Basen dla ochłody – wybieramy basen ogrodowy

Opinii 3

BASENY ROZPOROWE

To niedrogie baseny do ustawienia w ogrodzie. Nie zajmują wiele miejsca, wymagają jedynie w miarę równego, gładkiego podłoża, którym może być trawnik. Takie baseny wykonuje się z trójwarstwowej folii PVC. Od góry dookoła przebiega pompowany kołnierz. Podczas napełniania basenu wodą unosi się on aż do momentu, gdy ścianki zostaną naprężone i osiągną pełną wysokość. Stanowi ponadto wygodne, miękkie oparcie. Baseny rozporowe nie wymagają żadnej konstrukcji podtrzymującej. Na ich zmontowanie wystarczy 20-30 minut. W ściankach mają zaworki do podłączenia obiegowej pompy z filtrem. W sprzedaży znaleźć można także zestawy, w których oprócz basenu znajdziemy pompkę, a oprócz tego podkład pod basen, górną osłonę i drabinkę. Najmniejsze baseny rozporowe mają średnicę 244 cm i wysokość 66 cm. Droższe modele mają średnicę ponad 450 cm i wysokość około 100 cm.

BASENY STELAŻOWE

Te baseny również wykonane są z trójwarstwowej folii PVC. Rozpina się ją na stelażu ze sztywnych rurek i plastikowych łączników. Folia może mieć od wewnątrz wzór imitujący mozaikę z kafelków. Baseny stelażowe warto wybrać, gdy zależy nam na dużej powierzchni kąpielowej - są przeważnie większe i wyższe od basenów rozprężnych. Ich montaż trwa jednak nieco dłużej.

AKCESORIA DO BASENÓW

Niedrogą, lecz ważną rzeczą jest podkład pod basen. Spełnia on kilka funkcji - przede wszystkim zabezpiecza dno przed uszkodzeniem, ale też sprawia, że teren dookoła basenu nie zamienia się w grzęzawisko z powodu wychlapywanej wody. Podkład może mieć formę grubej folii lub paneli piankowych, które łączy się ze sobą na wcisk. Aby wygodnie wchodzić do basenu warto postarać się o drabinkę, którą dobiera się do wysokości basenu. Jeśli chcemy cieszyć się czystą wodę przydatna okaże się również pompa filtrującą. Zasysa ona wodę z basenu, oczyszcza ją i wtłacza już przefiltrowaną. Tańsze są pompy z wymiennym filtrem papierowym, ale skuteczniejsze te z filtrem piaskowym. Wydajność pompy dobiera się do wielkości basenu.

Przydatny okaże się także podgrzewacz wody – solarny, czerpiący energię ze słońca lub zasilany z sieci. Podobnie jak pompę, dobiera się go do wielkości basenu, ale również do wydajności pompy.

Do zbierania piachu i innych zabrudzeń z dna basenu służą specjalne odkurzacze na długich, niekiedy teleskopowych wysięgnikach. Podłącza się je wężem ogrodowym do pompy tłoczącej. Odkurzacze oferowane są zazwyczaj w zestawach, oprócz których otrzymamy jeszcze np. cedzak do zbierania liści z powierzchni wody lub dodatkowe dysze czyszczące. Basen można wyposażyć także w skimmer. W basenach ogrodowych ma on postać naczynia zawieszanego na ściance i podłączanego do pompy filtrującej. Zbiera zabrudzenia pływające po powierzchni wody. Warto zaopatrzyć się również w pokrywę w formie plandeki zakładanej na basen, którą zakryjemy go, gdy kąpiel się kończy. 

Choć baseny są wykonane z mocnego PVC mogą ulec przedziurawieniu. Z tego względu warto mieć pod ręką zestaw naprawczy – łatkę z klejem. Dobrej jakości kleje można stosować nawet pod wodą.

ŚRODKI ZAPEWNIAJĄCE CZYSTOŚĆ

Stojąca w basenie woda, nawet gdy pracuje pompa filtrująca, z czasem może stracić na jakości i czystości. Lęgną się w niej glony i bakterie. Woda ma też tendencję do mętnienia. Krystaliczną czystość i odpowiednią jakość zapewnią odpowiednio dobrane preparaty. Najpopularniejsze to środki na bazie chloru, dostępne w tabletkach, płynie lub granulacie. Inną metodą dezynfekcji jest dezynfekcja tlenowa. To propozycja dla tych, którym zapach chloru może przeszkadzać. Tu potrzebne są tabletki natleniające oraz specjalne płyny – wszystko dostępne jako jeden system.

Inne substancje będą niezbędne do likwidacji glonów, z którymi preparaty dezynfekcyjne nie zawsze sobie radzą. Ani filtry, ani preparaty dezynfekcyjne nie zdołają też zaradzić na mętnienie wody. Powodują je mikroskopijne zanieczyszczenia. Zwalcza się je substancjami, które powodują tak zwaną koagulację -  zbijanie się tych drobinek w większe skupiska, które już są za duże aby przedostać się przez filtry.

Woda w basenie powinna mieć pH w granicach 7,0-7,4. Gdy odczyn jest inny trzeba  zaopatrzyć się w środki, które regulują pH – inne do jego podwyższania, a inne do obniżania. Kupić należy także płyny do czyszczenia ścianek basenu po spuszczeniu wody. Usuwają one zwłaszcza tłusty osad.

AKCESORIA DO TESTÓW I POMIARÓW

Woda w basenie, gdy ma się w nim znajdować dłuższy czas, będzie wymagała okresowej kontroli jakości. Specjalne testery służą do sprawdzania odczynu pH. Inne pomogą ustalić stężenie chloru. Ten nie może być wyższy niż 0,5 mg/l. Pływający termometr pomoże zorientować się, czy woda jest wystarczająco ciepła, aby się w niej zanurzyć.

Dodano: 25-08-2014