osadzona głęboko w ziemi, stworzona np. z solidnych paneli ogrodzeniowych czy siatki ogrodzeniowej.

 

Istnieje też możliwość ogrodzenia terenu wybiegu płotem drewnianym czy kompozytowym, ale należy wybierać tylko takie panele, których elementy nie są ściśle ułożone obok siebie, gdyż uniemożliwiłyby psu obserwację otoczenia. Trzeba również pamiętać o konieczności corocznej konserwacji ogrodzenia drewnianego oraz uprzedniego położenia warstwy impregnatu. Jego zaletą jest niewątpliwie wygląd, który idealnie będzie się komponował z innymi elementami drewnianymi – altanką, pergolą czy drewnianym wykończeniem domu.

 

Niektórzy decydują się na budowę kojca nieprzykrytego dachem. Wówczas należy pamiętać, aby siatka czy płot z paneli były odpowiednio wysokie (w przypadku ras dużych powinno mieć przynajmniej 180 cm wysokości), aby zwierzę nie wydostało się na zewnątrz, przeskakując ogrodzenie. Takie rozwiązanie dobre jest jednak głównie dla zwierząt przebywających w kojcach jedynie tymczasowo. W przypadku psa, który mieszka w swoim kojcu na co dzień, należy zadbać o zadaszenie wybiegu, które będzie chroniło zwierzę przed ostrym słońcem i opadami. Idealny będzie daszek z blachy lub wytrzymałego tworzywa sztucznego.

 

Trzeba zadbać o spadek, który uniemożliwi np. zaleganie śniegu zimą — warto zaprojektować go tak, by kojec mierzył 2,5 m w najwyższym punkcie i około 2 m w najniższym. Przed wyborem materiału na dach warto pomyśleć o tym, czy pies nie przestraszy się uderzających o niego kropli deszczu czy bryłek gradupodczas ulewy.. Pies, który może odczuwać stres z powodu hałasu, powinien mieć kojec zadaszony bardziej tłumiącym dźwięki materiałem – a więc nie blachą.

Jak zbudować kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych?

Należy zacząć od „szkieletu” kojca, czyli słupków ogrodzeniowych, które trzeba wkopać w ziemię na głębokość 50 cm i zacementować (dodatkowo można zastosować podmurówkę systemową). Słupki powinny być stabilne, aby mogły utrzymać całą konstrukcję. Będą stanowiły ramę dla paneli ogrodzeniowych oraz zadaszenia od góry – i dlatego należy wybrać elementy bardzo mocne, np. profile stalowe, zwłaszcza jeśli kojec jest przeznaczony dla psa dużej rasy.

 

Gotowe panele mają zwykle u góry i u dołu ostre zakończenia, które ułatwią zarówno wbicie ich w ziemię, jak i umieszczenie daszku. Dobierając panele, warto zwrócić uwagę na to, aby były ażurowe, ale nie aż tak, aby umożliwić psu gryzienie drutu. Montując panele do słupków, należy zadbać, aby nie pozostawić wystających drutów, które mogłyby zranić zwierzę.

 

Furtka do kojca powinna mieć szerokość co najmniej 80 cm. Jeżeli na wybiegu zostanie umieszczona buda, furtka musi uwzględnić jej wymiary i dawać możliwość wyniesienia jej z kojca bez konieczności demontażu konstrukcji. Furtka powinna otwierać się do środka wybiegu.

Na końcu należy wykonać zadaszenie, jeśli jest przewidziane w projekcie. Warto pomyśleć tu dodatkowo o rynnie odprowadzającej wodę, a także o izolacji daszku (zwłaszcza metalowego).
 

Jak zbudować budę dla psa?

Buda dla psa to najważniejszy element kojca, który na stałe przebywa na podwórku. Dlatego powinna być wykonana tak, aby stała się bezpiecznym schronieniem, miejscem odpoczynku, zapewniała psu ochronę przed opadami, chłodem, a także upałem.

 

Buda musi umożliwiać psu swobodne wejście i pełne obrócenie się w środku. Odpowiednie wymiary najlepiej pozyskać, mierząc legowisko, z którego korzysta pies lub wielkość psa. Do uzyskanych wymiarów należy dodać co najmniej po 20 cm. Sam otwór wejściowy do budy powinien być natomiast minimum 5 cm większy niż odległość od karku psa do ziemi i 10 cm większy niż szerokość psa.

 

Jeżeli buda będzie tylko sporadycznie użytkowana, gdy pies zostanie wypuszczony do ogrodu, nie musi być ocieplana. Ocieplenie jest natomiast niezbędne, gdy zwierzę będzie spędzało w niej dużo czasu, i to w różnych warunkach atmosferycznych. Należy zadbać o ocieplenie podłoża, ścian i dachu. Dodatkowo warto „opatulić” konstrukcję matami izolacyjnymi. Są one mocowane przy pomocy rzepów i zapewniają dodatkową izolację przed niską temperaturą i wilgocią.

Pies w budzie na zewnątrz

Na początku należy stworzyć podstawę budy. Posłużyć za nią może zaimpregnowana płyta OSB zamontowana od spodu do szkieletu z krawędziaków i płyty styropianowej. Podstawa budy powinna być nieco większa niż rozmiary wnętrza. Po wykonaniu szkieletu i podstawy należy dociąć płyty boczne, tylną i przednią, z wyciętym otworem wejściowym. Najpierw trzeba zamontować na szkielecie płyty-ściany wewnętrzne, następnie przymocować do nich ocieplenie ze styropianu, po czym dodać ściany zewnętrzne.

 

Dach budy można zamontować bezpośrednio na ściankach lub stworzyć zdejmowany dach na stelażu z krawędziaków przygotowanych do daszku dwuspadowego. Od wewnątrz należy zamontować płyty OSB, następnie umieścić na stelażu ocieplenie ze styropianu oraz zamontować płyty zewnętrzne. Dach powinien klinować się tam, gdzie styka się ze ścianami budy.

Jak zbudować legowisko dla psa w domu?

Legowisko psa powinno zapewniać psu relaks i odpoczynek. Powinno więc znajdować się w ustronnym miejscu, nie wzdłuż domowych ciągów komunikacyjnych, gdzie przemieszczający się domownicy będą utrudniali zwierzęciu wypoczynek. I oczywiście powinno być odpowiednio duże oraz miękkie.

 

Skóra psa jest bardzo wrażliwa, dlatego materiał na posłanie powinien być przyjemny w dotyku. Musi jednak być równocześnie wodoodporny i łatwy do utrzymania w czystości oraz wytrzymały na zadrapania pazurami. Do popularnych materiałów do szycia legowisk należą kodura (materiał tapicerski), suedine, antara (przypominają meszek). Mikrofibra czy koc polarowy również sprawdzą się jako materiały na legowiska domowej roboty. Nie są co prawda wodoszczelne, ale bardzo łatwo je uprać.

 

Bardzo istotne jest wypełnienie legowiska. Zanim zaczniesz zszywać dwie warstwy materiału, musisz przygotować odpowiednią ilość takiego wypełnienia. Możesz iść śladem producentów legowisk i wypełnić całość kulkami silikonowymi. Legowiska z takim wypełnieniem się nie odkształcają. Można również obszyć przygotowanym materiałem poduszki, których powierzchnia łączna będzie się równać zaplanowanemu rozmiarowi legowiska.

 

Materiał zewnętrzny na legowisko powinien być o 15 cm większy z każdej strony niż wymiary posłania. Jeżeli wypełnieniem będą poduszki, należy je połączyć ze sobą – chociażby zszywaczem – a następnie umieścić je pomiędzy warstwami materiału. Warto przygotować materiał tak, aby jego krańce naciąć na całym obwodzie, tworząc frędzle. Wówczas nie będzie konieczne szycie legowiska – wystarczy dokładnie powiązać paski materiału ze sobą wokół poduszek. Efekt będzie i trwały, i ozdobny.

 

Miejsce, w którym pies spędza wiele czasu, musi być dostosowane do jego potrzeb. Tylko wtedy można uniknąć problemów behawioralnych. Przestrzeń, komfort, spokój, ale także ruch i zabawa, regularne spacery – to podstawa.

Pies śpiący w legowisku w domu

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakiej wielkości powinno być legowisko dla psa?

- Psie legowisko musi być na tyle duże, by zwierzę mogło się w nim swobodnie wyciągnąć na całą długość i wciąż cały znajdować się na posłaniu. Należy pamiętać, że nawet pies śpiący zwykle zwinięty w kłębek może wyciągać się i przeciągać podczas snu czy po prostu odpoczywając. Większe legowisko może przydać się zwłaszcza w przypadku psów, które lubią przechowywać tam swoje zabawki. Uniwersalną zasadą jest dodanie 15-20 cm do długości psa, którą liczy się od nosa do nasady ogona.

 

Jak wyposażyć kojec dla psa?

- W kojcu powinno znaleźć się legowisko dla psa – w przypadku kojców, w których pies spędza dużo czasu, powinna to być buda. Ponadto pies musi mieć dostęp do wody i pokarmu, a także zabawek, którymi może zająć się sam, w tym gryzaków.

 

Jak wyposażyć budę dla psa?

- Buda powinna być przede wszystkim w miarę przestronnym miejscem odpoczynku. Dobrze, aby zmieścił się w niej ulubiony kocyk psa, kilka zabawek. Miska z wodą powinna znajdować się przed budą – nigdy wewnątrz.

 

Ile kosztuje wybudowanie kojca dla psa?

- Wszystko zależy od powierzchni kojca (która musi odpowiadać rozmiarom psa), a więc ilości wykorzystanych materiałów i ich rodzaju, od tego, czy będzie to kojec zadaszony, a także czy należy doliczyć wyposażenie kojca (koszty wykonania budy itp.). Koszty mogą kształtować się na poziomie od 500 zł przy podstawowym wybiegu dla małego psa, do 3000 zł przy obszernym, mocnym wybiegu z wysokiej jakości materiałów dla dużego psa.

 

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo w kojcu?

- Furtka kojca powinna otwierać się do wewnątrz. Należy też pamiętać o zadaszeniu lub odpowiedniej wysokości płotu (jeśli jest otwarty od góry, panele powinny być zagięte do wewnątrz). Solidne materiały, odpowiednio głęboko wkopany szkielet, są ważne zarówno dla stabilności konstrukcji, jak i chociażby dla uniemożliwienia psu gryzienia metalowych drutów. Należy pamiętać, aby żaden ostry, luźny element metalowy siatki nie wystawał, ponieważ może skaleczyć psa. W przypadku elementów drewnianych należy pamiętać o ich oszlifowaniu, aby uniknąć wbicia się drzazgi.

 

Dodano: 05-02-2021
Uaktualniono: 08-02-2021