Inspekt i tunel foliowy w ogrodzie

Opinii 3

Jeśli chcemy przyspieszyć wegetację roślin na wiosnę i przedłużyć ją na jesieni – warto wybudować w ogrodzie inspekt lub tunel foliowy. Rośliny uprawiane pod osłonami chronione są przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych: przymrozki, deszcz, wiatr. Ponadto do zbiorów możemy przystąpić kilka tygodni wcześniej w porównaniu ze zbiorami warzyw z ogrodu. Inspekt idealnie nadaje się do uprawy warzyw z rozsady. Można w nim również uprawiać nowalijki: rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, a także wysiewać nasiona roślin ozdobnych – przyspieszy to ich kwitnienie. W tunelu natomiast z powodzeniem możemy uprawiać warzywa ciepłolubne (pomidory, paprykę, bakłażany i inne).

INSPEKT

Budowa i lokalizacja inspektu

Inspekt jest łatwy w budowie i można znaleźć dla niego miejsce nawet w bardzo małym ogrodzie. Wystarczy drewniana rama bez dna, do której na zawiasach przymocowana jest przeszklona przykrywka. Dzięki przykrywce inspekt można otwierać i wietrzyć, kiedy zrobi się wyjątkowo ciepło, można go też zamykać, co ochroni rośliny przed przymrozkami i zbyt obfitymi opadami deszczu. Do budowy inspektu można użyć np. starych okien. Inspekt należy zbudować tak, aby jego tylna rama była nieco wyższa niż przednia – dzięki temu przez przeszkloną przykrywkę wpadnie do wnętrza dużo więcej światła słonecznego. Inspekt warto skierować na stronę południową, co dodatkowo poprawi jego warunki świetlne i cieplne i przyczyni się do szybszego kiełkowania nasion i lepszego wzrostu roślin. Najlepiej umiejscowić go w zacisznej i osłoniętej od wiatru części ogrodu, np. przy nasłonecznionej południowej ścianie budynku. Jego zaletą jest to, że można go łatwo przenosić

 

Inspekt zimny i ciepły

Inspekty możemy podzielić na zimne i ciepłe. W inspekcie zimnym wystarczy dobrze przekopać glebę, usunąć wszelkie chwasty i śmieci (gruz, większe kamienie, gałęzie), a następnie wysypać na dno około 20-25 cm żyznego podłoża (może być to uniwersalna ziemia ogrodnicza). W tak przygotowaną glebę można już wysiewać nasiona. W inspekcie ciepłym po przekopaniu i oczyszczeniu gleby wykładamy na dno grubą warstwę końskiego obornika (nawet 50 cm), w którym zachodzą pewne procesy biologiczne, w efekcie których wydziela się ciepło. Po kilku dniach na obornik wysypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodniczej – w tak przygotowane podłoże można już wysiewać nasiona.

 

Uprawy od lutego do listopada

Nasiona na rozsadę lub na nowalijki można wysiewać w inspekcie już w marcu (jeśli pogoda sprzyja i nie ma śniegu – nawet pod koniec lutego). Ostatnie warzywa zbieramy w listopadzie – potem dni stają się zbyt krótkie i pochmurne, przeważnie zaczyna padać śnieg i zdarzają się przygruntowe przymrozki. Przed nastaniem zimy inspekt należy dokładnie oczyścić – usunąć wszystkie chwasty oraz resztki roślin uprawnych. Aby przygotować podłoże na wiosnę, warto przemieszać je z kompostem lub obornikiem, ponieważ nawozy naturalne bardzo dobrze wpływają na wzrost i rozwój roślin. Aby ziemia w inspekcie nie zamarzła, należy dobrze zabezpieczyć go przed mrozem – ramy inspektu okrywamy stroiszem iglastych gałązek, korą albo słomianymi matami. Dzięki temu będziemy mogli przystąpić do wysiewania nasion już wczesną wiosną.

 

Warzywa uprawiane w inspekcie

W inspekcie możemy przyspieszyć kiełkowanie i wzrost warzyw uprawianych z rozsady, jak i roślin ozdobnych. Do inspektu można także wysiać nowalijki: sałatę (na głębokość 1,5 cm), rzodkiewkę (w rzędach w rozstawie 15–20 cm, na głębokość 1 cm), cebulę (w rzędach w rozstawie, co 10 cm, na głębokość ok. 1 cm). Inspekt można też wykorzystać do hartowania sadzonek pędzonych w domu. Jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki, okno inspektu trzeba przykryć matą, tekturą czy folią izolacyjną. Kiedy jest zbyt ciepło, inspekt należy często wietrzyć i cieniować, aby rośliny w nim uprawiane się nie zaparzyły.

TUNEL FOLIOWY

Budowa

Budowa tunelu foliowego w ogrodzie nie powinna nastręczać trudności, ponieważ w sklepach i marketach ogrodniczych można kupić gotowe stelaże i samodzielnie je złożyć. Przypomina to nieco rozkładanie namiotu, ponadto do każdego egzemplarza dołączona jest instrukcja. Zaletą gotowych tuneli jest też to, że dostępne są w wielu rozmiarach – od bardzo dużych do zupełnie małych (o wysokości poniżej 150 cm), które zmieszczą się w niemal każdym ogrodzie. Możemy kupić taki, który idealnie będzie pasował do naszego ogrodu. Stelaż tunelu składa się z lekkich metalowych lub plastikowych rurek. W zestawie są też inne niezbędne elementy: zawiasy, kolanka, trójniki itp. Na gotową konstrukcję tunelu zakłada się folię ogrodniczą, którą następnie należy przypiąć do stelażu spinkami lub specjalnymi zszywkami. Tunel foliowy najlepiej ustawić w słonecznym miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem. Do podłoża mocujemy go szpilkami. Tunele foliowe są dosyć lekkie, więc bez problemu możemy je przestawiać i umieszczać w innych częściach ogrodu lub działki.

 

Tunel foliowy – zalety

Tunel przyspiesza wegetację roślin wczesną wiosną i przedłuża ją jesienią. Uprawę roślin w tunelu foliowym możemy zacząć już w połowie lutego. Dzięki specyficznym – korzystnym – warunkom jakie w nim panują, pierwsze zbiory będą szybsze o około miesiąc (w porównaniu ze zbiorami warzyw z ogrodu). Ponadto uprawa warzyw w tunelu foliowym jest pewniejsza, ponieważ ich wzrost i rozwój nie jest uzależniony od pogody – folia chroni rośliny przed silnym wiatrem, zbyt obfitymi opadami deszczu, przygruntowymi przymrozkami: wczesną wiosną i jesienią jest tam zdecydowanie cieplej niż na zewnątrz. Tunel jest większy niż inspekt, dlatego możemy w nim uprawiać więcej różnorodnych gatunków warzyw, a nasze zbiory będą bardziej obfite.

 

Tunel foliowy – wady

Specyficzne warunki, jakie panują w tunelu foliowym (czyli wysoka temperatura, wyższa niż na zewnątrz wilgotność powietrza, brak wiatru), generalne sprzyjają rozwojowi roślin. Jednak ma to też swoje wady – w takich warunkach bardzo szybko rozwijają się groźne mikroorganizmy (bakterie, wirusy, pasożyty). Podwyższona temperatura i duża wilgotność to także idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. A choroby grzybowe mogą zniszczyć nam wszystkie uprawy. Ponadto gleba w tunelu foliowym bardzo szybko ubożeje, ponieważ uprawa warzyw jest tam z reguły bardzo intensywna i długotrwała (nawet od połowy lutego do połowy listopada). Tunele foliowe są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych (silny wiatr, grad itp.), które mogą uszkodzić folię. W związku z tym folię przeważnie wymienia się co roku, co generuje dodatkowe koszty.

 

Tunel foliowy – prawidłowa pielęgnacja

Podłoże w tunelu foliowym ze względu na intensywność upraw dość szybko jałowieje. Jeśli mamy duży tunel to wymiana całego podłoża jest bardzo pracochłonna i czasochłonna. Dlatego warto przestawiać nasz tunel co jakiś czas w inne miejsce. Niektórzy ogrodnicy zmieniają lokalizację tunelu każdego roku, jednak przy odpowiednim nawożeniu nawozami organicznymi wystarczy przestawić go w inne miejsce raz na trzy-cztery lata. Jego konstrukcja jest lekka, więc nie powinno nastręczać to trudności. Aby zapobiec rozwoju groźnych szkodników i chorób, tunel trzeba często wietrzyć. Należy też usuwać i palić wszystkie porażone chorobami rośliny. Co kilka lat warto przenieść go w inne miejsce, aby zapobiec namnażaniu się niekorzystnych mikroorganizmów. Na jesieni po ostatnich zbiorach warto dokładnie umyć od wewnątrz foliowe ściany tunelu. Trzeba także usunąć wszystkie resztki roślin oraz chwasty i przekopać podłoże. To także dobry moment na nawożenie – warto zasilić podłoże w tunelu obornikiem lub kompostem.