Jak zaaranżować gazony na kwiaty w ogrodzie?

Opinii 0

Gazony kojarzą się głównie z przestrzenią miejskich parków i skwerów, jednak coraz częściej można je spotkać w przydomowych ogródkach. Te betonowe donice to funkcjonalne obiekty ogrodowej architektury, które nie tylko oferują miejsce do posadzenia kwiatów, ale w zestawie kilku sztuk potrafią stworzyć estetyczny murek, wolnostojący klomb, a także konstrukcję podtrzymującą ogrodową skarpę. Zobacz, jak ułożyć gazony w ogrodzie i czym je obsadzić.

Gazony z roślinami w ogrodzie. Ścieżki wysypane białymi kamykami

Gazony betonowe – rodzaje

Gazony ogrodowe to prefabrykowane i gotowe formy, które odlewa się z betonu i keramzytobetonu. Produkuje się je także z tworzywa sztucznego, a nawet z drewna. Są puste w środku, dlatego tworzą optymalną przestrzeń do uprawy roślin, zwłaszcza kwiatów. Gazony można ze sobą łączyć, tworząc różnorodne konstrukcje.

 

Dawniej najczęściej widywało się je w miejskich parkach, dziś zdobyły uznanie również w przydomowych ogrodach. Różnią się kolorem (szare, miedziane, czerwone, zielone, grafitowe), a także wielkością. Zazwyczaj długość ich ścian wynosi od 20 cm do 60 cm. Cena gazonów jest różna – zależy od rozmiaru i materiału wykonania produktu – w przypadku betonowych, zwykle mieści się w granicach kilkunastu złotych za sztukę.

 

Znaczenie aranżacyjne ma także kształt gazonów. Wyróżnia się m.in. gazony prostokątne, kwadratowe, trapezowe, półksiężycowe, półokrągłe i sześciokątne. Wybór zależy od potencjalnego zastosowania. Gazony kwadratowe podkreślają minimalizm danego miejsca i świetnie nadają się do tworzenia piętrowych konstrukcji. Gazony drewniane warto wykorzystać w ogrodzie urządzonym w stylu rustykalnym. Gazony plastikowe to tańsza opcja, z której można skorzystać w mniej reprezentatywnych miejscach w ogrodzie.

Kwadratowe gazony betonowe

Jak układać gazony w ogrodzie?

Sposób układania gazonów zależy od ich rodzaju oraz planowanej konstrukcji. Można jednak znaleźć kilka cech wspólnych.

 

Dla murków z gazonów o wysokości poniżej 100 cm należy wykopać dół o głębokości około 15 cm i wypełnić go żwirem. Pierwsza warstwa gazonów powinna być wkopana w ziemię, dopiero następny rząd układa się na powierzchni. Wyższe murki wymagają betonowego fundamentu o grubości około 20 cm, wylanego na grubej warstwie zagęszczonego żwiru (około 80 cm grubości). Bez fundamentu konstrukcja z czasem mogłaby się zapaść. Po ułożeniu rzędu, wnętrze gazonów należy zasypać w 1/3 rozluźniaczem (grys, keramzyt), a w pozostałej części ziemią.

 

Gazony skarpowe świetnie nadają się także do tworzenia konstrukcji wspierającej ogrodowe wzniesienia. Jak układać gazony na skarpie? Zasada jest prosta – każdy kolejny rząd gazonów powinien być przesunięty w głąb skarpy. Jednak środek gazonu, który znajduje się w wyższym rzędzie, powinien opierać się na dwóch gazonach z niższego rzędu. Przypomina to budowę muru z cegieł.

Gazony – inspiracje

Głównym celem budowy konstrukcji z gazonów jest umacnianie nierównego terenu, np. skarpy. Ponadto, pozwalają one tworzyć w ogrodzie piętrowe konstrukcje, które zasłaniają nieestetyczne miejsca. Można z nich tworzyć mury piramidalne albo murki o mniejszym odchyleniu. Po obrośnięciu roślinami tworzą efektowne ściany zieleni, zwłaszcza gdy rozwijają się w nich pnące gatunki.

 

Potencjalne zastosowanie gazonów:

  • Gazony jako mur oporowy – to popularne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić piętrową kompozycję do ogrodu, stworzyć ciekawą aranżację (np. z użyciem krzewów lub roślin pnących) i zabezpieczyć dany teren przed osuwaniem się.

  • Pojedyncze lub łączone kwietniki – takie konstrukcje można wprowadzić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Gazony pełnią wtedy funkcję wyłącznie pojemników do uprawy roślin.

  • Umacnianie skarp – to sposób na osuwanie się podłoża na nierównym terenie. Dodatkowym wsparciem są korzenie roślin rozwijających się w gazonach (np. iglaków płożących), które „wiążą” glebę.

  • Obrzeża nawierzchni – w tym celu najczęściej wykorzystuje się jeden lub dwa rzędy gazonów obsadzonych zielenią. To dobry sposób na wyznaczenie granic i wyeksponowanie nawierzchni (np. z ozdobnego kamienia naturalnego).

Gazony ogrodowe – aranżacje i kompozycje kwiatowe

Gazony betonowe, plastikowe oraz drewniane nie oferują roślinom dużo miejsca do rozwoju korzeni. Co wsadzić w gazony, aby wykorzystać walory dekoracyjne roślin? Zaleca się uprawiać w nich gatunki mało wymagające, odporne na suszę, mróz lub jednoroczne, które nie tworzą rozległego systemu korzeniowego.

 

Bardzo często są to rośliny przeznaczone na skalnik, takie jak rozchodniki, rojniki, smagliczka skalna, skalnice i goździki. Z traw ozdobnych dobrze sprawdzają się turzyce i kostrzewy. Natomiast do gazonów umacniających skarpę warto wykorzystać płożące iglaki, np. jałowce i cyprysiki. W praktyce w gazonach można uprawiać wiele roślin ozdobnych kwitnących – pod warunkiem, że będą podlewane w czasie susz. Do tej grupy można zaliczyć m.in. pelargonie, begonie, niecierpki, aksamitki, żeniszki, lobelie i petunie.

Gazony ogrodowe imitujące drewno

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czy można zmienić kolor gazonów?

- Kolor gazonów można zmieniać, np. za pomocą farby. Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować gazony, dobierz środek według ich materiału. W przypadku gazonów betonowych sprawdzi się farba do betonu, a drewnianych farba do drewna lub impregnat koloryzujący.

 

Czy murki z gazonów są wytrzymałe?

- Tak, odpowiednio zbudowane są stabilne i zapobiegają erozji gleby. Są pod tym względem dużo skuteczniejsze niż luźne murki z piaskowca. To jeden z powodów, dla których gazony są często wykorzystywane w zieleni miejskiej.

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020