Jak zabezpieczyć architekturę ogrodową przed zimą?

Opinii 1

Obiekty zaliczane do małej architektury, podobnie jak inne elementy w ogrodzie, należy zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem i mrozem. Dzięki temu dłużej zachowają swoje właściwości i dobry wygląd. Technikę konserwacji dobiera się do rodzaju powierzchni. Zobacz, jak zabezpieczyć ogrodową architekturę przed zimą!

Drewniane listwy z ławce pokryte śniegiem

Oceń stan powierzchni

Architektura ogrodowa (altany, ławki, płotki, paleniska, place zabaw) powstaje z różnych materiałów, np. z drewna, metalu, cegły, kamienia oraz tworzywa sztucznego. Dlatego, chcąc ją zabezpieczyć przed zimą, należy najpierw właściwie dobrać impregnat do rodzaju materiału. Preparat ma zarówno chronić konstrukcję, jak i oddawać pewien efekt wizualny, np. mokrego kamienia lub naturalnego albo barwionego drewna. Po wyborze produktu należy ocenić stan powierzchni obiektu. Zazwyczaj wymaga wyczyszczenia, a w niektórych przypadkach trzeba poświęcić więcej pracy na wyrównanie powierzchni, usunięcie ubytków, pęknięć i drzazg. Powierzchnia powinna być gładka, wyrównana, czysta i sucha.

Meble ogrodowe na tarasie - jesień.

Przygotuj powierzchnię do impregnacji

Powierzchnia architektury ogrodowej powinna być wyrównana, wyczyszczona i wysuszona przed zastosowaniem impregnatu lub innego środka. Ma to znaczenie nie tylko dla wyglądu i trwałości, ale także dla bezpieczeństwa użytkowania.

 

  • Z drewnianej powierzchni należy usunąć wystające części, takie jak drzazgi. Ubytki w drewnie uzupełnia się m.in. za pomocą masy szpachlowej nakładanej warstwami po 3-4 mm (istotne jest, aby były cienkie). Liczba warstw masy szpachlowej zależy od głębokości ubytku, nie jest określana przez producenta (co najwyżej grubość pojedynczej warstwy). Przy dużym ubytku nakłada się nawet kilka warstw.

  • Ubytki w metalu niweluje się za pomocą stalowej plasteliny, która zastyga w ciągu doby od nałożenia na powierzchnię. Przed pokryciem ubytku plasteliną trzeba wyczyścić metalową przestrzeń, np. za pomocą szczotki, a następnie usunąć warstwy, które uległy korozji.

  • Kamień, podobnie jak drewno, można odnowić odpowiednio dobraną masą szpachlową. Ubytki uzupełnia się cienką warstwą, a jeśli są bardzo duże, należy związać zaprawą nowy, odpowiednio przycięty fragment kamienia (tak, by „wtopił się w konstrukcję).

 

Co więcej, powierzchnię zabezpieczanego obiektu architektury ogrodowej powinno się wyczyścić jeszcze przed usunięciem ubytków. Pierwsze działanie to usuwanie zniszczonej powłoki malarskiej lub starego impregnatu. To konieczne, aby impregnacja kamienia, drewna lub innego materiału była skuteczna.

 

Prace na drewnie wykonuje się szlifierką lub papierem ściernym (najpierw o grubej ziarnistości, po wyrównaniu ubytków – o małej). W ten sposób pozbędziesz się warstwy wykwitów i pleśni.

 Metalowa ławka pokryta liśćmi i kroplami deszczu

Metal trzeba potraktować stalową szczotką. Należy szorować nią powierzchnię pewnymi ruchami. Pomocne będą także odrdzewiacze, zarówno te kupione w sklepie, jak i domowe środki (ocet i soda oczyszczona). Obie techniki można połączyć, tzn. najpierw używa się odrdzewiacza, później szczotki. Metal należy spryskać środkiem odrdzewiającym i odczekać 10 minut. Po tym czasie rdzę należy zeskrobać. W occie metalowe części umieszcza się na dobę, a potem czyści powierzchnię. Z sody należy sporządzić pastę (dodaje się odrobinę wody), którą nakłada się bezpośrednio na szczotkę.

 

Przed nałożeniem impregnatu powierzchnię należy odtłuścić, np. detergentem. Kamień najlepiej umyć wodą pod ciśnieniem, aby pozbyć się zanieczyszczeń, takich jak pyłki, mączka kamienna oraz porosty. Impregnat nakłada się po pełnym wysuszeniu powierzchni.
 

Jak wykonać impregnowanie?

Technikę impregnacji dobiera się do rodzaju materiału, a także stanu małej architektury. Drobne i ruchome elementy najlepiej całkowicie zanurzyć w impregnacie – dzięki temu preparat wniknie dokładnie w powierzchnię. Stałe konstrukcje traktuje się impregnatem pod natryskiem albo dokładnie pokrywa za pomocą pędzla. Preparat powinien dotrzeć do wszystkich zakamarków, dlatego nie powinno się go oszczędzać.

 Impregnacja drewnianych mebli ogrodowych.

Bezbarwny albo koloryzujący impregnat do drewna, kamienia i innych tworzyw powinien chronić przed działaniem warunków atmosferycznych, rozwojem pleśni, ale także promieniami UV. Kluczowe parametry przy wyborze środka to także wydajność (mierzona w m2/l) i czas trwania ochrony (liczony w latach). Zwykle impregnat nanosi się na powierzchnię dwukrotnie, przy czym pierwsza warstwa powinna najpierw wyschnąć. Czas schnięcia preparatu wynosi średnio kilkanaście godzin. Pracę najlepiej wykonywać przy ciepłej, bezdeszczowej pogodzie.

Co poza impregnacją, czyli jak jeszcze zabezpieczyć architekturę ogrodową przed zimą?

Drobne elementy architektury ogrodowej można przykryć materiałem wodoodpornym, np.: plandeką – to dodatkowa ochrona przed niekorzystną pogodą. W przypadku obiektów ruchomych i lekkich warto przenieść je do zadaszonego pomieszczenia, np.: budynku gospodarczego, garażu lub narzędziowni. Ważne, aby chronić je przed deszczem, śniegiem oraz dużymi różnicami temperatury.

Meble ogrodowe (metalowe z drewnianym oparciem i siedziskiem) w jesiennym ogrodzie

Zobacz, o co pytają nasi klienci:

Jaki impregnat wybrać do drewna?

- W sprzedaży dostępna jest ogromna ilość impregnatów, które chronią drewno przed niekorzystnymi czynnikami i zwiększają jego trwałość. Zazwyczaj architektura ogrodowa powstaje z krajowych gatunków drewna takich jak sosna, świerk i modrzew. To duże ułatwienie, gdyż większość środków pasuje do wszystkich krajowych typów drewna. Natomiast do drewna egzotycznego i twardego można dobrać odpowiedni olej, który sprawniej wniknie w ich strukturę. Impregnat może być bezbarwny oraz kolorowy.

 

Jaki impregnat wybrać do kamienia?

- Impregnat do kamienia dobiera się do rodzaju materiału, jednak zazwyczaj stosuje się impregnaty uniwersalne. Przy konserwacji kamienia, który ma tendencje do nasiąkania (m.in. piaskowiec i marmur), lepiej zdecydować się na impregnat specjalistyczny. Środek po wyschnięciu jest „niewidoczny” lub tworzy efekt mokrego kamienia.

 

Jaki wybrać impregnat do metalu?

- Do konserwacji metalowych powierzchni optymalne są impregnaty 3 w 1, które stanowią połączenie preparatów gruntowych, antykorozyjnych i nawierzchniowych. To wygoda i oszczędność, gdy używa się wyłącznie jednego środka.

 

Jak wyczyścić drewno?

- Najpierw usuwa się zewnętrzną powłokę drewna, następnie pozbywa się ubytków, a na końcu drewno trzeba wyczyścić przed impregnacją. Można to zrobić za pomocą wilgotnej szmatki lub odkurzacza.

Dodano: 25-10-2020
Uaktualniono: 26-10-2020