Jak dbać o taras kompozytowy?

Opinii 0

Taras z kompozytu łączy w sobie estetykę i ciepło drewna z trwałością i odpornością tworzywa sztucznego. Jest prosty w montażu i konserwacji, ale trzeba o niego dbać. Jak czyścić go na co dzień, nie dopuścić do przebarwień i jak odnowić, kiedy straci kolor?

 

Taras kompozytowy pośród bujnej roślinności, zaaranżowany w stylu boho.

Taras z desek kompozytowych – charakterystyka

Deski kompozytowe to niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne materiał, wykonany z połączenia tworzyw sztucznych i drewna. Deski kompozytowe łączą w sobie najlepsze cechy obu tych materiałów:

 

 • są ognioodporne;

 • nie wpływa na nie negatywnie zbytnia wilgotność;

 • zniosą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury;

 • są odporne na czynniki biologiczne: rozwój grzybów i pleśni, działanie insektów;

 • nie mają widocznych sęków oraz drzazg;

 • ich powierzchnia jest idealnie równa;

 • przypominają drewno, ale są od niego trwalsze;

 • są łatwe do zamontowania i gotowe do użytku natychmiast po położeniu.

 

Deski tarasowe i mocowania z tworzywa kompozytowego.

Aby taras z desek kompozytowych zachował estetyczny wygląd i kolor, należy jednak dobrze o niego dbać. Choć jest prosty w pielęgnacji, trzeba regularnie go czyścić przy pomocy odpowiednich środków i narzędzi.

Czym czyścić taras kompozytowy?

Na deskach tarasowych zarówno w sezonie, jak i podczas okresu jesienno-zimowego, zbierają się zabrudzenia, mogące osadzać się zwłaszcza w ryflach, czyli wyciętych rowkach, zapewniających komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki niewielkim żłobieniom w deskach taras nie jest śliski. Aby go jednak dobrze wyczyścić, potrzebne jest regularne zamiatanie kurzu, brudu i opadłych liści, które niesprzątane mogą przywierać do powierzchni desek i tworzyć trudne do usunięcia zabrudzenia.

Jeśli taras jest zamiatany regularnie, warto wybrać zmiotkę o długim włosiu, która wymiecie wszelki kurz z rowków. Po usunięciu większych zabrudzeń powierzchnię można dodatkowo przetrzeć na mokro wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia powierzchni kompozytowych.

Jeśli brud wniknął głębiej i jest trudny do usunięcia, warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Ciśnienie wody nie powinno przekraczać 100 barów, a odległość dyszy od desek powinna wynosić minimum 40 cm. Strumień wody powinien być skierowany na wprost, równolegle do desek i ryflowań. Nie zaleca się wykonywania okrężnych ruchów.

 

Myjka wysokociśnieniowa czyszcząca taras kompozytowy.

Czym usuwać plamy i zarysowania z desek kompozytowych?

Zabrudzenia, które powstają na tarasie mogą wynikać z użytkowania oraz warunków pogodowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia powstałe przez:

 • plamy po deszczu

Chociaż taras z kompozytu jest odporny na działanie wilgoci, w pierwszym roku od zamontowania mogą pojawić się plamy pozostałe po wysychających kroplach deszczu. Znikną one same po kilku tygodniach. Można je też usunąć przy pomocy wełny stalowej.

 • uporczywe zabrudzenia

Jeśli nawet po użyciu myjki ciśnieniowej taras nadal jest zanieczyszczony, do czyszczenia można wykorzystać miedzianą szczotkę. Nie należy obawiać się, że w miejscu przetarcia deska zmieniła kolor na jaśniejszy. Barwa tarasu wyrówna się po kilku tygodniach.

 • zarysowania

Druciana szczotka sprawdzi się także przy usuwaniu drobnych zarysowań. Innym sposobem jest przetarcie powierzchni papierem ściernym, kierując się ruchami równoległymi do ryfli.

Co zrobić, aby zachować kolor tarasu kompozytowego?

Jeśli po około 40-60 dniach od zamontowania deski kompozytowe zmieniły pierwotny kolor, nie jest to ich wada produkcyjna, ale naturalna właściwość. Ich barwa powinna się zmienić jednak tylko o 1 ton. Jest to spowodowane oddziaływaniem promieni światła słonecznego. Dlatego dla zachowania równomiernego koloru tarasu należy przez około 2 miesiące od ułożenia desek co jakiś czas przestawiać stojące na nich meble, donice lub dekoracje.

 

Taras kompozytowy ze stolikiem kawowym i wiklinową sofą, otoczony przez drzewa.

 

Do odświeżania tarasów kompozytowych i wydobywania ich barwy służą specjalne środki do renowacji kompozytu. Dzięki nim nie tylko można w znacznym stopniu poprawić ubarwienie desek, ale dodatkowo zabezpieczyć je przed powstawaniem plam. Kilka razy do roku warto też przetrzeć taras kompozytowy wodą z dodatkiem wybielacza.

Zobacz o co pytają nasi klienci

Czy deski kompozytowe trzeba impregnować??

Desek kompozytowych nie trzeba dodatkowo zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Taras nie będzie więc potrzebował użycia specjalnych impregnatów. Deski kompozytowe można (ale nie jest to konieczne) odnowić przy pomocy renowatora lub specjalnego oleju do tego typu materiału.

 

Jak zapobiec wyrastaniu chwastów pomiędzy deskami tarasu?

Pomiędzy deskami tarasu zbudowanego na ziemi często wyrastają chwasty i trawa. Aby jednak temu zapobiec, warto przed montażem stworzyć odpowiednią podstawę dla kompozytu. Wystarczy rozłożyć tkaninę ściółkującą, a na nią rozsypać warstwę żwiru.

 

Jak odśnieżać taras z kompozytu?

Aby nie zarysować powierzchni desek, najlepiej zamienić metalową łopatę do odśnieżania na tę drewnianą lub plastikową. Lepiej jednak do rozpuszczania zamarzniętego śniegu użyć soli, a następnie spłukać deski wodą, aby nie pozostały na nich białe plamy.

 

Dodano: 09-11-2014
Uaktualniono: 28-05-2021