Zielony trawnik i rabata mieniąca się feerią kolorów kwitnących kwiatów to marzenie każdego ogrodnika. Jednak aby osiągnąć takie efekty, potrzeba sporo pracy i uwagi. Warto wspomóc się specjalistycznymi urządzeniami i narzędziami, które ułatwią prace ogrodnicze. Dzięki nim będziesz czerpał przyjemność z przebywania na łonie natury. Z kolei elementy architektury ogrodowej uczynią to miejsce jeszcze piękniejszym i bardziej funkcjonalnym.

Maszyny ogrodnicze w służbie twojemu ogrodowi

Przy najcięższych pracach ogrodniczych i tych wymagających sporego wysiłku wspomogą cię maszyny ogrodnicze. W zależności od tego, jakie narzędzie będzie ci potrzebne i jakie prace chcesz wykonać, zwróć uwagę na właściwą kategorię.

Kosiarki i traktorki – urządzenia przeznaczone do pielęgnacji trawników o dużych powierzchniach. Często wyposażone w napęd, który umożliwi ci wygodne przemieszczanie maszyny. Traktorki są to urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu, dzięki którym można wykonać różnorodne prace ogrodowe: koszenie trawnika, zgarnianie śniegu za pomocą dodatkowego osprzętu, czy też przewóz drewna na opał w przyczepce.

Kosy i podkaszarki – urządzenia do pielęgnacji trawników i terenów zielonych. Sprawdzą się na mniejszych powierzchniach, a także do przycinania nieregularnych fragmentów trawników i obrzeży rabat.

Wertykulatory i glebogryzarki – te pierwsze pomogą ci podczas pielęgnacji trawnika, z kolei glebogryzarki zastąpią łopatę i kopaczkę przy przekopywaniu grządek.

Piły, pilarki i łuparki – jeśli potrzebujesz przyciąć drzewka owocowe, ściąć spróchniały pień drzewa albo rozdrobnić konary drzew, wszystkie potrzebne maszyny znajdziesz w tym miejscu. Przed ich zakupem warto jednak zastanowić się, jaki rodzaj prac dominuje w domu i ogrodzie. Być może wystarczy zakup jednego lub dwóch ze wspomnianych urządzeń.

Nożyce ogrodowe – pielęgnacja żywopłotu nie może się obejść bez solidnych i ostrych nożyc. Dotyczy to zarówno urządzeń ręcznych, jak i sprzętów elektrycznych oraz spalinowych. Tępe nożyce podrażniają i uszkadzają pędy i liście, przez co przycięty żywopłot nie wygląda ładnie.

Oleje, filtry i świece zapłonowe – akcesoria niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i konserwacji maszyn ogrodniczych. Większość z nich należy je wymieniać raz w sezonie dla efektywności pracy.

Przedłużacze, ładowarki i akumulatory – dzięki nim twojemu urządzeniu nigdy nie zabraknie zasilania. Ważne, żeby sprzęt był kompatybilny.

Porządki w ogrodzie? Sięgnij po pomoc

Sprzęt zgromadzony w tym miejscu ułatwi ci sprzątanie przestrzeni w ogrodzie i wokół domu. Przy większości męczących czynności, które zazwyczaj wykonujesz sam, będziesz miał teraz silne wsparcie. Zaopatrując się w nowy sprzęt ogrodniczy, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na użyteczność, a dopiero potem na jego wygląd. Warto postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, gdyż w dłuższej perspektywie to się po prostu nie opłaca.

Myjki i akcesoria sprawdzą się przede wszystkim podczas mycia elewacji budynku, kostki brukowej i architektury ogrodowej. Możesz też sięgnąć po dodatkowe akcesoria, które umożliwią ci między innymi mycie samochodu.

Odkurzacze i rozdrabniacze najbardziej przydadzą się jesienią. Z ich pomocą usuniesz opadłe liście, a także drobne gałązki i śmieci. Te urządzenia potrzebne są zwłaszcza do zachowania w czystości dużych przestrzeni, choć i na działce czy w niewielkim ogródku znajdą swoje zastosowanie.

Zamiatarki, odśnieżarki, łopaty, czyli akcesoria niezbędne do pielęgnacji chodników, parkingów, podjazdów i placów przed domem.

Gospodarka odpadami i segregacja śmieci wymagają odpowiednich koszy i worków w różnych kolorach i rozmiarach. Brak segregacji podlega karze pieniężnej.

Transport i przechowywanie, czyli beczki na deszczówkę, nowoczesne taczki oraz skrzynie do przechowywania narzędzi ogrodniczych.

Szczotki, grabie, środki czystości to narzędzia, które przydadzą ci się podczas ręcznego sprzątania terenów wokół domu. Najlepiej zainwestować w solidne wyposażenie, które posłuży przez lata.

Suszarki ogrodowe i balkonowe umożliwią suszenie bielizny albo lekkich ubrań w letnie dni. Możesz ich potrzebować w domu, a także w domku letniskowym podczas urlopu.

Narzędzia ogrodnicze

Nie wszystkie czynności w ogrodzie da się wykonać za pomocą maszyn. Do drobniejszych i bardziej precyzyjnych prac mogą być potrzebne ręczne narzędzia. Nie powinno ich zabraknąć w altanie narzędziowej w ogródku działkowym ani w pobliżu rabat kwiatowych w okolicach domu. Nożyce i sekatory przeznaczone są cięcia do żywych gałęzi lub zdrewniałych części roślin. W zależności od konstrukcji i rozmiaru narzędzia możesz przycinać nimi żywopłot, róże w rabacie, a także stare gałęzie w drzewkach owocowych.

Siekiery, piły i noże są narzędziami przeznaczonymi nie tylko do prac ogrodniczych. Wykorzystasz je także do przygotowywania drewna do kominka oraz przy różnych pracach budowlanych.

Prace w ziemi nie mogą się odbyć bez wygodnej i trwałej łopaty, szpadla albo wideł. Znajdziesz tu także kilofy i inne narzędzia przydatne podczas przygotowywania ziemi do sadzenia i uprawy roślin.

Pielęgnacja trawnika i roślin polega na jesiennym grabieniu liści oraz innych pracach. Znajdziesz tu także narzędzia przeznaczone do spulchniania gleby, wyrywania chwastów i siania. Prawidłowa pielęgnacja trawnika powoduje, że jest odporny na choroby i lepiej znosi suszę, ulewne lub długotrwałe deszcze, mróz.

Transport w ogrodzie to przede wszystkim jedno- i dwukołowe taczki do przewożenia odpadów, ziemi, a nawet kamieni. Wiadomo, że każdemu zależy na jak najwygodniejszym prowadzeniu urządzenia. Dlatego wybieramy lekką taczkę z ergonomicznymi uchwytami.

Narzędzia drobne przydadzą się podczas plewienia i przekopywania grządek warzywnych lub rabat kwiatowych. Dobierzesz również wygodne nakolanniki.

Odzież robocza musi być jednocześnie trwała i wygodna. W tej kategorii znajdziesz spodnie, buty, koszule, czapki, rękawice i inne akcesoria, które uczynią twoją pracę bezpieczniejszą. Jeśli zainwestujemy w wysokiej jakości produkty, będziemy przede wszystkim czuć się bezpiecznie.

Akcesoria do narzędzi stanowią elementy wymienne, takie jak trzonki do łopat i siekier, ostrza, a nawet uchwyty.

Nawadnianie ogrodu

Woda stanowi jeden z najważniejszych czynników, który należy kontrolować, aby pielęgnacja ogrodu miała sens. W tym miejscu zgromadziliśmy wszystkie artykuły, które pomogą ci tę kontrolę zdobyć. Znajdziesz tutaj pompy do nawadniania grządek, węże do podprowadzenia wody z kranu ogrodowego czy złączki pozwalające stworzyć kompletne sieci. Tu możesz wyposażyć się także w urządzenia, które automatycznie podlewają trawniki i grządki warzywne. Automatyczne nawadnianie za pomocą systemu kroplującego pozwala precyzyjnie nawodnić rośliny w ogrodach o nietypowych kształtach i uwzględniać potrzeby różnorodnych gatunków roślin. Wszystkie narzędzia i akcesoria poszeregowaliśmy według następującego klucza:

 • pompy i hydrofory,
 • doprowadzenie wody,
 • węże, złączki, zraszacze,
 • konewki, zbiorniki na deszczówkę,
 • nawadnianie kropelkowe,
 • nawadnianie wynurzalne,
 • automatyka do nawadniania.

Relaks w ogrodzie

Tereny zielone to nie tylko ciężka praca. Obcowanie z przyrodą i przebywanie na łonie natury zwłaszcza w letnie dni sprawia sporo przyjemności i pozwala wypocząć. W tej kategorii znajdziesz:

 • grille i akcesoria – ruszty stworzone z różnych materiałów i w wielu rozmiarach, mogą być zasilane węglem, drewnem lub gazem. Tu znajdziesz również akcesoria do przyrządzania potraw i czyszczenia,
 • meble ogrodowe – sposób na wygodne spędzenie czasu w ogrodzie. Dostosowane do warunków, jakie panują na tarasie i trawniku. Zastanówmy się nad miejscem, gdzie chcemy ustawić nowe meble ogrodowe. Ważne, czy będą one stać na trawie, czy na kamiennych płytach, czy będą cały sezon stały pod gołym niebem, czy pod zadaszeniem,
 • parasole, pawilony, markizy – doskonała osłona przed słońcem, deszczem i wiatrem. Najlepiej, aby materiał był w jasnym kolorze, dzięki czemu odbija światło,
 • huśtawki ogrodowe, hamaki – nic tak nie relaksuje, jak bujanie się na hamaku pod owocowym drzewem. Huśtawka ogrodowa pozwala na miły odpoczynek w domowym zaciszu. Te elementy architektury ogrodowej zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów, co pozwoliło na zapewnienie wytrzymałości oraz trwałości,
 • plac zabaw dla dzieci – tu znajdziesz akcesoria, dzięki którym twoje dzieci aktywnie i bezpiecznie spędzą czas, a przy okazji będą rozwijały swoją kreatywność,
 • baseny i akcesoria – sięgając po te produkty, możesz wyposażyć ogród w basen i zadbać o jego czystość oraz szybkie napełnienie. Systematyczne czyszczenie basenu jest niezbędne, jeżeli chcemy, aby można go było użytkować przez kilka-kilkanaście sezonów,
 • ochrona przed owadami – przed uciążliwymi komarami i innymi owadami ochronisz się za pomocą moskitier i preparatów w aerozolu. Zgromadziliśmy tu wiele ciekawych akcesoriów, które latem zapewnią spokój w ogrodzie,
 • camping, biwak – jeśli szukasz kompaktowego sprzętu, który możesz zabrać ze sobą na wakacje pod namiot albo na majówkę, z pewnością będzie on w tej kategorii.

Architektura ogrodowa

Pięknie przygotowany trawnik i zadbane grządki to jeszcze nie wszystko. Aby twój ogród tętnił życiem, powinieneś wprowadzić do niego elementy architektury ogrodowej. Pomogą ci one nie tylko w poruszaniu się po grząskim terenie ogrodu po deszczach, ale również w przechowywaniu narzędzi. Będzie to przydatne zwłaszcza na niewielkich ogródkach działkowych. Z kolei ogrodzenia i pergole umożliwią stworzenie naturalnego płotu, który ochroni ogród przed ciekawskim wzrokiem. Buda dla psa w ogrodzie będzie świetnym azylem dla naszego czworonożnego przyjaciela. Karmnik dla ptaków pomoże zatroszczyć się o ptaki odwiedzające nasz ogród.

Wszystkie akcesoria, które wykonane są przede wszystkim z drewna, poukładane zostały według następujących kategorii:

 • tarasy, ścieżki, podjazdy,
 • domki, altany i wiaty,
 • płoty, pergole, kratki, donice ogrodowe,
 • oczka wodne,
 • budy, karmniki, karma dla ptaków.

Balkon i taras — część ogrodu w twoim domu

Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym i nie masz możliwości założenia rabaty w ogrodzie, niech jego częścią stanie się balkon. Ta kategoria pozwoli ci stworzyć ogród w środku miasta. Akcesoria do uprawiania roślin i pielęgnacji przydadzą się także osobom, które chcą wyposażyć taras przed domem. Szukając stylu, w jakim ma być urządzony taras i balkon, powinniśmy nawiązywać do charakteru naszego domu albo mieszkania. Przestrzeń, jaką urządzamy, stanie się atrakcyjnym przedłużeniem domu. Dla twojej wygody poszczególne produkty znalazły się w następujących kategoriach:

 • markizy, maty, osłony,
 • meble tarasowe i balkonowe,
 • płytki, deski i podesty tarasowe,
 • oświetlenie balkonu i tarasu,
 • doniczki, osłonki, kwietniki,
 • skrzynki balkonowe, donice,
 • dekoracje i ozdoby,
 • rośliny na balkon,
 • podlewanie.

Oświetlenie i dekoracje świetlne

Akcesoria zgromadzone w tym dziale pozwolą ci ciekawie udekorować ogród, taras, a nawet balkon. Staną się nie tylko funkcjonalnym akcesorium do rozświetlania ciemności, ale także dodatkową ozdobą. Oświetlenie i dekoracje niewidoczne w ciągu dnia, po zmierzchu mogą nadać nowego wymiaru nawet najbardziej zwyczajnemu ogrodowi. Odpowiednio dobierając te elementy, z pewnością zechcesz przebywać w ogrodzie każdego letniego wieczoru. Dobór odpowiednich opraw oświetleniowych to klucz do wykreowania przestrzeni, która będzie zarazem funkcjonalna, bezpieczna i nastrojowa. Produkty zostały podzielone na:

 • oświetlenie ogrodowe i zewnętrzne,
 • doniczki, osłonki,
 • donice ogrodowe, skrzynki balkonowe,
 • osłony na balkon,
 • lampiony, figury, fontanny,
 • dodatki dekoracyjne.

Rośliny, nasiona, cebule

Czym byłby ogród i balkonowa plantacja, gdyby nie rośliny? Doglądanie roślin będzie wspaniałym sposobem na wyciszenie, relaks, a także osiągnięcie wewnętrznej harmonii i spokoju. W marketach Leroy Merlin znajdziesz rośliny, które pomogą ci stworzyć ciekawe kompozycje dekoracyjne:

 • rośliny i sadzonki – tu zgromadzone zostały rośliny ozdobne, drzewka i kwiaty do tworzenia rabat, byliny, a nawet choinki,
 • las w słoiku – maleńkie rośliny umieszczane w przezroczystych pojemnikach stają się coraz popularniejszą dekoracją. Sięgnij po gotowe kompozycje albo stwórz własną z dostępnych produktów,
 • trawa – wymarzony trawnik jest w zasięgu ręki. Możesz stworzyć delikatną murawę, po której będziesz poruszać się boso, albo trwałe boisko piłkarskie. W naszych sklepach jest dość duży wybór mieszanek nasion traw. Jeżeli wiemy, że po trawniku będą biegać dzieci lub zwierzęta lepiej wybrać przygotowaną na deptanie mieszankę sportową lub rekreacyjną,
 • nasiona i grzybnie – planujesz plantację boczniaków, a może chcesz jedynie zasiać rzodkiew w doniczce na parapecie? Znajdziesz tu nasiona warzyw i kwiatów w wielu odmianach,
 • cebulki kwiatowe – gotowe do posadzenia do gruntu lub doniczki na balkonie. W zależności od gatunku rośliny cebulki sadzimy wiosną lub jesienią.

Uprawa i ochrona roślin z profesjonalnym wsparciem

Samo serce okazywane roślinom i poświęcony im czas często nie wystarczą do tego, żeby plony były obfite, a kwiaty rozkwitały feerią barw. Potrzebna jest specjalna gleba pełna bogatych składników i właściwa pielęgnacja. Czas i cierpliwość musisz znaleźć sam, ale pozostałe akcesoria znajdziesz w tym dziale.

Wartościowe podłoża dadzą sadzonkom doskonałe środowisko do rozwoju i umożliwią szybki wzrost. W sprzedaży spotkamy wiele specjalistycznych podłoży stworzonych z myślą o konkretnych grupach roślin. W razie potrzeby możesz wykonać oprysk i zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami. Aby jednak nasze działania były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone we właściwym czasie i za pomocą odpowiednich środków. Jeżeli uprawiasz warzywa w ogrodzie i obawiasz się gradu oraz intensywnego słońca, osłoń grządki gotowym tunelem lub szklarnią. W tej kategorii znajdziesz również wszelkiego rodzaju podpórki i wzmocnienia, które ułatwią wzrost roślinom. Na koniec, już po zbiorach, sięgnij po balony na wino lub inne akcesoria, które ułatwią przetworzenie plonów. Przede wszystkim trzeba bowiem powiedzieć, że takie przetworzone owoce i warzywa stanowią bardzo cenne i naturalne źródło witamin, co zapewne docenimy zimą. Wszystkie produkty do uprawy i ochrony roślin znajdziesz poukładane w działach:

 • podłoża, nawozy,
 • środki ochrony roślin, opryskiwacze,
 • szklarnie, tunele, kompostowniki,
 • podpórki, paletki do rozsad,
 • agrowłókniny, folie, siatki ochronne,
 • przetwórstwo warzyw i owoców.

Zobacz nasze porady!