Jak urządzić mały balkon w bloku? Aranżacje i inspiracje

Opinii 2

Mały balkon z wiklinowymi fotelami i stołem

Zastanawiasz się, jak urządzić swój mały balkon w bloku? Wszystko zależy od jego wymiarów. To one dyktują warunki wyboru mebli, dodatków i dekoracji. Wyposażenie balkonu możemy odpowiednio dobrać i dopasować, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy tym cieszyć się jego efektownym wystrojem. Musimy jedynie trzymać się pewnych zasad i sprytnych, dekoratorskich trików. Dzięki nim urządzimy nasz mały balkon w sposób funkcjonalny i urzekający wizualnie.

Jak rozsądnie zagospodarować małą przestrzeń balkonu?

Na początku warto przemyśleć, w jaki sposób zagospodarować przestrzeń małego balkonu. Czy chcesz mieć na nim stolik i krzesła, by codziennie o poranku wypijać pyszną kawę, czy jednak wolisz, żeby jego przestrzeń była typowo wypoczynkowa, ozdobiona pięknymi roślinami i klimatycznymi dodatkami? A może dobrym pomysłem będzie zagospodarować swój mały balkon jako dodatkową suszarnię na bieliznę?

Wygodne haczyki do zawieszenia mebli

Praktycznym rozwiązaniem będą ozdobne haczyki wbite w ścianę. Zawiesisz na nich składane, drewniane lub plastikowe krzesła balkonowe, a nawet stolik. Zyskasz w ten sposób dość miejsca na rozłożenie stojącej suszarki, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją na suficie lub balustradzie.

Meble pod ścianą czy w rogu?

Na wąskim i małym balkonie warto ustawić meble (stolik z krzesłami czy długą ławkę z oparciem) pod ścianą. Dzięki temu zapewnisz sobie i domownikom dogodną komunikację. Drugą opcją jest zagospodarowanie meblami krańców balkonu, zwalniając po środku miejsce na lekkie, mobilne lub mocowane do barierki, wyposażenie.

Wybór mebli na mały balkon w bloku

Metalowe meble balkonowe - krzesła i stółBalkony w polskich blokach mają zwykle bardzo małą powierzchnią użytkową. Jednak nawet takie o szerokości 120 cm da się bardzo dobrze zagospodarować. Podstawą są stoliki i krzesła, które można łatwo złożyć. 

Stolik balkonowy - okrągły czy kwadratowy?

Jeśli chodzi o stolik balkonowy, wybierz taki, który posiada okrągły blat. Zabiera on mniej miejsca i jest zdecydowanie bardziej parktyczny na małej powierzchni. Stolik kwadratowy sprawdzi się tylko wtedy, gdy ustawimy go w rogu balkonu. Jeśli jednak nasz mały, przytulny taras pełni również funkcję gospodarczą, koniecznie pomyśl o wąskiej szafie, szafce lub regale z ładnymi pojemnikami, w których pomieścisz różne, mało reprezentatywne bibeloty.

Materiał mebli balkonowych

Nie bez znaczenia dla małego balkonu jest też materiał, z jakiego wykonane są meble balkonowe. Najlepiej wybrać takie, które są wizualnie lekkie, czyli ażurowe z metalu, aluminiowe lub z transparentnego pleksi.

Urządzanie i optyczne powiększanie

Drewniana ławka i stolik na małym balkonieW aranżacji małego balkonu liczy się pomysłowość i dekoratorskie triki. Poza składanymi krzesłami i stolikami dobrym rozwiązaniem są ich odpowiedniki sztaplowane, czyli takie, które można przechowywać jedno na drugim. W przypadku parasola balkonowego lepiej wybrać model, który ma mniejszą powierzchnię czaszy.

Huśtawka i hamak

Optymalnym rozwiązaniem będzie tzw. połówka. Mały balkon wyda się optycznie większy, dzięki wyposażeniu, które nie zakrywa podłogi, np. huśtawce czy hamakowi.

Mobilne meble wielofunkcyjne

Praktyczne jest też używanie mebli wielofunkcyjnych np. skrzyni, która posłuży jednocześnie za stolik czy też dodatkowe siedzisko. Podobnie użyteczne będą meble mobilne, wyposażone w kółka, dzięki czemu łatwo będzie je przestawiać.

Dekoracje i inspiracje

Kwiaty w doniczkach na barierce balkonuAranżacja małego balkonu to nie tylko meble i użyteczne sprzęty, ale także dodatki dekoracyjne, np. rośliny balkonowe, figurki, skrzynki czy lampki solarne.

Parapet, sufit i barierka

Dekoracje możemy postawić na parapecie, zawiesić na barierce (w sklepach z wyposażeniem ogrodowym jest duży wybór pojedynczych doniczek i skrzynek z zaczepami na barierkę albo nakładanych na poręcz), na ścianach czy pod sufitem (do łask wracają wiszące kwietniki). W ten sposób zyskamy więcej cennego miejsca na podłodze.

Dodatki z lekkiego materiału i w delikatnych kolorach

Wybierajmy dodatki ze szkła czy z transparentnego tworzywa, a tkaniny - białe, beżowe lub w pastelowych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń małego balkonu.

Samodzielne ozdabianie mebli

Wiele korzyści może nam również przynieść samodzielne ozdabianie mebli. Przemalowanie wysłużonego, ale wciąż ładnego, mebla to sposób na oszczędność i unikatową aranżację.

Wystrój małego balkonu

Przytulny kącik na małym balkonie. Okrągły stolik a na nim laptop, kwiaty i truskawki.Dysponując małą powierzchnią balkonu, zróbmy wszystko, aby był on jak najbardziej efektowny. Możemy go wyposażyć np. w piękną, drewnianą posadzkę.

Egzotyczne drewno

Egzotyczne gatunki drewna są bardziej odporne na wilgoć niż nasze ojczyste. I choć zapłacimy więcej, naprawdę warto zainwestować, tym bardziej, że na małym balkonie nie potrzeba go wcale dużo, a jakość i wygoda użytkowania będą nie do przecenienia.

Aranżacja stylowa, efektowna i praktyczna

Ważny jest też styl. Warto poszukać efektownego fotela lub ławki na sezonowych wyprzedażach i zestawić je z designerskim pufem bądź stołkiem, zamiast stolika.

Pożyczka salonowa

Pożycz mniejsze i łatwe do przeniesienia meble z salonu. Zimą wrócą do pokoju, a Ty unikniesz kłopotu z ich tymczasowym przechowaniem.

A na koniec oświetlenie!

Nic nie zastąpi romantycznych, balkonowych wieczorów z gorącą herbatą i ukradkowymi spojrzeniami w gwieździste niebo. Atmosferę podkręci dodatkowo nastrojowe oświetlenie. Girlanda zawieszona na ścianie czy lampion ustawiony na parapecie nie zajmą wiele miejsca, za to stworzą niepowtarzalny klimat!

Dodano: 04-08-2017
Uaktualniono: 06-04-2020