Jak dbać o taras kompozytowy?

Opinii 0

Deski kompozytowe to niezwykle trwały materiał. Wykonany z nich taras, w przeciwieństwie do tego drewnianego, nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych – nie trzeba go zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, ani biologicznych. Nie oznacza to jednak, że o taki taras nie musimy w ogóle dbać. Aby zachował swój nienaganny wygląd przez długie lata, warto go regularnie czyścić.

CZYSZCZENIE DESEK KOMPOZYTOWYCH

Deski kompozytowe, jak każdy materiał stosowany na zewnątrz, narażone są na zabrudzenia. Zbierają się one często w ryflach, czyli drążeniach w desach, które sprawiają m.in., że ich powierzchnia jest mniej śliska. Powierzchnię tarasu warto więc co jakiś oczyścić za pomocą szczotki. W czyszczeniu desek tarasowych możemy posłużyć się myjką wysokociśnieniową (ciśnienie wody nie powinno być jednak większe niż 100 bar). Zaleca się, aby minimalna odległość dyszy od powierzchni czyszczonego tarasu wynosiła 40 cm. Dyszę należy skierować w taki sposób, aby strumień wody był równoległy do ryflowań, dzięki temu sprawniej pozbędziemy się zanieczyszczeń z powierzchni desek.

CO WARTO WIEDZIEĆ O DESKACH KOMPOZYTOWYCH?

Deski kompozytowe powstają z połączenia tworzyw sztucznych z drewnem. Dzięki temu łączą najlepsze cechy obu materiałów – trwałość i odporność tworzyw oraz walory estetyczne drewna. Są odporne na działanie ognia, wilgoci, niskiej i wysokiej temperatury, odporne na porastanie grzybami oraz atak insektów. Materiał ten jest pozbawiony sęków oraz drzazg, a deski są idealnie proste. Ich powierzchnia w dotyku przypomina drewno, dzięki czemu przyjemnie się po nich stąpa nawet bosą stopą. Deski kompozytowe nie wymagają impregnowania ani olejowania. Po ich zakupie są gotowe do montażu, a powstałą z nich powierzchnię można użytkować od razu po zakończeniu montażu desek.

USUWANIE PLAM I ZARYSOWAŃ

W pierwszym okresie użytkowania tarasu z kompozytów na powierzchni desek mogą pojawić się zacieki po deszczu. Jest to normalny proces – zacieki powinny zniknąć po kilku tygodniach. Można je też trwale usunąć za pomocą wełny stalowej. Trudne do usunięcia plamy i zabrudzenia, a więc te których nie udało się zbyć wodą, można usunąć stosując płyn do mycia naczyń. Skuteczniejszym rozwiązaniem okaże się jednak zakup specjalnego preparatu do czyszczenia desek kompozytowych. 

Rozpuści on szybko tłuszcz, usunie plamy z oleju, atramentu, węgla, sadzy oraz inne uporczywe zabrudzenia. Jeśli taki środek okaże się bezskuteczny, plam można się pozbyć za pomocą miedzianej szczotki. Oczyszczone miejsce może mieć początkowo nieco jaśniejszy odcień niż reszta deski, kolor powinien się jednak wyrównać w ciągu kolejnych tygodni. Niewielkie, pojawiające na powierzchni desek zarysowania można usunąć papierem ściernym lub miękką drucianą szczotką. Deski należy szlifować wykonując ruchy równoległe do przebiegu ryfli. Jeśli obawiamy się uszkodzenia powierzchni, przed właściwym szlifowaniem warto przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu.

 

RÓWNOMIERNY KOLOR

Warto wiedzieć, że deski kompozytowe swój ostateczny kolor uzyskują po około 40-60 dniach naświetlania światłem słonecznym. Może się on różnić od koloru zakupionych desek maksymalnie o jeden ton kolorystyczny. Aby taras z kompozytów miał jednakowy odcień na całej powierzchni, w pierwszych dwóch miesiącach jego użytkowania warto co jakiś czas zmieniać położenie donic i innych elementów wyposażenia tarasu. Dzięki temu powierzchnia desek będzie równomiernie nasłoneczniona, a deski zachowają jednolity kolor.
Aby ożywić kolor nieco wyblakłego od słońca tarasu kompozytowego można zastosować specjalny renowator do desek kompozytowych. Poprawia on kolory materiału i dodatkowo zabezpiecza powierzchnię desek przed zaplamieniami.

Dodano: 09-11-2014