Jak odnowić meble ogrodowe?

Opinii 9

Drewno to piękny i szlachetny materiał, dzięki któremu wnętrza nabierają przytulnego klimatu. Dlaczego nie przenieść go do ogrodu? Meble ogrodowe wykonane z drewna doskonale komponują się z bujną zielenią i zachęcają do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jednak jak odnowić stare meble, które straciły swój urok?

 Odnowione meble ogrodowe

W zależności od aranżacji patio, werandy lub samego ogrodu meble ogrodowe mogą prezentować się minimalistycznie i nowocześnie lub swojsko i rustykalnie. Tego typu wyposażenie ogrodu wymaga jednak dużej dozy uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, które wpływają zarówno na wygląd mebli, jak i na ich trwałość. W jaki sposób przeprowadzić renowację mebli ogrodowych, czym zabezpieczać je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i czym konserwować drewniane meble ogrodowe, by cieszyły oko i stanowiły praktyczną ozdobę ogrodu przez długie lata?

Renowacja mebli ogrodowych drewnianych

Renowacja mebli ogrodowych wykonanych z drewna to nie lada wyzwanie – przed rozpoczęciem prac warto przygotować wcześniej wszystkie narzędzia i produkty, które wykorzystasz podczas tego procesu.

 

Pierwszym krokiem powinno być rozkręcenie mebli (jeśli istnieje taka możliwość) oraz ich dokładne odkurzenie. Suche zabrudzenia można zetrzeć zwykłą szmatką, choć pracę tę z pewnością ułatwi odkurzacz. Następnie usuń z ich powierzchni poważniejsze zabrudzenia i wyrównaj powierzchnię.

 

Wygładzenie wszystkich powierzchni zajmuje sporo czasu i wymaga dużej dozy cierpliwości. Przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się w elektryczną szlifierkę i nakładki z papieru ściernego o różnej gradacji, a także w sam papier ścierny w kawałkach. Szlifierką elektryczną trzeba usunąć wszelkiego rodzaju nierówności, drzazgi i zadziory, które pojawiły się na powierzchni drewna, a także pozostałości po poprzednich warstwach lakierów, farb i impregnatów. Szlifierka jest doskonałym narzędziem do wygładzania większych powierzchni, takich jak blaty i siedziska. Do mniejszych obszarów warto zastosować kawałki papieru ściernego i usuwać nierówności ręcznie.

 

Po zakończonej pracy konieczne jest ponowne odkurzenie powierzchni i jej oględziny – jeśli jakaś skaza została pominięta, należy powtórzyć cały proces, aż do skutku. Dodatkowo warto przeciągnąć papierem ściernym po miejscach, w których widoczne są pozostałości po sękach – to właśnie one bardzo często tracą swoją strukturę i rozwarstwiają się.

Oczyszczenie mebli ogrodowych przy pomocy papieru ściernego

Renowacja mebli ogrodowych z drewna egzotycznego

Cały proces wygląda podobnie w przypadku renowacji mebli z drzewa egzotycznego – i choć mogłoby się wydawać, że nie należy „traktować” go elektryczną szlifierką, to nie trzeba się tego obawiać. Drewno egzotyczne jest dużo twardsze niż np. miękkie drewno sosnowe i właśnie dlatego jego odnawianie nie przysparza większych problemów. Po procesie szlifowania należy oczywiście dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie z pyłu i kurzu – tutaj znów można sobie pomóc odkurzaczem.

Jak odnowić wiklinowe meble ogrodowe?

Wiklinowe meble ogrodowe można odnowić w analogiczny sposób. Najlepiej jednak zrezygnować ze szlifierki elektrycznej, która mogłaby uszkodzić misterne i ażurowe sploty wysuszonej wikliny. Delikatnie usuń warstwy starego lakieru i farby ręcznie, z wykorzystaniem kawałka papieru ściernego o drobnej gradacji. Kolejnym krokiem – zarówno w przypadku wikliny, jak i mebli z drewna egzotycznego – jest konserwacja mebli ogrodowych.

Impregnacja drewnianego blatu

Konserwacja mebli ogrodowych

Konserwacja mebli ogrodowych to proces, dzięki któremu materiał jest chroniony przed tak zwaną biokorozją. Co to takiego? Tą nazwą określa się wszelkiego rodzaju zmiany w strukturze i właściwościach drewna, spowodowane przez rozwijające się i namnażające na jego powierzchni i we wnętrzu mikroorganizmy: grzyby, pleśnie oraz szkodniki. Ich działanie osłabia drewno, sprawia, że jest bardziej kruche i rozpulchnia się, a przez to przyjmuje więcej wilgoci. W efekcie może zacząć gnić, a na jego powierzchni pojawią się nieestetyczne osady i zielono-szare wykwity. Aby temu zapobiec, niezbędna jest konserwacja mebli ogrodowych – z drewna egzotycznego, wikliny i innych rodzajów tego materiału.

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe?

Od odpowiedzi na pytanie, czym zabezpieczyć meble ogrodowe przed biokorozją, zależy trwałość materiału i jego odporności na rozwój grzybów, pleśni oraz penetrację insektów. Warto wybrać do tego celu dwa rodzaje produktów:

  • podkład gruntujący, który przygotuje powierzchnię na przyjęcie właściwej substancji oraz

  • właściwy produkt, mający właściwości biobójcze, zabezpieczający drewno przed rozwojem mikroorganizmów.

 

Podczas rozprowadzania tych preparatów konserwujących należy postępować zgodnie z instrukcjami dostępnymi na opakowaniu – zazwyczaj trzeba nakładać je dokładnie, przy użyciu pędzla, warstwa po warstwie.

 

Etap konserwacji mebli ogrodowych to także dobry moment na zastosowanie opcjonalnych produktów, takich jak odszarzacze do drewna lub postarzacze. Dzięki nim można osiągnąć pożądany efekt wizualny – jeszcze lepiej odnowić dany mebel lub stworzyć iluzję starego, szlachetnego drewna.

Czym impregnować meble ogrodowe?

Kolejnym etapem – zarówno w renowacji, jak i po prostu konserwacji mebli ogrodowych, jest ich impregnacja. Preparaty określane jako impregnaty mają zabezpieczyć drewno przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, czyli przed śniegiem, deszczem, wiatrem, ale również przed wysuszającym działaniem promieniowania słonecznego. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju oleje do mebli ogrodowych, lakierobejce, a także olejo-farby. To, jaki olej do mebli ogrodowych wybrać i czym pomalować meble ogrodowe, zależy przede wszystkim od oczekiwanego efektu. Na rynku dostępne są zarówno oleje barwione (w różnych kolorach – naturalnych i barwionych na niebiesko, żółto, czerwono czy zielono), jak i bezbarwne, a także takie, które zostawiają powierzchnię matową lub naturalnie błyszczącą.

Mężczyzna impregnuje przy pomocy pędzla blat drewniany

Dzięki zabezpieczeniu drewna olejem stanie się ono bardziej elastyczne – wytrzyma długotrwałe nasłonecznienie, nie będzie pękać ani się łuszczyć. Dodatkowo olej tworzy warstwę hydrofobową na powierzchni drewna, a więc ogranicza wnikanie wody w jego strukturę (co mogłoby skutkować próchnieniem materiału). Po dokładnym oczyszczeniu, oszlifowaniu, odkurzeniu mebli oraz ich konserwacji i impregnacji, krzesła, stoły, podnóżki i inne elementy ogrodowego wystroju są już gotowe do kolejnego, słonecznego sezonu!

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 11-03-2021