Jak zbudować mur oporowy w ogrodzie?

Opinii 1

Mur oporowy to konstrukcja stosowana w ogrodach piętrowych – takich, które znajdują się na różnych poziomach gruntu. Mogą pełnić zarówno funkcje praktyczne – zabezpieczać grunt przed osuwaniem się, jak i ozdobne – stanowić niebanalny element wystroju ogrodu. Dowiedz się, czym jest mur oporowy, jakie funkcje pełni w ogrodzie oraz jak i z czego go zbudować.

Mury oporowe w ogrodzie tworzące tarasy

Co to jest mur oporowy?

Mur oporowy lub inaczej ścianka oporowa to element architektury ogrodowej o walorach dekoracyjnych, jak i praktycznych. Najważniejsze zadania, jakie pełni to:

 

  • umocnienie skarpy,

  • zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu,

  • wizualne zagospodarowanie nierówności,

  • ozdoba terenu.

 

Najczęściej ma zastosowanie na gruntach, na których istnieje mniejsza lub większa różnica poziomów. Na płaskich terenach pełni funkcję dekoracyjną. Tego typu ścianka sprawdza się również podczas urządzania skalniaków, kwietników, rabat, siedzisk, schodów oraz małej zabudowy, która wydziela poszczególne strefy posesji.

Z czego buduje się mur oporowy?

Mur oporowy w ogrodzie można wykonać z różnych materiałów. Dobrze jednak, aby był stylistycznie skomponowany z innymi elementami małej architektury w ogrodzie oraz z elewacją budynku. Powinien być dopasowany wizualnie m.in.: do ogrodzenia, schodów i ścieżek. W ten sposób można uniknąć chaosu i stworzyć w ogrodzie harmonijną kompozycję.

Mur oporowy z kamienia

Mur oporowy można wykonać z różnych rodzajów naturalnego kamienia. Najtwardszym i najodporniejszym, ale również najdroższym rodzajem jest granit – skała pochodzenia wulkanicznego. To bardzo estetyczne rozwiązanie, podobnie jak bazalt. Innymi naturalnymi kamieniami, które wykorzystuje się do budowy murów oporowych, są piaskowce, łupki i otoczaki.

Mur oporowy z kamienia

Mur oporowy z bloczków betonowych

Bardzo popularnym i jednocześnie tanim materiałem budowlanym jest beton. Mur oporowy z bloczków betonowych może skutecznie imitować kamień, szczególnie gdy ich powierzchnia jest nierówna i specjalnie obtłuczona dla uzyskania efektu postarzenia betonu. Bardzo często pokrywa ją prawdziwy grys kamienny lub powłoka imitująca naturalny kamień. Popularne są bloczki, które wyglądem przypominają np. piaskowiec lub granit.

Mur oporowy z bloczków betonowych

Mur oporowy z gazonów

Kolejnym z rozwiązań jest wykorzystanie betonowych gazonów. Gazony to obszerne donice ogrodowe, które ułożone jedna przy drugiej i jedna na drugiej, mogą skutecznie stawić opór osuwającej się ziemi ze skarpy. Wykonanie muru oporowego z gazonów jest mniej czasochłonne od innych rozwiązań. Ponadto w gazonach można (a nawet należy) sadzić kwiaty i rośliny ozdobne, by wzmocnić walory estetyczne konstrukcji i całego ogrodu.

Mur oporowy z gabionów

W ostatnich latach bardzo modne jest wykorzystywanie na terenach ogrodów tzw. gabionów. Gabiony to konstrukcje wykonane z metalowych siatek, np. siatek ogrodowych, które wypełnia się kamieniami. Jest to nowoczesne rozwiązanie, szybkie w realizacji i stosunkowo tanie. Mur oporowy z gabionów można z łatwością wykonać samemu.

Mur oporowy z gabionów

Jak zrobić mur oporowy?

Gdy materiał na mur oporowy jest już wybrany, czas na kolejny etap, czyli decyzję o metodzie budowy:

 

  • metoda „na sucho”,

  • metoda konstrukcji murowanych.

 

Metoda „na sucho” jest szybsza, ale mniej trwała. Stosuje się ją do ogradzania rabat, kwietników i skalniaków oraz do umocnienia naturalnych skarp o stosunkowo niewielkim nachyleniu. Do budowania wyższych i solidniejszych konstrukcji oraz do umocnienia skarp i terenu o dużym nachyleniu stosuje się metodę murowaną.

Mężczyzna buduje mur oporowy

Jak zbudować mur oporowy „na sucho”?

Mur oporowy „na sucho” wykonuje się bez użycia zaprawy, poprzez układanie jednego elementu na drugim. W przypadku umacniania lekkich nachyleń terenu konstrukcję należy układać pod pewnym nachyleniem.

 

Murom oporowym z gazonów stabilność nadaje się poprzez wypełnienie ich wnętrza w dolnych warstwach żwirem, a powyżej ziemią. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie wcześniej fundamentu z 3-centymetrową warstwą zaprawy cementowej. Natomiast w przypadku niedużych murków wystarczy pierwszą warstwę zagłębić do połowy w ziemi. Takie murki wykonuje się do wysokości nieprzekraczającej 60-100 cm, a ich szerokość powinna obejmować około 1/3 ich wysokości.

Jak wykonać mur oporowy metodą murowaną?

Stawianie muru oporowego metodą murowaną jest trwalsze od metody „na sucho”, ale wymaga więcej czasu i pracy. Do połączeń poszczególnych elementów konstrukcji stosuje się system mokrej zabudowy z wykorzystaniem dodatkowego spoiwa, np. zaprawy piaskowo-gliniastej lub cementowo-piaskowej. Z kolei w przypadku wyższych murków należy także zastosować fundament betonowy, zagłębiony w ziemi na około 20-50 cm.

 

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Mur oporowy – jaka wysokość będzie odpowiednia?

- Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. W przypadku murów oporowych, które umacniają grunt, należy je dopasować do nierówności, które będą umacniane. W przypadku konstrukcji służących za skalniaki, rabaty itp. optymalna wysokość nie powinna przekraczać połowy metra. Wysokość stopni schodów należy dopasować do nachylenia gruntu, a pojedynczy stopień nie powinien przekraczać 20 cm.

Ile kosztuje mur oporowy?

- Cena muru oporowego zależy od kilku czynników. Na finalny koszt składają się wielkość konstrukcji oraz materiały do budowy. Tani murek można wybudować, korzystając z takich materiałów, jak beton.

Czy na mur oporowy potrzebne jest pozwolenie?

- Ustawa Prawo budowlane wskazuje, że do budowy konstrukcji oporowych wymagane jest uzyskanie pozwolenia na ich budowę. Dlatego stawianie muru oporowego (nawet niewielkiego lub służącego jako ogrodzenie) również wymaga uprzedniego uzyskania takiego dokumentu. Jednak mur oporowy wybudowany bez pozwolenia nie zostanie uznany za samowolę budowlaną, jeśli jego celem nie jest podtrzymywanie gruntu, ale np. funkcja dekoracyjna.

Dodano: 03-08-2020
Uaktualniono: 03-08-2020