Akcesoria do oczka wodnego

Opinii 0

Budowa oczka wodnego nie jest trudna, dlatego z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Sprawdź, w jakie elementy warto się zaopatrzyć, planując wykonanie tego niewielkiego zbiornika wodnego.

FORMY DO OCZEK WODNYCH

Wykonuje się je z tworzywa sztucznego. Mogą mieć różne kształty, wymiary, a więc i pojemność. Warto wybrać modele z wielostopniowymi półkami, które ułatwiają obsadzenie oczka roślinami i tworzenie ciekawych roślinnych kompozycji na różnych poziomach. Przed zakupem formy do oczka wodnego warto upewnić się, czy została ona wykonana z materiału odpornego na działanie promieni UV oraz niskiej temperatury. Formy są łatwe w montażu i znacznie przyspieszają wykonanie oczka wodnego. Wystarczy wykopać pod nie odpowiedni dół i umieścić w nim formę. W tym celu należy wcześniej ustawić ją na podłożu (w miejscu, w którym ma być zamontowana) i wyznaczyć jej obrys np. podkopując ziemię łopatą. W pierwszej kolejność najlepiej jest wykopać dół pod najgłębszą część, a następnie formować płytsze strefy. Należy pamiętać, aby otwór pod formę do oczka wodnego był o około 10 cm szerszy. Dzięki temu łatwiej nam będzie obsadzić formę w dole i odpowiednio ją wypoziomować. Wolną przestrzeń między formą na ścianami wykopu wypełnia się piaskiem.

FOLIE

Folie służą do wykładania dna i boków wykopu przygotowanego pod budowę oczka wodnego. Są wytrzymałe, odporne na działanie promieni UV, niskiej oraz wysokiej temperatury. Dużą popularnością cieszą się folie z PVC. Można je kleić, co daje większe możliwości kształtowania zbiornika wodnego i umożliwia łatanie ewentualnych dziur. Dobrym rozwiązaniem jest wybór folii z EPDM, czyli bardzo elastycznych folii kauczukowych. Są bardzo trwałe, łatwo się je układa, można je kleić na zimno lub na gorąco. Do mniejszych oczek wodnych wystarczająca będzie folia grubości 0,5 mm. Większe zbiorniki lepiej wyłożyć grubszą folią – np. 1-milimetrową.

POMPY DO WODY

Służą do napowietrzania wody (jest to niezbędne, gdy chcemy, aby oczko wodne zamieszkiwały zwierzęta), wprawiania jej w ruch (gdy chcemy stworzyć kaskadę lub fontannę) a także – jeśli wyposażone są w filtry - do jej oczyszczania. Do wyboru mamy m.in. pompy fontannowe, które unoszą strumień wody na określoną wysokość, pompy kaskadowe i strumieniowe. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są w lampy UV, które usuwają z wody mikroorganizmy oraz glony. Wybierając odpowiednią pompę warto zwrócić uwagę na jej wydajność (powinna być ona odpowiednio dobra do pojemności oczka wodnego) oraz moc, która będzie się przekładała m.in. na koszty związane z pracą urządzenia.

KOSZE NA ROŚLINY

To ażurowe pojemniki wykonane najczęściej z PVC. Mają one różne kształty i wielkość dopasowaną do plastikowych form oczek wodnych. Ich zastosowanie ułatwia osadzenie roślin w zbiorniku, pozwala na ich swobodne przestawianie, rozmnażanie oraz przenoszenie roślin na czas zimy do miejsca, w którym będą miały bardziej sprzyjające warunki. Zanim w koszu umieści się podłoże dla roślin, jego wnętrze należy wyłożyć jutą. Jest to tkanina o splocie płóciennym, która zapobiega wymywaniu się podłoża z kosza.

OŚWIETLENIE OCZKA WODNEGO

Odpowiednio dobrane lampy pozwolą cieszyć się urokiem oczka wodnego również po zmroku, wydobywając niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Jako oświetlenie oczka wodnego dobrze sprawdzają się m.in. stawiane na podłożu lub mocowane do niego reflektorki, które umożliwiają regulację kierunku padania światła oraz lampy solarne, które nie dają mocnego światła, ale dyskretnie akcentują po zmroku ten niewielki zbiornik wodny. Ciekawy efekt można uzyskać również umieszczając odpowiednio dobrane lampy w dnie oczka wodnego, które podświetlą je od dołu. Wybierając oprawy oświetleniowe do oczka należy zwrócić uwagę na to, czy są one wodoodporne. W przypadku oczek wodnych polecane są oprawy oświetleniowe o wskaźniku IP 68.

Dodano: 29-06-2013