Dekoracyjne oświetlenie na tarasie i balkonie

Opinii 1

Odpowiednio oświetlony taras lub balkon zachęci domowników do korzystania z tej przydomowej przestrzeni po zmroku. Dobierając właściwe oświetlenie tarasowe czy balkonowe zbudujemy przyjemną, intymna atmosferę i ozdobimy nasz budynku z zewnątrz.

LAMPY WISZĄCE, ŚCIENNE I STOJĄCE

Podobnie jak oświetlenie wewnątrz domu czy mieszkania, tak i oświetlenie tarasu czy balkonu może bazować na kilku lampach, dzięki którym zbudujemy odpowiedni nastrój dostosowany do aktualnych potrzeb. Dobrym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego, które stanowi zazwyczaj montowana do zadaszenia tarasu czy balkonu lampa wisząca, będą utrzymane w podobnej stylistyce kinkiety oraz lampy stojące. Zamontowane w równej odległości od siebie kinkiety mogą zastąpić nam oświetlenie ogólne np. gdy taras lub balkon pozbawiony jest zadaszenia. Kinkiety będą emitować nieco dyskretniejsze światło niż lampa wisząca i pozwolą zbudować kameralny nastrój. Kinkiety zewnętrzne przybierają różnorodne formy – znajdziemy wśród nich modele nawiązujące do klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyki. Decydując się na kilka kinkietów zlokalizowanych na ścianie, do której przylega taras czy balkon, warto zaplanować ich podłączenie w taki sposób, aby jednym włącznikiem można było uruchomić połowę z nich (np. co drugi kinkiet), a drugim pozostałe. Dzięki temu będziemy mogli dozować sobie odpowiednią ilość światła adekwatnie do sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór kinkietu z reflektorkiem o regulowanym kącie padania światła. Jeśli lubimy mieć wybór rodzaju oświetlenia na tarasie możemy zdecydować się również na lampy stojące, które mocuje się do płyty tarasowej lub drewnianej posadzki tarasu. Takie lampy zazwyczaj umieszcza się w narożach, tak aby nie utrudniały komunikacji i nie oślepiały korzystających z tarasu osób, lecz stały się dyskretnym wyznacznikiem jego granic. Wśród dekoracyjnych lamp wolnostojących dużą popularnością cieszą lampy kule – ustawione w narożu balkonu czy tarasu staną się jego efektowną ozdobną.

EKOLOGICZNE LAMPY SOLARNE

Na tarasie i balkonie dobrze sprawdzają się również lampy solarne. Ciekawym pomysłem na stworzenie przyjemnej atmosfery po zmroku jest zastosowanie kilku tradycyjnych lamp solarnych, przeznaczonych do osadzenia w ziemi. Można nimi przyozdobić znajdujące się na tarasie i balkonie donice, dzięki czemu rozbłysną one po zmroku blaskiem światła, uwydatniając rosnące w nich kwiaty. Wśród zasilanych energią słoneczną lamp solarnych znajdziemy również modele, które wyglądem przypominają rzeźby – staną się one prawdziwą dekoracją tarasu czy balkonu. W sprzedaży dostępne są również kinkiety solarne, sprawdzą się jednak najlepiej w przypadku niezadaszonych tarasów i balkonów. Wyposażone w czujnik zmierzchu uaktywnią się dopiero po zachodzie słońca.

OŚWIETLENIE NAWIERZCHNIOWE

Bardzo efektownie prezentuje się oświetlenie montowane na równi z posadzką tarasu. W tym celu wykorzystuje się najczęściej oprawy najazdowe. Ponieważ emitują one dosyć intensywne światło skierowane ku górze umieszcza się je zwykle na obrzeżach tarasu – np. wzdłuż ściany, do której on przylega lub bocznych krawędzi sąsiadujących z ogrodem. Takie oświetlenie wyznaczy granicę tarasu, może posłużyć również do zaznaczenia różnic poziomów – np. schodów. Jest nie tylko efektowne, ale i praktyczne, gdyż nie utrudnia komunikacji na tarasie, nie zajmuje też cennego miejsca. Dobrze, jeśli oprawy najazdowe będą charakteryzować się wysokim IP, np. IP65, będziemy mogli wówczas myć posadzkę tarasową pod bieżącą wodą bez obaw o uszkodzenie elementu czy zwarcie.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wybierając oświetlenie zewnętrzne na taras i balkon warto upewnić się m.in. jakim napięciem mogą być zasilane wybrane przez nas lampy (230, 24 lub 12 V). Sprawdźmy również czy na pewno są one przeznaczone do zastosowania zewnętrznego. Ogrodowe oprawy oświetleniowe muszą mieć odpowiednie zabezpieczenie m.in. przed wilgocią, dotyczy to również oświetlenia montowanego pod zadaszeniem tarasu czy balkonu. Oprawy przeznaczone do użytku zewnętrznego powinny być oznaczone symbolem IP o minimalnej wartości liczbowej 43 lub 44 (IP43, IP44). Jeszcze lepszym zabezpieczeniem charakteryzować się będą np. oprawy oznaczone odpowiednio IP55, IP65 oraz IP68, przy czym te ostatnie przeznaczone są do stosowania w zbiornikach wodnych, np. przylegającym do tarasu oczku. Warto też upewnić się, czy w wybranych przez nas oprawach można stosować energooszczędne źródła światła – np. żarówki LED.

Dodano: 04-10-2014