Donice i skrzynki – na co zwracać uwagę przy wyborze

Opinii 0

Moda na dekorowanie ogrodów, tarasów i balkonów roślinami w pojemnikach nie mija. Tam, gdzie miejsca jest mało najwygodniejsze są skrzynki, doniczki oraz małe wiszące pojemniki. Wszędzie, gdzie można swobodnie dysponować przestrzenią – na dużych tarasach, placykach wypoczynkowych, w części frontowej posesji - sprawdzają się duże donice, skrzynie i konstrukcje wiszące. Oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka. Producenci prześcigają się w pomysłach trafiających w gust konsumentów. Wydaje się, że wybór jest łatwy, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

DONICZKI I OSŁONY

Rośliny zdrowo rosną, jeśli ich korzenie mają zapewniony dostęp do wody i rozpuszczonych w niej substancji odżywczych oraz do powietrza. Dlatego należy sadzić je do doniczek, które w dnie mają jeden duży lub kilka mniejszych otworów odpływowych. Po obfitym podlaniu wysączy się przez nie nadmiar wody (inaczej wypełni ona wszystkie wolne przestrzenie, wypierając powietrze i roślina się „udusi”). Osłona, czyli pojemnik bez otworów w dnie ma funkcję dekoracyjną. Wstawiamy do niej roślinę posadzoną w najprostszej doniczce.

MATERIAŁY NA POJEMNIKI

Doniczki i skrzynki z tworzywa sztucznego stały się popularne, bo są lekkie, woda z nich wolniej wyparowuje, są też stosunkowo tanie. Stosowane do ich produkcji nowe generacje tworzyw pozwalają wykonać pojemniki łudząco podobne do ceramicznych nieszkliwionych lub metalowych. Mają jednak wady: na słońcu podłoże zamknięte w plastikowych ściankach ulega zaparzeniu, co szkodzi roślinom, utrudniona jest też wymiana powietrza. Często użyte do produkcji donic tworzywo sztuczne nie jest dobrej jakości, i pod wpływem warunków atmosferycznych matowieje, a barwy tracą wyrazistość. Po kilku sezonach ścianki takich pojemników łatwo ulegają uszkodzeniu.

 

Doniczki i osłony ceramiczne wykonane są z naturalnego materiału, czyli gliny. Są szlachetne, a bogactwo form i kolorów oferowanego asortymentu pozwala dobrać odpowiednie do każdego wnętrza. Rośliny dobrze rosną w takich doniczkach, bo ich porowata struktura umożliwia przepływ powietrza i odparowanie nadmiaru wody (co nie zawsze jest traktowane jako zaleta, gdyż rośliny trzeba nieco częściej podlewać). Powierzchnie ceramicznych pojemników mogą być szkliwione czyli pokryte gładką, twardą, błyszczącą lub matową powłoką, wtedy jest mniej przepuszczalna, albo też pozostają nieszkliwione – chropowate, matowe i porowate, a więc bardziej przepuszczalne dla powietrza i wilgoci. Na zewnątrz przez cały rok można wykorzystywać jedynie donice wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, które dzięki temu stają się twarde i odporne na mróz.

 

Osłony szklane wyglądają efektownie dzięki urozmaiconej kolorystyce. Wąskie wysokie formy nadają się do uprawy storczyków, które nie potrzebują odpływu w dnie.

 

Drewniane skrzynie i skrzynki to rozwiązanie tradycyjne, ale ciągle cenione i stosowane zwłaszcza na zewnątrz. Ładnie komponują się z roślinami, ale pod wpływem wilgoci zawartej w podłożu roślin, szybko ulegają destrukcji, nawet gdy są zaimpregnowane i pomalowane farbą do drewna. Alternatywą dla drewnianych pojemników mogą być skrzynki wykończone plecionką ze sztucznego rattanu z wstawianymi do ich wnętrza pojemnikami na rośliny.

 

Metal (blacha ocynkowana, stal, aluminium) stał się ostatnio modny - w sprzedaży pojawiły się metalowe osłony na doniczki oraz doniczki zdobione metalem. Doskonale sprawdzają się na zewnątrz. Elementy aluminiowe pasują do rozwiązań nowoczesnych, a stal i blacha ocynkowana do rustykalnych czy nostalgicznych. Nawet jeśli pojawia się na nich rdza, wyglądają stylowo i atrakcyjnie.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ DONICĘ?

Wybierając pojemniki nie należy zapominać, jakie rośliny zamierzamy w nich posadzić. Jeśli mają w nim rosnąć gatunki kwitnące lub o barwnych liściach, dobrze jeśli będą dyskretne lub zharmonizowane kolorystycznie z rośliną. Jeżeli chcemy by efektowna donica czy osłona była wyrazistym elementem w pomieszczeniu czy kompozycji ogrodowej, posadźmy w niej rośliny o kwiatach w zbliżonej tonacji kolorystycznej lub ozdobnych jednobarwnych liściach.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Samopodlewające donice i skrzynki. To interesujące rozwiązanie, które pojawiło się niedawno w ofercie handlowej. Są to skrzynki oraz donice z tworzywa z podwójnymi ściankami lub pojemniki wstawiane w osłony, które w komplecie mają podłoże sorbujące. Dzięki temu część wody po podlaniu pozostaje do późniejszego wykorzystania przez rośliny.

 

Zielone ściany – nowa wersja doniczek. Nowością na naszym rynku są także specjalne panele-moduły z wygodnym systemem podlewania i „kieszeniami”, w których sadzi się rośliny. Przeznaczone są one do montowania przy ścianach lub balustradach. Można też ustawiać je w ogrodzie, jako ścianki ograniczające przestrzeń, na przykład placyków wypoczynkowych. Najlepiej obsadzać je gatunkami które szybko rosną i w krótkim czasie okryją panel, tworząc roślinne ściany. Sprawdzają się tu rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady: kwitnące, o ozdobnych liściach oraz o zwisających pędach.

Dodano: 22-05-2013