Huśtawka ogrodowa. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Opinii 0

Huśtawką ogrodową mogą cieszyć się nie tylko najmłodsi. Okazuje się, że może ona mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie dorosłych i osób starszych. Jaki model wybrać? Czy lepsza będzie drewniana, a może metalowa huśtawka?

 

Mężczyzna huśtający córkę na huśtawce w ogrodzie

Huśtawki ogrodowe – już nie tylko dla dzieci?

Właściwości uspokajające, łagodzenie bólu pleców, poprawa krążenia, motoryki oraz działanie wzmacniające pracę mięśni i stawów. Do tego odciążenie bioder, kręgosłupa i pośladków. To wszystko zasługa huśtawki, kojarzonej często jako zabawka zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Okazuje się, że walory huśtawki powinny docenić również osoby dorosłe oraz seniorzy. Łagodny ruch wahadłowy koi i pozwala się wyciszyć, redukuje stres i pomaga w wydzielaniu endorfin. Do tego można z niej korzystać w plenerze, podziwiać piękno ogrodu i relaksować się na łonie natury. Jakie huśtawki są dostępne w ofercie i jaka będzie najlepsza?

 

Huśtawka strunowa z białą poduszką na tarasie w stylu boho

 

Jakie są rodzaje huśtawek ogrodowych?

 • Huśtawki ogrodowe dla dzieci

Najczęściej szukanymi modelami są huśtawki ogrodowe dla dzieci, które mogą służyć zarówno maluchom, które już siedzą, ale jeszcze nie chodzą, jak i nastolatkom. Najprostsze można zawiesić mocnym zaczepem na gałęzi drzewa lub w zadaszonym tarasie. Można kupić także huśtawki ze stelażem drewnianym, z bali lub metalowym, jak również całe płace zabaw z drabinkami i zjeżdżalnią.

 

Huśtawki dla dzieci różnią się także konstrukcją siedziska. Wyróżnić można te z oparciem i zabezpieczeniem z przodu dla najmłodszych oraz proste, bez dodatkowej ochrony dla starszych użytkowników, którzy potrafią już samodzielnie utrzymać równowagę. W ofercie znaleźć można też kombinacje dwuosobowe lub kółka do podciągania.

 

Dwuosobowa huśtawka z zaimpregnowanego drewna wśród ogrodowej roślinności

 

 • Huśtawki ogrodowe dla dorosłych

Huśtawki ogrodowe dla dorosłych składają się z kilkuosobowego wygodnego siedziska, które przypomina prostą kanapę, oraz stelaża. Mogą być wykonane z tkaniny wodoodpornej i wzbogaconej o filtr UV oraz metalu, bali lub drewna. Innym pomysłem na huśtawki dla dorosłych są bocianie gniazda, krzesła brazylijskie lub te z siedziskami w kształcie ażurowego półkola (kokony)

 

Z czego robi się huśtawki?

Huśtawki ogrodowe wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze to te z drewna, bali lub metalu. Czym się charakteryzują, jak się je montuje i konserwuje?

 

 • Huśtawki ogrodowe z bali

Solidnie wykonane i doskonale wpisujące się w naturalną aranżację każdego ogrodu. Z bali wykonuje się konstrukcje podtrzymujące dla huśtawek dla dzieci oraz dorosłych. Komplet przeznaczony jest do samodzielnego montażu. Nogi stelaża warto wbić w ziemię przy pomocy stalowych kotew. Gotowe huśtawki tego typu są już zaimpregnowane, mają odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami drewna. Warto powtarzać impregnację co kilka sezonów, aby wzmocnić zabezpieczenie. Konstrukcje wykonane z bali nie są mobilne i po ustawieniu trudno je przestawić w inne miejsce.

 

 • Huśtawki ogrodowe drewniane

Wykazują takie same właściwości, jak huśtawki wykonane z bali: są solidne, trwałe, ale wymagają impregnacji. Trzeba je też obsadzić na kotwach. To klasyczny i bezpieczny wybór do każdego typu ogrodu. Miłośnicy komfortu mogą zdecydować się na dodatkowe poduszki, które sprawią, że drewniane siedzisko huśtawki będzie wygodniejsze.

 

 • Huśtawki ogrodowe metalowe

Stelaż huśtawek może też być wykonany ze stali lub lekkiego aluminium. Te przeznaczone dla dzieci trzeba obsadzać jak drewniane. Huśtawki dla dorosłych są bardziej mobilne, łatwiejsze do przestawiania. Należy jednak sprawdzić, czy konstrukcja jest stabilna i nie przewróci się od wiatru. Niektóre modele mają też dołączone poduszki, daszek lub moskitierę.

 

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Decydując się na kupno huśtawki ogrodowej, należy wziąć pod uwagę:

 

 • wiek osób, które będą z niej korzystać: huśtawki dla najmłodszych mają specjalne zabezpieczenia;

 • miejsce w ogrodzie: huśtawki wymagają około 3,5 metra z każdej strony, licząc od środka siedziska. Krzesła brazylijskie i niektóre kokony wymagają odpowiedniej belki do przymocowania;

 • opcje dodatkowe: w huśtawkach kilkuosobowych dla dorosłych często wbudowane są moskitiery i daszki;

 • wygoda: najlepiej sprawdzić, czy siedzisko jest odpowiednio duże i komfortowe;

 • spełnione normy bezpieczeństwa dla zaczepów i konstrukcji;

 • wagę: niektóre huśtawki na stelażu metalowym mogą przewracać się od silniejszego podmuchu wiatru.

 

Drewniana, dwuosobowa huśtwaka z daszkiem stojąca w ogrodzie, na trawniku

 

Na czym postawić huśtawkę ogrodową?

Aby zamortyzować ewentualne upadki, pod huśtawkę dla dzieci warto zastosować miękkie podłoże. Jeśli pozostawi się jedynie glebę lub trawę, należy usunąć wszelkie kamienie i wystające elementy. Na powierzchnię dookoła huśtawki warto też wysypać ok. 30-40-centymetrową warstwę piasku. Bezpieczna będzie także nawierzchnia wyłożona płytkami gumowymi przeznaczonymi pod place zabaw dla dzieci.

 

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka huśtawka ogrodowa jest najtrwalsza?

Drewniana huśtawka ogrodowa może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat, ale tylko pod warunkiem, że będzie prawidłowo konserwowana. Co sezon warto ją pomalować impregnatem do drewna. Podobną trwałość mają huśtawki metalowe: na bieżąco trzeba w nich naprawiać elementy zardzewiałe. Wystarczy przetrzeć je drucianą szczotką i pomalować farbą antykorozyjną. Najsłabszym elementem mogą być siedziska z tkaniny. Warto więc wybrać te z technorattanu, które nie będą się przecierać i rwać.

 

Jak naprawić huśtawkę ogrodową?

 • Pęknięcia w drewnianej konstrukcji można wypełnić masą szpachlową i przetrzeć papierem ściernym.

 • Rdzę z metalowej huśtawki można przetrzeć drucianą szczotką i pomalować farbą do metalu.

 • Rozdarte siedzisko można zastąpić nowym materiałem naciągniętym na stelaż lub przymocować kilka oheblowanych desek.

 

Jak uszyć pokrowce na huśtawkę ogrodową?

Aby zrobić wygodne siedzisko do huśtawki ogrodowej potrzebne będą: kawałek pianki (wielkość odpowiadająca długości i szerokości całego siedziska z kilkucentymetrowym zapasem), tkanina wodoodporna do zastosowania zewnętrznego (2 kawałki wielkości pianki i zapas na węższe brzegi), maszyna do szycia, igły do jeansu lub grubych tkanin, gruba igła do szycia ręcznego, nici, nożyczki, szpilki. Na początku należy wymierzyć siedzisko i piankę. Można ją podzielić np. na 3 poduchy lub pozostawić w całości. Następnie trzeba dokładnie wymierzyć powstałe poduchy i wyciąć z materiału odpowiednie kawałki na siedzisko i jego boki.


Materiał składa się, spina szpilkami i zszywa po lewej stronie po 3 stronach. Przekręca na prawą stronę i wkłada do środka piankę. „Zamyka się” poduszkę lub siedzisko, zawijając końce materiału pod spód, aby stworzyć estetyczne załamanie. Zszywa ręcznie ściegiem na okrętkę (prowadząc igłę dookoła zszywanego fragmentu).

 

Dodano: 13-08-2021
Uaktualniono: 13-08-2021