Jak wybrać oczko wodne?

Opinii 2
Oczko wodne jest nie tylko ozdobą, ale również tworzy przyjemny mikroklimat w ogrodzie.
Właściwe miejsce
Właściwe miejsce
Przed przystąpieniem do jego budowy oczka zastanów się jak duże ma ono być i gdzie je umieścisz w ogrodzie. Miejsce to nie może być nasłonecznione. Doprowadzić to może do przegrzania wody i rozwoju glonów. Miejsce to nie może być też bardzo zadrzewione gdyż spadające liście będą zanieczyszczać zbiornik.
Wykop
Wykop
Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Następnie robimy wykop. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Zbiornik powinien mieć co najmniej 50 cm głębokości. W przeciwnym wypadku latem woda będzie się nadmiernie nagrzewać. Jeśli mają w nim żyć i zimować ryby koniecznie musi mieć głębokość ponad 100 cm.
Folia i geowłóknina
Folia i geowłóknina
Oczyszczone dno dokładnie wysypuje się 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę wykładamy folią izolacyjną i geowłókniną, która uszczelni oczko i zapobiegnie przerastaniu korzeni drzew. Po jej rozłożeniu napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce.
Równowaga biologiczna
Równowaga biologiczna
Nie zapomnij również o roślinach wokół oczka wodnego. W niewielkim oczku trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować w nim system filtrujący, który oczyści i napowietrzy wodę.
Jak dbać o oczko wodne?
Jak dbać o oczko wodne?
Możesz kupić siatkę, skimmer lub nawet specjalny odkurzacz do usuwania zanieczyszczeń. Jesienią warto na kilka tygodni rozciągnąć nad wodą siatkę, która osłoni je przed liśćmi spadającymi z drzew. A przed zimą upewnij się, które elementy wyposażenia należy usunąć z oczka, a które możesz pozostawić w wodzie.
Dodano: 19-05-2015
Uaktualniono: 16-07-2019